Eмисия новини
от часа

20 vjet burg për Georgi Semerxhiev për aksidentin në një bulevard të kryeqytetit

Gjykata e shkallës së parë e shpalli fajtor Georgi Semrexhiev për aksidentin e rëndë në një bulevard të kryeqytetit në korrik 2022, ku humbën jetën dy vajza të reja. Semerxhiev mori 20 vjet burg për akuzat e mëposhtme – shkaktim të vdekjes së më shumë..

21.04.23 19:04 |

Ringjallja e Krishtit – arsyeja më frymëzuese për gëzim

“ Në qoftë se Krishti me të vërtetë nuk është ringjallur, predikimi ynë është i kotë edhe besimi juaj është i kotë ”, thotë Shën Apostulli Pal në letrën e tij të parë drejtuar Korintasve. Mishërimi i Krishtit dhe kulmi i veprës së Tij shëlbuese -..

16.04.23 05:15 |

Sipas Eurostat, Bullgaria ka shkallën më të lartë të vdekjeve në BE

Me 1 787 vdekje për 100 000 banorë, Bullgaria raportoi shkallën më të lartë të vdekshmërisë në BE në vitin 2020 , njoftoi Eurostat. Bullgaria pasohet nga Rumania me 1622 dhe Hungaria me 1513 vdekje. Franca ka përqindjen më të ulët të..

07.03.23 13:56 |

Europol do të ndihmojë në hetimin e vdekjes së 18 emigrantëve

Tre punonjës të Europolit janë dërguar në Bullgari për të hetuar tragjedinë me 18 emigrantët e vdekur të gjetur në një kamion pranë fshatit Llokorsko të Sofjes, bënë të ditur burimet e Komisionit Evropian. Dy oficerë janë dërguar në ndihmë të..

20.02.23 14:56 |

Bullgaria nderon Levskin, duke e pritur kohën për të "kthyer"

150 vjet na ndajnë nga ajo ditë e acartë shkurti, kur besimi në një popull krenar dhe të lirë u vu në trekëmbësh në periferi të Sofjes së atëhershme, sot në qendër të qytetit, për të jetuar përgjithmonë. Sepse Levski është Bullgaria! Dhe siç shkroi ai..

14.02.23 16:41 |

Një javë pas tërmeteve në Turqi po shuhet shpresa e gjetjes së të mbijetuarve

Numri i të vdekurve nga tërmetet në Turqinë juglindore dhe Siri ka kaluar 33 000 veta, ndërsa numri pritet të rritet. Shpresat për të gjetur të mbijetuar të gjallë po shuhen. Një grup bullgar i shpëtimtarëve vullnetarë po vazhdon të kërkojë njerëz..

13.02.23 09:17 |
Ellka Konstantinova

Në kujtim të Prof. Ellka Konstantinova - një figurë emblematike nga agimi i demokracisë

Prof. Ellka Konstantinova, shkrimtare, kritike letrare dhe politikane, një person me kontribut të rëndësishëm në zhvillimin e kulturës bullgare, u largua nga ne në moshën 90-vjeçare. Ajo ka lindur në familjen e kritikut letrar Georgi..

13.01.23 18:46 |
Mihaill Mihajllov

Ia themi lamtumirën e fundit Mihaill Mihajllovit, doajenit në Redaksinë e Gjuhës Spanjolle të "Radio Bullgarisë"

Mihaill Mihaillov, një përkthyes dhe folës brilant nga Redaksia e Gjuhës Spanjolle e “Radio Bullgarisë”, u largua nga ne. Përkthimet dhe prezenca e tij gazetareske do të vazhdojnë të jenë shembull i profesionalizmit të lartë dhe zotërimit të shkëlqyer të..

30.12.22 14:03 |

“Uria është më e keqe se lufta” – i thoshin Jona Tukuserit bullgarët e vjetër në Ukrainë

Historia është një pasuri e pamasë që është vetëm një kuriozitet dhe një pikë mendimi kritik larg nesh. Dhe sot më shumë se kurrë na duhet të jemi “të pasur” dhe një vajzë e re na e kujton këtë nëpërmjet fuqisë dhe provokimit të artit. Ajo është..

16.11.22 07:15 |

16 punonjës të Ministrisë së Punëve të Brendshme kanë fajin për një aksident me polic të vdekur

Gjashtëmbëdhjetë punonjës të Ministrisë së Punëve të Brendshme, përgjegjës për ruajtjen e kufirit bullgaro-turk, do të pësojnë masa disiplinore për rastin në Burgas, ku një autobus me emigrantë të paligjshëm goditi një makinë policie dhe shkaktoi..

03.11.22 15:58 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна