Eмисия новини
от 18.00 часа

Eksploruesit polarë bullgarë u kthyen në shtëpi

Me fluturim nga Parisi, pjesëmarrësit në Ekspeditën e 29-të Antarktike Bullgare deri në ishullin Livingstën u kthyen në Bullgari. Kjo ndodhi gati një muaj me vonesë pas një sëmundjeje koronavirus të anëtarëve të ekuipazhit të anijes kiliane..

19.04.21 18:57 |

Antarktikët bullgarë tashmë janë në bazën “Shën Klementi i Ohrit”

Ekspedita e 29-të Kombëtare Antarktike mbërriti në ishullin Livingston, ku ndodhet stacioni polar bullgar "Shën Klementi i Ohrit ", njoftoi Instituti Bullgar Antarktik. Pas një karantine 20-ditore në portin kilian të Punta Arenas, gjashtë..

25.02.21 15:54 |
Baza

Niset ekspedita e 29 bullgare për në Antarktidë

Sot, më 30 janar, niset ekspedita e 29 bullgare për në Antarktidë . Për shkak të pandemisë përbërja e saj është e kufizuar deri më 6 veta të nevojshëm për mirëmbajtjen e bazës “Shën Klementi i Ohrit” në ishullin Livingston. Pa banues atje..

30.01.21 09:54 |

Ia dorëzuan flamurin bullgar ekspeditës së re në Antarktidë

Më shumë se tri dekada shkencëtarët dhe studiuesit bullgarë hapin dyert e diturisë, tha Presidenti Rumen Radev në përshëndetjen e tij ndaj pjesëmarrësve në ekspeditën e 29 bullgare në Antarktidë. Ceremonia e dorëzimit të flamurit kombëtar..

29.01.21 17:13 |
Anija kërkimor-shkencore spanjolle “Esperides”

Covid-19 shtyu udhëtimin e ekspeditës bullgare për në Antarktidë

Ekspedita e 29-të bullgare për në Antarktidë u shty një ditë para nisjes së planifikuar të eksploruesve tanë. 6 shkencëtarë bullgarë duhej të niseshin për në kontinentin e akullt dhe më saktë për në ishullin Livingstën ku është baza jonë, më 12..

11.01.21 13:58 |
Baza bullgare në ishullin Livingstën

Një ekspeditë e re bullgare deri në Antarktidë në kushtet e koronavirusit

Një grup prej gjashtë eksploruesve polarë bullgarë po bëhet gati të niset për në kontinentin e akullt më 12 janar. Baza jonë gjendet në ishullin Livingstën, të vendosur në pjesën perëndimore të kontinentit. Por, sivjet profesori Hristo Pimpirev, i..

10.01.21 07:15 |

Bullgarët me projekte novatore në Antarktidë

Radio Bullgaria tashmë ju tregoi për muzikantët bullgarë Teodosij Spasov dhe Hristijan Cvjatkov, të cilët realizuan incizimet e para muzikore në Antarktidë . Tani deshëm të përqendrojmë vëmendjen tuaj tek një lajm tjetër interesant që u përket studimeve..

18.02.20 16:05 |

Po shqyrtohet bashkëpunimi midis Universitetit të Sofjes dhe Universitetit të Tokës së Zjarrtë

Shefi i ekspeditës bullgare të Antarktikut prof. Hristo Pimpirev bisedoi në Buenos Aires me Juan Jose Castellucc - rektori i Universitetit Kombëtar për Tokën e Zjarrtë, Antarktidën dhe ishujt në Atlantikun Jugor . U shqyrtuan mundësitë për..

18.02.20 10:56 |

Teodosij Spasov për muzikën në Antarktidë

Fyelltari bullgar me famë botërore Teodosij Spasov është interpretuesi i parë solo, i cili ka ekzekutuar muzikë në të gjitha kontinentet. Aktualisht ai është pjesë nga ekspedita e 28 antarktike bullgare, bashkë me kitaristin Hristijan Cvjatkov. Të..

15.02.20 09:10 |

Bullgarë kompozojnë dhe ekzekutojnë muzikë në Antarktidë

Teodosij Spasov është interpretuesi i parë solo, i cili ka ekzekutuar muzikë nëpër të gjitha kontinentet. Me ftesë të profesorit Hristo Pimpirev, udhëheqës i ekspeditës së 28 antarktike bullgare, ai u përfshi në përbërjen e saj bashkë me..

10.02.20 17:16 |
Всички новини: днес | вчера