Eмисия новини
от часа
Foto: Shoqata e Prodhuesve Bujqësorë

Shoqata e Prodhuesve Bujqësorë është e pakënaqur me memorandumin

Shoqata e Prodhuesve Bujqësorë në Bullgari doli me qëndrimin se memorandumi i nënshkruar me qeverinë nuk e plotëson krejtësisht kërkesën e fermerëve protestues për mbrojtjen e prodhimit bujqësor bullgar. U nënshkrua memorandumi mes qeverisë..

21.09.23 15:41 |

U nënshkrua memorandumi mes qeverisë dhe fermerëve

Në Këshillin e Ministrave është firmosur memorandumi mes qeverisë dhe fermerëve. "Pas një fillimi të rremë, gjëja e rëndësishme është që arritëm sukses," tha me shaka kryeministri Nikollaj Denkov në një konferencë pas nënshkrimit. “Me negociata të..

20.09.23 18:42 |
Ivan Geshev

Prokurori i Përgjithshëm bullgar do të diskutojë për krimet e luftës në Ukrainë

Prokurori i Përgjithshëm Ivan Geshev dhe zëvendësdrejtori i Shërbimit Hetimor Kombëtar Petko Petkov janë në vizita zyrtare në Moldavi dhe Ukrainë, njoftoi Prokuroria Shtetërore. Vizitat në Kishinau dhe Kiev janë me ftesë të Ion Munteanu, Prokuror i..

26.04.23 10:24 |
Illham Aliev

Azerbajxhani dyfishon furnizimet me gaz në Evropë deri në vitin 2027

Azerbajxhani planifikon të dyfishojë furnizimet me gaz natyror në Evropë deri në vitin 2027. Këtë e bëri të ditur në Sofje presidenti i Azerbajxhanit, Illham Aliev. Ai ishte i ftuar special në ceremoninë e nënshkrimit të Memorandumit të Mirëkuptimit..

25.04.23 15:08 |

Parlamenti do të hetojë marrëveshjen prej 1 miliard dollarësh me Gemcorp

Pas diskutimeve të ashpra, deputetët njëzëri pranuan propozimin e GERB-it për krijimin e një Komisioni të Përkohshëm për të përcaktuar të gjitha rrethanat rreth nënshkrimit dhe përfundimit të memorandumit me Gemcorp Holdings Limited dhe IP3 Corporation..

23.11.22 15:11 |

Presidenti Rumen Radev bëri homazhe para Memorialit të të vdekurve në Abu Dabi

Kreu i shtetit bullgar, i cili ndodhet në Emiratet e Bashkuara Arabe me ftesë të Presidentit të vendit dhe sundimtarit të Abu Dhabi Sheik Mohamed bin Zajed Al Nahjan bëri homazhe para Memorialit të atyre që vdiqën në krye të detyrës. Në kuadër të..

01.09.22 13:29 |
Kryeministri i dorëhequr Kirill Petkov

Bullgaria u tërhoq nga një eko-projekt investimi për 750 milionë euro

U ndërpre memorandumi i nënshkruar nga qeveria me fondin investues “Gemcorp” për ndërtimin e parkut të baterive elektrike, tha për bTV Kryeministri i dorëhequr Kirill Petkov. Kjo nuk çon në penallti, shtoi Petkov. Kompania në det të hapur..

21.07.22 12:04 |

BERZH do të mbështesë reformat në Bullgari

Në prani të Kryeministrit Kirill Petkov, Ministri i Financave Asen Vasilev dhe kryetarja e Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim - /BERZH/ Odile Reno-Basso nënshkruan një memorandum mirëkuptimi. Në dokument, Institucioni Financiar..

30.05.22 10:54 |

Universitetet në Svishtov dhe Pejë do të bashkëpunojnë

Një memorandum pesë-vjeçar bashkëpunimi u nënshkrua nga Akademia Ekonomike “Dimitër Cenov” në qytetin bullgar Svishtov dhe Universiteti “Haxhi Zeka” në Pejë të Kosovës. Dokumenti u nënshkrua në Kosovë nga rektorët e dy universiteteve, Prof. Dr. Marijana..

05.04.22 15:51 |

U nënshkrua një memorandum për ndërtimin e linjës hekurudhore Sofje-Shkup

Pas takimit të përbashkët në Sofje të qeverive të Bullgarisë dhe të Maqedonisë së Veriut, u nënshkruan tre memorandume bashkëpunimi. Dokumentet janë nga fusha e bujqësisë, ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme dhe për lidhjen hekurudhore..

25.01.22 15:27 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна