Eмисия новини
от 22.00 часа

Pandemia dhe thatësira ulën çmimin e tokës së punueshme

Çmimi i tokës bujqësore dhe qiraja prej saj po bie për herë të parë pas një rritjeje 8-vjeçare, njoftoi Instituti Kombëtar i Statistikave. Në vitin 2020, për shkak të pandemisë, çmimi mesatar për një dynym të tokës së punueshme në Bullgari..

23.06.21 14:19 |
Cvetozar Tomov

KQZ po negocion suplementarisht 1500 makina votimi

Ka shumë të ngjarë të ketë një marrëveshje për të blerë makineri të reja votimi, por ajo nuk është finalizuar. Më shumë gjasa, që gjithçka do të jetë e qartë deri në fund të javës,   tha Cvetozar Tomov, nënkryetar dhe zëdhënës i Komisionit Qendror..

16.06.21 10:56 |
Levon Hamparcumjan

“Bota është nën riparim” që është një shans për ekonominë bullgare

Forumi Bullgar i Liderëve të Biznesit shpërndau çmimet e tij për biznesin e qëndrueshëm me përgjegjësi shoqërore në vitin 2020. Kryetari i organizatës Levon Hamparcumjan vuri në dukje vështirësitë e shkaktuara nga pandemia, por gjithashtu vuri në..

11.06.21 11:16 |

Çmimi i ulët i blerjes dhe prodhimi bajat - pengesa për korrjen e livandës të këtij viti

Bullgaria gjendet në krye të prodhuesve  të vajit të livandës në botë, ku përpara disa vjetëve pati zhvendosur dhe Francën. Tregje tradicionale, për të cilat vendi ynë eksporton vajin e livandës janë Shtetet e Bashkuara, Britania e Madhe, Franca,..

06.06.21 10:35 |

Shteti ka paguar 8 euro për testin PCR, qytetarët - nga 46 deri në 91 euro

8 euro është çmimi për një test PCR të paguar nga shteti gjatë prillit 2020, tregojnë të dhënat e një raporti të Institutit Bullgar për Iniciativa Ligjore, të përgatitur në bazë të dokumenteve zyrtare, bëri të ditur reporterja e BNR-së Anelija..

03.06.21 17:41 |

Maria Ivanovska është shkencëtarja e re më e mirë në Bullgari

Si ndikon stresi mbi sistemin tonë imun? Përgjigjen e kësaj pyetjeje e kërkon doktoresha Maria  Ivanovska, e cila përpara ditëve të numëruara u vlerësua me çmimin më prestigjioz për shkencë në vendin tonë – Çmimin e Madh “Pitagor” për një..

03.06.21 07:15 |

Gergana Vllëçkova: Nxënësit e mi në Gjermani ekzekutojnë shkëlqyeshëm muzikë bullgare

“Po i përgatis nxënësit e mi për në skenë, kurse pas kësaj u gëzohem sukseseve të tyre. Unë vet shumë rrallë jam soliste, por dhe sot e kësaj dite po vazhdoj të përsos veten time. Për mua, familja gjithmonë ka qenë në vend të parë”- kështu me disa..

27.05.21 07:15 |

Riparimet e "Rrymës Turke" do të rrisin çmimet e gazit në qershor

Për shkak të riparimit të tubacionit të gazit "Rryma Turke" në fund të qershorit, dërgesat përgjatë trasesë do të pezullohen për një javë. Kjo do të çojë në një mungesë të gazit në rajon dhe në çmime më të larta, tha drejtori ekzekutiv i..

26.05.21 12:15 |

Dorëzuan çmimet “Pitagor”

Për herë të 13-të Ministria e Arsimit dorëzoi çmimet “Pitagor” për kontributin në zhvillimin e shkencës bullgare. Dr. Venelin Todorov dhe Dr. Maria Ivanovska u vlerësuan në kategorinë "Shkencëtar i Ri". Todorov merret me modelim..

25.05.21 12:18 |

Video bullgare me një çmim nga ekspozita turistike në Madrid

Bullgaria mori çmimin e parë në kategorinë për videon më të mirë që promovon një destinacion turistik në edicionin e 41-të të Ekspozitës Ndërkombëtare të Turizmit në Madrid - FITUR. Kjo është një nga ekspozitat më të rëndësishme turistike..

21.05.21 18:20 |
Всички новини: днес | вчера