Eмисия новини
от 18.00 часа
Angell Kunçev

Kushtet e certifikatave jeshile në Bullgari nuk ndryshojnë

Nuk ka plane për ndryshim të afateve të vlefshmërisë së certifikatave të Covid brenda vendit, tha kryeinspektori shtetëror shëndetësor, Doc. Angell Kunçev. Kushtet e certifikatës së gjelbër digjitale nuk vlejnë për Bullgarinë, theksoi Kunçev pasi..

25.01.22 15:57 |

Bullgaria ndryshon vlefshmërinë e certifikatës së gjelbër për vaksinim

Certifikata e gjelbër për kursin e kryer të vaksinimit do të jetë e vlefshme për 9 muaj. Vendimi do të hyjë në fuqi më 1 shkurt dhe do të skadojë pas dozës së fundit. Ndryshimi është për shkak të një vendimi të Komisionit Evropian më 21 dhjetor të..

21.01.22 19:16 |

Për herë të parë mbi 11 mijë të sapo infektuar me koronavirus

Për herë të dytë këtë javë në Bullgari u regjistrua një numër rekord i të infektuarve të rinj me koronavirus – 11 181. Kjo është me 1185 të infektuar më shumë se një ditë më parë. Këtë e tregojnë të dhënat e Portalit të Unifikuar të Informacionit...

19.01.22 08:53 |

Po ndryshon regjimi për hyrjen në Bullgari të qytetarëve të Maqedonisë së Veriut, Izraelit, Turqisë dhe Serbisë

Që nga 20 janari (e enjtja), qytetarët e Maqedonisë së Veriut, Izraelit, Turqisë dhe Serbisë dhe anëtarët e familjeve të tyre që vijnë nga një shtet anëtar i BE-së, Zona Ekonomike Evropiane, Zvicra, Britania e Madhe dhe Irlanda e Veriut, Maqedonia..

17.01.22 19:31 |

Sinjalet e protestës kundër certifikatave të gjelbra në Sofje

Dje, një turmë e ekzaltuar e udhëhequr nga partia më e vogël parlamentare “Vëzrazhdane” (“Ringjallja”) bëri përpjekje për ta sulmuar godinën e Kuvendit Popullor. Shkaku për tensionin e krijuar ishte certifikata e gjelbër, e cila sipas fjalëve të..

13.01.22 14:38 |
Ministrja Serbezova

Sipas Ministres së Shëndetësisë Prof. Serbezova certifikata e gjelbër nuk është diskriminim

Kërkesa për certifikatë të gjelbër nuk është diskriminim, ka shkruar në Facebook Ministrja e Shëndetësisë Prof. Asena Serbezova. Diskriminimi është trajtimi pa bazë objektive i një grupi ose një individi sipas përkatësisë ndaj një bashkësie..

13.01.22 13:40 |

Do të anulojnë certifikatat e gjelbra me 70 për qind vaksinim të popullsisë

Nuk ka vaksinim të detyrueshëm, qeveria nuk do të vendosë për sa kohë të jem unë kryeministër. Vaksinimi është fakti themelor për tejkalimin e krizës, tha në përgjigje të një pyetjeje parlamentare, Kryeministri Kirill Petkov. “Ne duam të heqim..

07.01.22 13:21 |
Porf. Penka Petrova

Pritet që në vitin 2022 Omikron të jetë vala e fundit e pandemisë Covid-19

Vendimtare për rrugëdaljen e mirë nga infektimi me koronavirus është doza përforcuese. Asnjë person me një dozë të tretë nuk u sëmur rëndë ose nuk vdiq. Kështu tha për BNR Prof. Penka Petrova, Drejtoreshë e Institutit të Mikrobiologjisë në..

31.12.21 11:19 |
Kirill Petkov

Qeveria siguron mjete suplementare për rrymën elektrike dhe omikron

Kabineti duhet të sigurojë burime shtesë buxhetore për shkak të çmimeve të larta të energjisë elektrike për ta lehtësuar biznesin. Kështu deklaroi kryeministri Kirill Petkov në seancën e sotme të qeverisë. Qeveria pritet të diskutojë edhe një program..

30.12.21 17:53 |
Doc. Dr. Angell Kunçev

Inspektori Kombëtar i Shëndetësisë parashikon një kulm të ri të pandemisë

Pas pushimeve do të na arrijë vala e Omikronit, e cila aktualisht po përfshin Evropën Perëndimore. Në datat 4-5 janar do të shohim një kulm të ri të pandemisë, parashikoi në bTV kryeinspektori shtetëror i shëndetësisë, Doc. Angell Kunçev...

30.12.21 10:06 |
Всички новини: днес | вчера
Подкасти от БНР