Eмисия новини
от 00.00 часа

"Të denjë për liri" – një ekspozitë e re e Muzeut Kombëtar të Historisë Ushtarake

Një ditë pas Festës Kombëtare të Bullgarisë -3 mars, në Muzeun Kombëtar të Historisë Ushtarake në Sofje u hap ekspozita me titull “Të denjë për liri”, kushtuar mijëra bullgarëve,  të cilët kanë fituar lirinë e Bullgarisë në luftën Ruso-Turke..

05.03.22 10:25 |

Skiatorë me kostume tradicionale festuan Ditën e Çlirimit në Pamporovo

Më shumë se 700 skiatorë me veshje tradicionale zbritën me trengjyrësh nga maja Snezhanka në zonën e skive Studenec në Pamporovo. Në procesion morën pjesë bullgarë nga të gjitha moshat dhe rajonet e vendit. Në fund të zbritjes nën tingujt e..

03.03.22 18:19 |

Përshëndetje nga e gjithë bota për Festën Kombëtare të bullgarisë

Presidenti Rumen Radev mori adresa përshëndetëse nga liderë botërorë për festimin e 144 vjetorit të Çlirimit të Bullgarisë. Urime popullit bullgar me rastin e Festës Kombëtare të 3 Marsit i dërguan Presidenti amerikan Joseph Biden, Presidenti..

03.03.22 12:14 |

Bullgaria shënon 144 vjetorin e Çlirimit

Pavarësisht thirrjeve për anulimin e festës sonë kombëtare sivjet për shkak të luftës në Ukrainë, festimet me rastin e 144 vjetorit të Çlirimit të Bullgarisë do të zhvillohen. Kryeministri Kiril Petkov do të marrë pjesë në festën solemne në..

03.03.22 10:23 |

Monumentet e lirisë bullgare

Pas Çlirimit të Bullgarisë nga sundimi osman, populli mirënjohës bullgar ngriti disa qindra monumente në shenjë mirënjohjeje për heroizmin dhe vetëmohimin e mijëra ushtarëve që dhanë jetën për lirinë tonë. Monumenti i parë Monumenti..

03.03.22 10:15 |

“Ku je, ti dashuria besnike popullore”

Historiku i kësaj kënge është pjesë e luftërave bullgare për pavarësinë kombëtare gjatë pushtimit pesëshekullor osman. Ajo u krijua nga Dobri Çintullov – një mësues dhe iluminist bullgar, luftëtar për liri kombëtare dhe kishtare, diplomant i..

03.03.22 07:15 |

Udhëheqësit e shtetit nga e gjithë bota përgëzuan bullgarët me rastin e Festës Kombëtare - 3 Marsit

Presidenti Rumen Radev mori letra urimi nga krerët e shteteve në të gjithë botën me rastin e Festës Kombëtare të Bullgarisë - 3 Marsit, njofton qendra e shtypit pranë presidencës. Midis tyre janë urimet nga Presidenti i Federatës Ruse Vlladimir..

04.03.21 15:33 |

SHBA-ja dhe BE-ja përshëndetën bullgarët me rastin e 3 marsit

Me rastin e 3 marsit – festa kombëtare e Bullgarisë, vendi ynë mori përshëndetje dhe nga jashtë. Sekretari i shtetit të SHBA-së Anthony Blinken theksoi partneritetin strategjik midis dy vendeve tona: "Si miq, aleatë dhe partnerë të qëndrueshëm,..

03.03.21 13:56 |

Bullgaria përshëndeti bullgarët në botë me “Misterin e Zërave Bullgarë”

Instituti Kulturor Shtetëror pranë Ministrisë së Punëve të Jashtme të Bullgarisë përshëndeti bullgarët jashtë shtetit me rastin e 3 marsit – festa kombëtare e Bullgarisë, me një koncert virtual me tri interpretime të korit bullgar me famë botërore..

03.03.21 12:31 |

Bullgarët kremtojnë festën e tyre kombëtare – 3 marsin

Bullgaria kremton festën e saj kombëtare - 3 mars, me një sërë aktivitetesh në vend dhe jashtë. Presidenti Rumen Radev do të nderojë kujtimin e vullnetarëve bullgarë dhe ushtarëve rusë të cilët vdiqën për lirinë e Bullgarisë në majën..

03.03.21 10:33 |
Всички новини: днес | вчера