Eмисия новини
от 11.00 часа

Përshëndetje të Kryetarit të Parlamentit dhe Kryeministrit në detyrë me rastin e Bashkimit të Bullgarisë

Në përshëndetjen e saj me rastin e Ditës së Bashkimit të Bullgarisë , kryetarja parlamentare Iva Miteva vuri në dukje se uniteti dhe kohezioni janë të nevojshëm për realizimin e kauzave të mëdha. Këtë e njoftoi qendra për shtypin e Kuvendit..

06.09.21 11:53 |
Hyrja e Princit Aleksandër I në Plovdiv, 10 shtator 1885

Më 6 shtator 1885 Bullgaria bëhet përsëri një shtet i bashkuar

Më 3 mars 1878, bëhet realitet një ëndërr e madhe e patriotëve për një kohë të gjatë - pas një pranie pesëshekullore brenda Perandorisë Osmane, Bullgaria përsëri spikat  në hartën politike të Evropës. Liria më në fund ka ardhur, në konturët e shtetit të..

06.09.21 07:00 |
Presidenti Rumen Radev në Plovdiv me rastin e festës së Bashkimit të Bullgarisë

Dita e Bashkimit u shënua me festime modeste për shkak të Covid-19

Në Sofje përvjetori i 135-të i Bashkimit të Bullgarisë u shënua me një ndërrim solemn të rojës së nderit dhe një ceremoni modeste para Mauzoleut-Eshtore të princit Aleksandër I Batenberg. Për shkak të Covid-19 nuk kishte ceremoni..

06.09.20 21:09 |
Presidenti Rumen Radev

Presidenti Rumen Radev dhe Kryeministri Bojko Borisov përshëndetën bullgarët me rastin e festës kombëtare

Me rastin e përvjetorit të 135 të shpalljes së Bashkimit të Principatës së Bullgarisë dhe të Rumelisë Lindore Presidenti Rumen Radev nënvizoi para gazetarëve se “mësimi historik i kësaj ngjarjeje është se ndryshimi drejt më së mirës është i..

06.09.20 13:41 |

Në qytetin e Plovdivit përsëri do të rikrijojnë ngjarjet të cilat kanë çuar deri tek Bashkimi

Kaluan 135 vjet nga data e lavdishme 6 shtator 1885. Vite, në të cilat pavarësisht nga vështirësitë në historinë e saj të mëtejshme, Bullgaria mundi të ruajë sovranitetin e vet si një shtet i bashkuar dhe i pavarur. Pas fundit të Luftës Çlirimtare..

06.09.20 04:00 |

Bullgaria feston 135 vjet nga Bashkimi i saj

Më 6 shtator vendi ynë shënon 135 vjet nga Bashkimi i Principatës së Bullgarisë me Rumelinë Lindore – një krahinë autonome në kuadrin e Perandorisë Osmane. Në fakt parahistoria e kësaj ngjarjeje kaq të rëndësishme për bullgarët filloi që në 1878 –..

06.09.20 03:15 |

Plovdivi e pret përvjetorin e 135 të Bashkimit me flamuj të rinj

Në vigjilje të përvjetorit të 135-të të Bashkimit të Bullgarisë tek 5 nga hyrjet e qytetit të Plovdivit, si dhe në vende të tjera simbolike do të valëviten 400 flamuj të rinj – 200 kombëtare dhe 200 të Plovdivit. Flamujt rinovohen dy herë..

05.09.20 11:33 |
Ekspozita “Rilindja Bullgare” në rrugën “Canko Llavrenov” në Plovdivin e Vjetër

Plovdivi pret festën e vet me një program të pasur kulturor

Bashkimi i Bullgarisë, të cilin e shënojmë më 6 shtator, është gjithashtu festë e qytetit të dytë për nga madhësia në Bullgari Plovdiv. Tradicionalisht festimet në “Kryeqytetin e Bashkimit” do të fillojnë me një meshë të shërbyer nga Mitropoliti i..

05.09.20 04:10 |
“Shpallja e Bashkimit”, piktori Atanas Zhekov

Qyteti Plovdiv ruan kujtimin për ditën e lavdishme të Bashkimit në një ekspozitë të posaçme

Katër muaj pas Çlirimit të Bullgarisë nga sundimi osman dhe nënshkrimit të Traktatit të Paqes të Shën-Stefanit, Kongresi i Berlinit nga periudha qershor-korrik 1878 minoi shpresat e bullgarëve për krijimin e një shteti më vete në kuadrin e etnosit..

06.09.19 08:00 |

Në Ditën e Bashkimit të Bullgarisë do të zhvillohet maratona e stafetës Ekiden

Më 6 shtator adhuruesit e vrapimit nga i gjithë vendi do të vrapojnë nëpër bulevardet qendrore të Sofjes në maratonën e pestë të stafetës “Sofja Ekiden Maratonë”. Fillimi është në orën 9 përpara stadiumit kombëtar “Vasill Levski” në kryeqytet...

05.09.19 16:40 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера