Eмисия новини
от 03.00 часа
Koprivshtica, Ura

145 vjet nga shpërthimi i Kryengritjes së Prillit

Përvjetori i shpërthimit të Kryengritjes së Prillit po shënohet me ngjarje të ndryshme në të gjithë vendin. Kryengritja u shpall para kohe më 20 prill 1876 në qytetin Koprivshtica. 145 vjet më vonë, në sheshin historik të këtij qyteti të vjetër të..

20.04.21 11:49 |

Kënde për historinë bullgare do të ketë në 7 shkolla moldaviane

Dashuria, patriotizmi dhe krenaria për të përcaktuar veten si bullgarë janë karakteristike për bashkatdhetarët tanë në të gjithë botën. Është tepër prekëse kur dëgjosh sesi u dridhet zëri i tyre kur flasin për Nënën Bullgari. Me një ngazëllim të..

08.03.21 07:15 |
Basorelievi me Vojvoden Sirma dhe çetën e saj, një pjesë prej skulptorëve me luanë në Shkup

Gratë bullgare në luftërat për çlirim kombëtar

Të panumërt janë heronjtë të cilët kanë dhënë jetën e tyre për lirinë e Bullgarisë. Mes tyre nuk janë të pakta dhe bullgaret - heroina, të cilat jo vetëm se kanë ndihmuar baballarët, burrat, vëllezërit dhe djemtë e tyre gjatë kohës së luftërave, por kanë..

03.03.21 07:05 |

Prof. Andrej Pantev: Ideja për rimëkëmbjen e shtetit bullgar është shfaqja e patriotizmit të vërtetë

Më 3 mars të vitit 1878 Bullgaria u rimëkëmb si shtet në hartën politike evropiane. U realizua ëndrra për Çlirimin e vendit gjë për të cilën luftuan   dhe sakrifikuan jetën e tyre mijëra letrarë, arsimtarë dhe revolucionarë bullgarë...

03.03.21 06:25 |

Homazhe para Monumentit të Mjekut në Sofje

Para Monumentit të Mjekut u mbajtën homazhet tradicionale me rastin e përvjetorit të 143-të të çlirimit nga Bullgaria Përfaqësues të institucioneve të ndryshme dhe shumë qytetarë ulën kokën në kujtim të punës humane të mjekëve, infermierëve dhe..

02.03.21 14:23 |

Në qytetin Burgas shënuan 143 vjetorin nga Çlirimi i qytetit

Më 6 shkurt mbushen 143 vjet nga Çlirimi i qytetit Burgas nga skllavëruesit osmanë. Festimet filluan në qendër të qytetit me ritual të ngritjes së flamujve të Bullgarisë, Bashkimit Evropian dhe Komunës Burgas. Pas ceremonisë, u shërbye një..

06.02.21 15:11 |
Hristo Botev

Po festojmë lindjen e poetit dhe revolucionarit të madh bullgar Hristo Botev

Më 6 janar festohen 173 vjet nga lindja a Hristo Botevit. Poeti, publicisti dhe revolucionari i madh bullgar ka lindur në Kallofer (Bullgari Jugore) në vitin 1848 në familjen e një prej mësuesve të njohur të Rilindjes Botjo Petkov. Devotshmëria e..

06.01.21 11:06 |

Meshë falënderimi me rastin e përvjetorit të çlirimit të Sofjes

Një meshë falënderimi u shërbye në tempullin “Shën e Diela” me rastin e përvjetorit të 143 të Çlirimit të Sofjes na zgjedha turke . Peshkopi i Bellogradçikut Polikarp, i cili e shërbeu meshën, tha se sivjet nuk do të ketë procesion të posaçëm..

04.01.21 13:12 |
Sofja para Çlirimit. Në mes – kisha “Shën Sofija”

Si Sofja u shpëtua nga zhdukja para 143 vjetëve

143 vjet më parë në prag të 4 janarit në kohën e Luftës Ruso Turke (1877-1878) Sofja ishte e kërcënuar të bëhej shkrumb e hi ndërsa popullsia e saj të masakrohej. Sidoqoftë një faktor i paparashikuar ndihmoi që kjo të parandalohet dhe qyteti të..

04.01.21 07:35 |

Përkujtimet e 3 Marsit përfunduan me miting me fishek zjarri në të cilin presidenti mbajti fjalim

Prirja e brezave është të mbrojnë demokracinë për të cilën ëndërruam në të kaluarën e afërt. Liria është imuniteti më i fortë kundër viruseve të çdollojshme politike.” Këtë e tha presidenti Rumen Radev në fjalinë e tij në mitingun me fishek zjarri që u..

03.03.20 19:26 |
Всички новини: днес | вчера