Eмисия новини
от часа

Rumania dhe Bullgaria krijojnë një komandë të përbashkët për operacione speciale

“Vendimi më i rëndësishëm në lidhje me Ukrainën ishte se u krijua i ashtuquajturi Këshilli Ukrainë-NATO, i cili e vendos presidentin e Ukrainës në tryezë së bashku me të gjitha vendet dhe liderët e tjerë. Që tani e tutje, kur diskutohen çështjet..

12.07.23 17:33 |
Nikollaj Denkov

Për herë të parë që nga Lufta e Ftohtë, po përgatiten planet në rast të një sulmi nga lindja

Bullgaria parashikon që në vitin 2024 do të ketë kosto mbrojtëse në përmasë të 2% të PBB-së dhe se tjetra do të jetë edhe më e lartë. Këtë e tha kryeministri Nikollaj Denkov para fillimit të samitit të NATO-së në Vilnius. Duke komentuar planin e ri..

11.07.23 14:12 |
Rumen Radev dhe Edi Rama, Tiranë

Rumen Radev: Stabiliteti i Evropës varet nga integrimi evropian i Ballkanit Perëndimor

Pa integrimin e plotë të vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE, nuk mund të flasim për sigurinë dhe stabilitetin e të gjithë Evropës. Këtë e deklaroi presidenti Rumen Radev para gazetarëve në Tiranë të Shqipërisë, ku po përfaqëson Bullgarinë në Samitin..

06.12.22 18:22 |

Austria dhe Holanda për momentin i thonë "Jo" Bullgarisë për Shengen

Kryeministri i Holandës, Mark Rutte, tha se Bullgaria mund të bëjë hapa përpara në rrugën e saj drejt Shengenit, por vitin e ardhshëm. Këtë ai e deklaroi në Tiranë në samitin BE-Ballkani Perëndimor. “Në këtë fazë për Bullgarinë nuk është “Jo”, por..

06.12.22 15:15 |

Presidenti Rumen Radev është duke bërë një vizitë në Shqipëri

Presidenti Rumen Radev mbërriti në Tiranë të Shqipërisë, ku më 6 dhjetor, do të marrë pjesë në Samitin Bashkimi Evropian - Ballkani Perëndimor, njofton zyra e shtypit e presidencës. Në kuadër të vizitës sot parashikohet një takim i presidentit..

05.12.22 18:07 |
Janet Yellen

Uashingtoni do të mbajë një pjesë të sanksioneve anti-ruse edhe pas luftës

Shtetet e Bashkuara do të vendosin sanksione të reja ndaj një rrjeti transnacional prej 14 personash dhe 28 kompanish që ndërmjetësuan dhe blenë teknologji ushtarake në ndihmë të agresionit të Rusisë në Ukrainë, tha Ministrja e Financave, Janet..

14.11.22 10:06 |

Moska vendosi kundërsanksione kundër 15 kompanive ushtarake bullgare

Rusia vendosi kundërsanksione në sferën ushtarako-teknike ndaj 74 kompanive nga 11 vende, përfshirë Bullgarinë, njoftoi TASS. Përfundimi i kontratave me kompanitë nga lista e bashkangjitur është e ndaluar, njoftoi shërbimi për shtyp i qeverisë ruse...

08.11.22 11:31 |
Presidenti Rumen Radev

Rumen Radev: Vendet e BE-së duhet të jenë në gjendje të përdorin burimet e tyre energjetike në mënyrë optimale

Në muajt kritikë të ardhshëm, është e nevojshme që vendet të ruajnë autonominë e tyre energjetike dhe të kenë mundësinë të përdorin në mënyrë optimale burimet e tyre energjetike në përputhje me kërkesat aktuale evropiane. Kështu deklaroi presidenti..

17.10.22 15:16 |

U dekorua iniciativa “Lumenjtë e Sofjes” për ruajtjen e trashëgimisë kulturore evropiane

Në një ceremoni në Pragë u dekoruan fituesit e konkursit për Çmimet e Trashëgimisë Evropiane - 2022. Në mesin e 5 fituesve të Çmimit të Madh të “Europa Nostra” është edhe nisma bullgare “Lumenjtë e Sofjes”. Projekti fiton në kategorinë e..

27.09.22 15:04 |

Bullgaria ratifikoi pranimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Kuvendi Popullor ratifikoi në dy lexime radhazi protokollet e Traktatit të Atlantikut të Veriut për anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Procedura vjen pas samitit të NATO-s në Madrid në qershor, kur aleatët ftuan të dy vendet të bëhen..

13.07.22 15:48 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна