Eмисия новини
от 20.00 часа
Angell Xhambazki

"Patriotët Bullgarë" do të heshtin deri në rezultatet zyrtare

Koalicioni "Patriotët Bullgarë" /VMRO, Volja dhe NFSB / heshtin për rezultatet e votimit. Eurodeputeti dhe udhëheqës i listës në Varna, Angell Xhambazki tha: "Vendimi ynë është që të mos komentojmë, të mos dënojmë, të mos bëjmë deklarata..

11.07.21 21:48 |
Përvan Simeonov

"Gallup": Vota e bullgarëve jashtë mund të jetë vendimtare

"Mund të dalë se vota nga jashtë do të vendosë se në cilin drejtim do të anojnë peshoret." Këtë e tha për BNR drejtori ekzekutiv i "Gallup" Përvan Simeonov. Sipas tij, intriga e parë e votimit në zgjedhjet e sotme parlamentare është vendi i..

11.07.21 20:58 |

“Gallup”: GERB është lider në zgjedhjet parlamentare në Bullgari me 0.6%

Rezultatet e Exit Pollit të agjencisë sociologjike “Gallup”, partner mediatik i BNR-së, tregojnë këto shpërndarje të votave në Bullgari deri në orën 20.00 më 11 korrik 2021:  GERB – SDS: 22.1%, ose 59 vende në Parlament; “Ka një popull të..

11.07.21 20:31 |

Më pak bullgarë dalin për të votuar në këto zgjedhje në Maqedoninë e Veriut

Dita elektorale në Shkup ecën normalisht dhe pa probleme deri në këtë moment. Këtë e tha në një intervistë për Radio Bullgarinë gazetari Vlladimir Perev nga Maqedonia e Veriut. Sipas tij pritjet për një aktivitet më të ulët elektoral në prag të..

11.07.21 19:27 |

Numërimi i kontrollit i fletëve të votimit nga makineritë do të jetë i pjesshëm

Faturat е votimit makinerik në 1343 vendvotime në vend dhe 39 vendvotime jashtë vendit, të përcaktuara në mënyrë të rastësishme, do të numërohen pas përfundimit të ditës së zgjedhjeve, vendosi Komisioni Qendror i Zgjedhjeve /KQZ/. Sipas udhëzimeve..

11.07.21 19:14 |

Gallup: Paparashikueshmëria e zgjedhjeve është një faktor kryesor

Paparashikueshmëria në zgjedhjet e ardhshme është një faktor kryesor. Qindra mijëra bullgarë ende nuk kanë vendosur për kë të votojnë. Dy parti kanë shans për vendin e parë. Pritet që 21.3% prej votave të jenë për "Ka një popull të tillë" /ITN/ dhe..

08.07.21 17:21 |
Janaki Stoillov

Thirrje për bashkëpunim midis prokurorisë dhe policisë përpara votimit

Më shumë se 23 000 njerëz po presin të aplikojnë për nënshtetësinë bullgare. Sistemi elektronik është i rezervuar deri në qershor 2022, njoftoi në një konferencë shtypi Ministri i Drejtësisë Janaki Stoillov. Kjo është arsyeja për ndryshimin e..

06.07.21 18:03 |
Hristina Karageorgieva

Hristina Karageorgieva: Klasa e mesme në Bullgari kërkon kthimin e shtetit mbrapsht

Zgjedhjet parlamentare përpara afatit më 11 korrik duhet të çojnë deri në formimin e një kabineti të përgjegjshëm dhe transparent me  një kërkesë të qartë për gjërat e rëndësishme për Bullgarinë. Një prej tyre është tërheqja e shtetit nga qarqet e..

01.07.21 07:35 |
Rosica Mateva

Pushuesit në Bullgari nuk do të mund të votojnë më 11 korrik

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve - KQZ vendosi që njerëzit që do të pushojnë më 11 korrik, kur do të zhvillohen zgjedhjet e parakohshme, dhe nuk kanë adresë të regjistruar në vendpushimin përkatës nuk do të mund të votojnë. Arsyeja është se nuk ka..

24.06.21 18:00 |

Votimi - organizimi, pritjet, çmimi

Votimi i detyrueshëm me makinë është noviteti më i madh i zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Bullgari më 11 korrik. Përjashtime nga ky rregull janë të mundshme në seksionet me më pak se 300 zgjedhës, në rastet kur votohet me kuti të lëvizshme..

24.06.21 10:55 |
Всички новини: днес | вчера