Rusia vazhdon të përparojë drejt Doneckut, ndërsa Ukraina drejt Hersonit

Rusia dëshiron të vazhdojë ofensivën e saj përtej rajonit të Doneckut, por forcat tona nuk do ta lejojnë atë, tha presidenti ukrainas Vollodimir Zelenski. Pikat kryesore të konfliktit në rajonin e Doneckut janë afër qyteteve Bahmut, Soledar dhe..

09.11.22 09:46 |

Termocentrali “Marica 3” është ndalur për shkak të një sërë shkeljesh të standardeve mjedisore

Autoritetet mbyllën përkohësisht termocentralin “Marica 3” në Dimitrovgrad për shkak të një sërë shkeljesh të normave mjedisore. Sipas ministrit të energjisë nga qeveria e përkohshme Rosen Hristov, ndotja nga termocentrali mund të çojë në mbylljen..

13.09.22 15:20 |

BE ndaloi importin e qymyrit rus

Nga 10 gushti, BE dhe Britania e Madhe pezullojnë importin e qymyrit rus në kuadrin e sanksioneve në përgjigje të agresionit rus në Ukrainë. Rusia është ndër furnizuesit më të mëdhenj të qymyrit në Evropë. Në vitin 2021, ajo eksportoi 48.7 milion..

10.08.22 09:16 |

Lufta në Ukrainë nuk është një kërcënim për turizmin në bregun bullgar të Detit të Zi

Nuk ka absolutisht asnjë rrezik as për transportin detar, as për turizmin dhe turistët përgjatë bregut bullgar të Detit të Zi. Këtë e deklaroi për BNT Ministri i dorëhequr i Mbrojtjes Dragomir Zakov. Turistët mund të shfrytëzojnë plazhet bullgare...

25.07.22 10:23 |

Formati “Rammstein” garanton ndihmën ushtarake perëndimore për Ukrainën

Lufta në Ukrainë po bëhet vetëm për pushtime territoriale. Paralajmëruam më parë dhe jemi shumë të qartë se aneksimi me forcë i territoreve është një shkelje flagrante e Hartës së OKB-së”, tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA-së, Ned..

21.07.22 10:09 |

BE po diskuton një paketë të re sanksionesh kundër Rusisë

Përfaqësuesit e përhershëm të vendeve të BE-së do të diskutojnë më 18 korrik propozimet e Komisionit Evropian për sanksione të reja kundër Rusisë, njoftoi AFP. Paketa e gjashtë e sanksioneve përfshin ndalimin e importeve të arit nga Rusia dhe..

18.07.22 09:32 |

Për herë të parë që prej një shekulli Rusia është në mospagim teknik

Për herë të parë që nga viti 1918, Rusia nuk mund të paguajë me kohë borxhin e saj sovran në valutë të huaj, njoftoi Bloomberg. Kjo për shkak të sanksioneve ndërkombëtare kundër Moskës pas agresionit rus në Ukrainë dhe pamundësisë së bankave ruse..

27.06.22 09:24 |
Ursula von der Layan dhe Charles Michel

BE miratoi paketën e 6-të të sanksioneve kundër Rusisë, Bullgaria mori një afat shtyrjeje për naftën

Udhëheqësit e BE-së mbështetën ndalimin për “më shumë se dy të tretat” e importeve të naftës ruse. Ishte e vështirë të arrihet një kompromis për të vendosur sanksione ndaj Moskës për shkak të luftës në Ukrainë, tha presidenti i Këshillit Evropian..

31.05.22 09:22 |
Kirill Petkov

“Po e vazhdojmë ndryshimin” me ftesë për anëtarësim në “Rinovo Evropën”

Kryeministri Kirill Petkov ripohoi, se partia “Po e vazhdojmë ndryshimin” mori ftesë për aderim me grupin liberal evropian “Rinovo Evropën”. Partia më e madhe parlamentare në Bullgari do të vendosë nëse do të aderohet në një mbledhje të këshillit..

30.05.22 20:18 |
Mark Rutte dhe Kirill Petkov

Bullgaria dhe Niderlanda do të krijojnë një fond të përbashkët për investime në bujqësi

Bullgaria dhe Niderlanda do të punojnë për të krijuar një fond të përbashkët për investime në teknologjitë e reja në bujqësi, i cili mund të jetë funksional deri në shtator. Këtë e bëri të ditur në një konferencë për shtypin Kryeministri Kirill..

16.05.22 19:47 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна