Eмисия новини
от 17.00 часа

Profesori Ivajllo Diçev: Më në fund erdhi koha për të hedhur poshtë kompleksin e mirënjohjes ndaj Rusisë

Në sfondin e luftës në Ukrainë, gjithnjë e më shpesh dëgjohen thirrjet për një bojkot të festës sonë kombëtare - 3 marsit , e cila sipas traditës është e shoqëruar me kurora falënderuese dhe homazhe për Ushtrinë Çlirimtare Ruse në prani të të..

02.03.22 11:40 |

Ujëvara Niagara dhe Ura e Mijëvjeçarit në Podgoricë ndriçuan në ngjyrat e flamurit bullgar

Një nga monumentet më të bukura natyrore në botë - Ujëvara Niagara, u ndriçua në ngjyrat e trengjyrëshit Bullgar me rastin e Festës Kombëtare të Bullgarisë - 3 Marsit. Organizatori është Konsullata e Përgjithshme e Bullgarisë në Toronto dhe..

04.03.21 10:24 |
Presidenti Radev mori

Vazhdon vizita e Presidentit Radev në Shqipëri

E premtja (6 mars) është dita e dytë e vizitës së Presidentit bullgar Rumen Radev në Tiranë. Pritet se sot ai do të vizitojë qytetin e Durrësit. Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi e priti dje Rumen Radevin dhe e uroi Presidentin bullgar për..

06.03.20 10:08 |

Ambasadori bullgar në Kosovë Hristo Guxhev: Duhet të punojmë për rritjen sociale dhe ekonomike të rajonit

Në pritjen e organizuar nga Ambasada bullgare në Prishtinë me rastin e Ditës së Çlirimit Bullgar ishin të pranishëm 200 mysafirë, ndër të cilët kryeministri Albin Kurti, ish-kryeministri Ramush Haradinaj, ish-presidentët Atifete Jahjaga dhe Fatmir..

05.03.20 16:33 |

Përkujtimet e 3 Marsit përfunduan me miting me fishek zjarri në të cilin presidenti mbajti fjalim

Prirja e brezave është të mbrojnë demokracinë për të cilën ëndërruam në të kaluarën e afërt. Liria është imuniteti më i fortë kundër viruseve të çdollojshme politike.” Këtë e tha presidenti Rumen Radev në fjalinë e tij në mitingun me fishek zjarri që u..

03.03.20 19:26 |

Festimi i 3 Marsit me fije të padukshme bashkoi bullgarët tek ne dhe përtej kufirit

Nisma të ndryshme kushtuara Çlirimit të Bullgarisë bashkuan bullgarët nga anët e ndryshme të botës. Vitin e pestë me radhë më 3 Mars organizohet “Zgjimi Festiv me Valle”. Kjo nismë e Shoqatës “Azbukari” dhe Bashkimit “Bullgarë për Bullgarinë” hedh një urë..

03.03.20 16:51 |
Patriku Maksim

Me veprimtari të ndryshme në mbarë vendin shënohet Festa Kombëtare e Bullgarisë - 3 Marsi

Me aktivitete të ndryshme tërë Bullgaria shënon përvjetorin e 142-të nga Çlirimi i vendit nga zgjedha turke. Në një ceremoni solemne para Monumentit të Ushtarit të Panjohur në Sofje u ngrit flamuri kombëtar. Në këtë ritual ishin të pranishëm nënpresidentja..

03.03.20 14:06 |

Liderë nga mbarë bota përshëndetin Bullgarinë me rastin e Festës Kombëtare

Bullgaria shënon përvjetorin e 142 nga Çlirimi nga zgjedha osmane. Megjithëqë autoritetet shëndetësore rekomanduan anulimin e veprimtarive të parashikuara për kremtimin e festës, në majën Shipka u mblodhën mijëra njerëz për të përulur para Monumentit të..

03.03.20 13:01 |
Monumenti i Lirisë në majën Shipka në malin Stara Pllanina

Për 3 marsin si festë kombëtare dhe si një fillim i ri

3 marsi u shpall festë kombëtare e Bullgarisë me vendim të Kuvendit Popullor më 5 mars 1990. Këtë ditë në vitin 1878 në qytetin Shën Stefani (lagja e sotme e Stambollit Yeşilköy) u nënshkrua Traktati i Paqes mes Rusisë dhe Perandorisë Osmane, me të..

03.03.20 09:35 |

Monumenti i Mbretit-Çlirimtar – simboli i lirisë bullgare

Ideja që në Sofje të ndërtohet një monument si shenjë e mirënjohjes së popullit bullgar ndaj Mbretit-Çlirimtar Aleksandër II dhe në përgjithësi ndaj Rusisë lindi menjëherë pas Çlirimit nga zgjedha osmane gjatë vitit 1878. Mirëpo, gjendja historike në..

03.03.20 09:05 |
Всички новини: днес | вчера