Eмисия новини
от 06.00 часа

Bullgaria dhe Izraeli do të punojnë për lehtësimin e udhëtimeve

Kryeministri Bojko Borisov bisedoi në telefon me Kryeministrin e Izraelit Benjamin Netanyahu. Të dy ranë dakord të zhvillojnë bashkëpunim dhe koordinim më të ngushtë në përgjigje të pandemisë, njoftoi BTA. "Izraeli po arrin rezultate..

12.02.21 09:58 |

Anna Kamenova – një shkrimtare me një shprehje të rafinuar dhe pasion për udhëtime

Shkrimtarja Anna Kamenova ka jetuar vetëm gjashtë vjet nga shekulli i 19 revolucionar, por ato kanë qenë të mjaftueshme, që ta përmbushin me patriotizëm, atdhedashuri dhe mundje, cilësi këto të cilat ajo do t’i mbajë deri në çastin e vet të fundit...

09.01.21 09:05 |
Ambasadorja Donika Hoxha dhe Ministrja Marijana Nikollova

Bullgaria dhe Shqipëria janë duke përgatitur një Memorandum për bashkëpunim në turizëm

Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Turizmit Marijana Nikollova zhvilloi një takim pune me Ambasadoren e Republikës së Shqipërisë Donika Hoxha. Shqipëria është ndër tregjet perspektive turistike për vendin tonë. Gjatë vitit 2019 janë..

02.10.20 14:11 |

6 mënyra jo standarde të njihni Bullgarinë

Njerëzit nuk heqin dorë nga udhëtimet. Por për llogaritë turizmit në masë, i cili shkaktoi dëme të pariparueshme mbi natyrën dhe vendet e rëndësishme kulturore dhe historike në të gjithë botën, tani në plan të parë dalin udhëtimet individuale..

13.09.20 07:05 |

Karantinë e detyrueshme në Hungari për udhëtuesit nga Bullgaria

Rregullat e reja e Hungarisë për kufizimin e përhapjes së koronavirusit parashikojnë karantinë të detyrueshme 14-ditоre për të gjithë shtetasit e Hungarisë, të cilët vijnë nga vendet ku shkalla e rrezikut të lidhur me koronavirusin është “e verdhe”..

12.07.20 17:33 |

Covid-19 në Bullgari:Dita e 125-të

Numri më i madh i të infektuarve në Bullgari 330 janë rastet e reja të Covid-19 në vend të regjistruara gjatë 24 orëve të fundit kundrejt 3 686 PCR teste. Me ta numri i të infektuarve që nga fillimi i pandemisë arriti 6 672 veta, prej të..

10.07.20 21:16 |

Të gjithët që hyjnë në territorin e Greqisë përmes pikëkalimit Kullata testohen për Covid-19

Për shkak të turistëve të infektuar në ishullin Tasos Greqia do të testojë të gjithë njerëzit, të cilët hyjnë në territorin e saj. Janë regjistruar 6 raste të reja të koronavirusit në ishullin Tasos, katër prej të konfirmuarve janë karantinuar në..

09.07.20 11:16 |

Më e rëndësishmja për udhëtimet për në Bullgari në kushtet e Covid-19

Autoritetet bullgare zgjatin ndalimin e përkohshëm të hyrjes në Bullgari deri më 15 korrik 2020 të të gjithë shtetasve, pavarësisht nga shtetësia e tyre në të gjitha pikat e kalimit kufitar të transportit tokësor, ajror, detar dhe hekurudhor.  Kjo..

01.07.20 13:20 |
Piktura e Dajana Vasileva, 10-vjeçe nga qyteti Shumen

Covid-19 në Bullgari: Dita e 115-të

Ka nevojë për rritjen e kapacitetit të spitaleve për pranimin e pacientëve me Covid-19 Shtabi Operativ Kombëtar kundër koronavirusit shqyrtoi sot gatishmërinë e spitaleve për sigurimin e shtretërve në repartet intensive në rast nevoje. Në..

30.06.20 20:23 |

Covid-19 në Bullgari: Dita e 108-të

Maskat – përsëri të detyrueshme në ambiente të mbyllura Mbajtja e maskave apo mjeteve të tjera, që mbulojnë hundën dhe gojën që nga sot përsëri është e detyrueshme në të gjitha ambientet e mbyllura. Përjashtim nga ky rregull mund të ketë..

23.06.20 21:07 |
Всички новини: днес | вчера