Eмисия новини
от 08.00 часа

Më 6 maj, në Maqedoninë e Veriut u bënë homazhe për ushtarët e rënë bullgarë

Dita e Trimërisë – 6 maji i shënua edhe në “Memorialin Ushtarak Bullgar” afër fshatit Novo Sello, pranë qytetit Strumica. Kjo është një nga 471 varrezat ushtarake bullgare në territorin e sotëm të Maqedonisë së Veriut, ku janë të varrosur të vrarët..

06.05.22 18:24 |

Populli nderon Shën Gjergjin

Kujtimi i dëshmorit të madh Gjergj Fitimprurësi , i cili është ndër shenjtorët më të respektuar që nga pagëzimi i bullgarëve, kremtohet më 6 maj. Shën Gjergji është një nga shenjtorët e paktë të adhuruar si nga të krishterët, ashtu edhe nga..

06.05.22 15:14 |

6 maj – Dita e Trimërisë dhe e Ushtrisë Bullgare

Në ditën festive për Ushtrinë Bullgare 6 maj në bazën ajrore “Graf Ignatievo” u zhvilluan fluturime atraktive. U treguan luftimet ajrore dhe mbështetja e forcave tokësore me avionë MiG-29 dhe Su-25. Morën pjesë edhe avionët holandez F-35...

06.05.22 13:32 |
Dragomir Zakov

Bullgaria është viktimë e një lufte hibride, tha ministri i mbrojtjes

Nuk ka asnjë kërcënim të drejtpërdrejtë ushtarak për sigurinë kombëtare, por kur një luftë zhvillohet disa qindra kilometra larg Bullgarisë, rreziqet janë të larta, tha për BNR Ministri i Mbrojtjes Dragomir Zakov. Ai nuk ka frikë se “Bullgaria do..

06.05.22 12:21 |

Në festën e Ushtrisë Bullgare, presidenti kritikoi politikanët

Lufta nuk është dhe nuk mund të jetë mjet për zgjidhjen e asnjë mosmarrëveshjeje dhe as nuk mund të ketë ndonjë justifikim për të, thekson Patriarku bullgar Neofit. Fjalimi i klerikut u lexua nga peshkopi Polikarp, i cili shenjtëroi flamujt..

06.05.22 10:59 |

Dita e Shën Gjergjit – festa e cila kërkon përgatitje të zellshme dhe ... aftësi kulinarie

Dita e Shën Gjergjit – 6 maj është festa më e madhe pranverore për bullgarët dhe krahas Ringjalljes së Krishtit, shënon fillimin e vitit të ri bujqësor. Edhe sot e kësaj dite   Dita e Shën Gjergjit pritet me gëzim në çdo familje bullgare..

06.05.22 07:35 |
Festivali Kombëtar i Mbarështuesve të Deleve

Festivali i dhjetë Kombëtar i Mbarështuesve të Deleve mbahet nga 6 deri më 8 maj

Më 6 maj, Ditën e Shën Gjergjit, në orën 11:00 pranë Manastirit Pjetri dhe Pali, rajoni i qytetit Veliko Tërnovo, hapet Festivali i dhjetë Kombëtar i Mbarështuesve të Deleve. Fillimin do ta vendosin kukerët xhumalii nga fshati Kallugerovo, rajoni..

06.05.22 05:45 |

Dita e Shën Gjergjit në Bullgari shënohet edhe si Ditë e Trimërisë dhe e Ushtrisë Bullgare

Dita e Trimërisë dhe e Ushtrisë Bullgare u shënua me të shtëna solemne artilerie, paradë të njësive përfaqësuese dhe fluturim të avionëve luftarakë mbi qendrën e kryeqytetit Sofje. Tradicionalisht, në Ditën e Shën Gjergjit, në prani të Presidentit,..

06.05.21 11:39 |

"Graf Ignatievo" – shtëpia e aviacionit luftarak

6 maji është dita e trimërisë dhe festa e ushtrisë bullgare. Mirëpo, për të dytin vit radhazi pandemia Covid-19 prishi një traditë që daton që në vitin 1993. Megjithatë, do të zhvillohet një demonstratë e fuqisë ushtarake, edhe pse pa publik. Në..

06.05.21 06:15 |

Helikopterë dhe avionë të Forcave Ushtarako Ajrore trajnojnë në qiellin mbi Sofje për 6 majin

Në qiellin mbi Sofjen sot helikopterë dhe avionë të Forcave Ushtarako Ajrore Bullgare do të bëjnë provë. Rasti është kremtimi solemn i 6 majit - Dita e Trimërisë dhe festë e Ushtrisë Bullgare. Makineritë do të kryejnë fluturime të përbashkëta në..

05.05.21 07:20 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера