Eмисия новини
от 05.00 часа

Kiril Petkov: Dialogu konstruktiv është i rëndësishëm për Bullgarinë dhe Maqedoninë e Veriut

Kryeministri bullgar Kirill Petkov nuk u angazhua me afatet për heqjen e vetos bullgare për fillimin e bisedimeve të Republikës së Maqedonisë së Veriut për anëtarësim në BE. Ai e tha këtë pas takimit të mbrëmshëm në Romë me Kryeministrin e fqinjit..

24.05.22 11:37 |

Në qendër të Sofjes llogaritet borxhi në rritje i Bullgarisë

Një tablo elektronike në qendër të Sofjes monitoron borxhin publik. Tabela numëron edhe paratë që çdo familje i detyrohet mesatarisht nga shuma totale. Vlerat janë në levë bullgare. Borxhi i vendit i treguar në tabelë nisi nga 31.09..

23.05.22 12:39 |
Kirill Petkov

Qëllimi i Moskës me ndërprerjen e gazit rus ishte përmbysja e qeverisë

Bullgaria nuk varet nga vendimi i Greqisë se si të paguajë gazin rus. Kemi kontrata, iu përgjigj një pyetjeje të gazetarëve Kryeministri Kirill Petkov pas hapjes së zyrës së Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë Bullgaro-Turke në Sofje. Presidenti..

20.05.22 12:17 |
Përvan Simeonov

Poshtërimi i bullgarëve për Maqedoninë е Veriut mund t’ua sosë durimin e tyre

Bullgarët nuk duan zgjedhje sepse nuk shohin alternativë dhe vazhdojnë t'i japin një shans qeverisë aktuale. "Qeveria ka një shans për të mbetur në pushtet dhe të gjithë ata që janë në nxitim me parashikimet për rënien e saj janë përpara..

19.05.22 11:09 |

Lufta dhe frigoriferi përcaktojnë preferencat politike të bullgarëve

Banka Botërore parashikon një ngushtim të konsumit global për shkak të krizës së luftës në Ukrainë dhe ndikimit në gjendjen financiare të vendeve të pasura. Në këtë situatë, shoqëria bullgare pret politika adekuate për të mbrojtur njerëzit nga..

18.05.22 15:30 |

Në pritje të protestave në të gjithë vendin

Paqëndrueshmëria ekonomike e diktuar nga lufta në Ukrainë dhe rritja e çmimeve të energjisë po krijojnë një ndjenjë turbulence dhe frikë për të ardhmen si tek sipërmarrësit ashtu edhe tek qytetarët bullgarë. Që nga fillimi i këtij procesi,..

17.05.22 14:28 |

Rumen Radev dhe Ilijana Jotova respektuan kujtesën e të vrarëve në Luftën e Dytë Botërore dhe shënuan Ditën e Evropës

Në lidhje me përvjetorin e 77-të nga fitorja mbi nazizmin dhe në shenje respekti ndaj të gjithë Bullgarëve të vdekur në Luftën e Dytë Botërore, Presidenti Rumen Radev dhe Nënpresidentja Ilijana Jotova vendosën lule para Monumentit të Ushtarit të..

09.05.22 13:16 |

Ndihma ushtarake për Ukrainën – një mollë sherri në politikën bullgare

Qeveria e koalicionit po mblidhet sot në një këshill urgjent për të diskutuar dërgimin e ndihmës ushtarake për në Ukrainë. Ai i paraprin seancës së jashtëzakonshme të Kuvendit Popullor më 4 maj, ku deputetët do të duhet të vendosin nëse do t'i..

03.05.22 14:53 |
Lena Borisllavova

Lena Borisllavova: Është e papranueshme të inspirohet se nëse i japim armë Ukrainës, po e pengojmë paqen të triumfojë

Në koalicioni qeverisës nuk ka pajtim mbi një qëndrim të unifikuar për ofrimin e ndihmës ushtarake për Ukrainën. Këtë e deklaroi shefja e kabinetit politik të kryeministrit Lena Borisllavova. Megjithatë, ajo shprehu besimin se kjo nuk do të çonte në..

01.05.22 13:04 |
Bojko Borisov

GERB do të mbështesë qeverinë në vendimet e saj për Ukrainën

Udhëheqësi i GERB Bojko Borisov tha në një konferencë shtypi se partia do të mbështesë qeverinë në votimin për të ofruar ndihmë ushtarake për Ukrainën. Borisov shtoi se nëse qeveria vendos të shkëputet nga ndërmjetësit dhe të rezervojë..

29.04.22 15:40 |
Всички новини: днес | вчера