Eмисия новини
от 14.00 часа
Presidenti Radev

Nëse parlamenti nuk formon qeveri, zgjedhjet do të jenë më së shpejti në mars

Konsultimet e presidentit Rumen Radev me partitë e përfaqësuara në parlament për formimin e qeverisë u kthyen në mosmarrëveshje për riarmatimin e ushtrisë bullgare në takimin e presidentit me koalicionin "Bullgaria Demokratike". Presidenti..

21.11.22 12:01 |

A do të gjendet dikush i cili të marrë përgjegjësi për qeverisjen e Bullgarisë?

Zgjedhjet kaluan, por nuk ka qartësi për të ardhmen politike të vendit. Presidenti Rumen Radev tashmë shpalli datën e seancës së parë të Legjislaturës së 48-të të Kuvendit Popullor . Dhe pyetja e madhe është nëse do të gjendet një formulë për të..

11.10.22 12:32 |

MPJ i falënderon komunitetet bullgare jashtë vendit për ndihmën e tyre në zhvillimin e zgjedhjeve

Në një fjalim drejtuar komuniteteve bullgare jashtë vendit, të publikuar në faqen e Ministrisë së Punëve të Jashtme, ministri i jashtëm nga qeveria e përkohshme Nikollaj Millkov i falënderoi ato për ndihmën e dhënë në organizimin e zgjedhjeve..

10.10.22 19:19 |

Rezultati përfundimtar i zgjedhjeve: 7 parti hyjnë në parlament

Me protokolle 100% të përpunuara, KQZ njoftoi se pas zgjedhjeve të 2 tetorit, 7 parti do të hyjnë në parlamentin e ardhshëm të 48-të. Këto janë: GERB-SDS - 634.627 vota, 67 mandate “Po e vazhdojmë ndryshimin” – 506 099 vota,..

05.10.22 19:23 |
Përvan Simeonov

Përvan Simeonov: Populli nuk do që të votojë, politikanët nuk duan të qeverisin

Vota nga jashtë po vazhdon të jetë protestuese dhe mesazhi i saj ende mbetet "Ndryshoni Bullgarinë" - vuri në dukje sociologu Përvan Simeonov nga agjencia Gallup International në komentin e tij për zgjedhjet jashtë vendit. Megjithatë, ndryshe nga..

05.10.22 15:42 |

Pjesëmarrja e votuesve në zgjedhje është 39,40%

39.40% ka qenë pjesëmarrja në zgjedhjet e parakohshme parlamentare në orën 20:00 të datës 2 tetor, njoftoi KQZ. Të drejtën e votës e kanë shfrytëzuar 2 601 696 shtetas bullgarë. Për krahasim, në zgjedhjet parlamentare në prill, pjesëmarrja ka qenë..

04.10.22 14:54 |

Bashkatdhetarët jashtë vendit raportojnë probleme lidhur me teknologjinë e procesit zgjedhor

Autoritetet bullgare arritën të organizojnë në mënyrë adekuate procesin zgjedhor, por ka ende disa deficite që duhen korrigjuar - sipas raportit të një misioni të vëzhguesve ndërkombëtarë të zgjedhjeve në vendin tonë nga Asambleja Parlamentare e..

04.10.22 13:19 |

Politologu Nedellço Mihajllov nga Haga: Ka një shans për një qeveri të pakicës me shumicë të luhatshme

Këto zgjedhje ishin të komplikuara, sepse edhe situata është e ndërlikuar - kërcënimi i recesionit global, inflacioni i lartë, konflikti i afërt ushtarak... Dhe në këtë situatë kritike, politikanët bullgarë nuk pushuan së preokupuari elektoratin me..

03.10.22 19:55 |
Hristo Ivanov

“Bullgaria Demokratike”: Nuk do të marrim pjesë në një qeverisje me GERB dhe DPS

"Bullgaria Demokratike" nuk do të marrë pjesë në një qeverisje me GERB dhe DPS. Një qeverisje e tillë është e pamundur, pasi do të nxirrte njerëzit në rrugë. Ajo në fakt është një recetë për destabilizimin e vendit. Një mendim të tillë për bTV e ka..

03.10.22 18:37 |
Hristo Ivanov

“Bullgaria Demokratike” mbetet pa koment para rezultateve përfundimtare

“Bullgaria Demokratike” do të presë rezultatet përfundimtare të nesrëmen para se të komentojë zgjedhjet, ka shkruar në profilin e tij në Facebook, bashkëkryetari i koalicionit Hristo Ivanov. Megjithatë, ai shprehu keqardhjen se do të ketë një..

03.10.22 00:02 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера