Eмисия новини
от 22.00 часа

Në Bosilegrad nderuan kujtimin e Levskit

Këtë vit përkujtimi i Apostullit Vasill Levski në Bosilegrad u mbajt në një mënyrë të pazakontë për shkak të situatës pandemike. Qendra e Informacionit Kulturor Bosilegrad dhe Komiteti Civil i Krahinave Perëndimore mbajtën një takim në..

19.02.21 20:12 |

Bullgarët në Moldavi i bënë homazhe Vasil Levskit

Në Taraklia, Tvardica, Kajraklia, Korten, Stojanovka, Parkani, në kryeqytetin e Moldavisë dhe në vendbanime të tjera ku jetojnë bullgarët, u nderua heroi kombëtar i Bullgarisë Vasill Levski me rastin e 148 vjetorit të vdekjes së tij. Para..

19.02.21 14:45 |

Iliana Jotova: Mund të jemi të fortë vetëm kur të jemi të bashkuar

Një roje nderi fëmijësh u rendit përpara monumentit të Vasill Levskit në Sofje, përderisa shumë qytetarë bëjnë homazhe dhe vendosin lule në ditën e 148 vjetorit të vdekjes së Apostullit të Lirisë, njoftoi BGNES. Këtë mëngjes, Zëvendës..

19.02.21 10:26 |

Vasill Levski është mision dhe frymëzim

Revolucionari i madh bullgar Vasill Levski që prej kohe u kthye në një figurë bashkuese për popullin. Përveç luftës për republikë të pastër dhe të shenjtë, Apostulli i Lirisë na laamanet të vërtetat e tij thjeshtë jetike, se nuk ka nevojë..

19.02.21 08:05 |

Për hijeshinë e Levskit dhe për përpjekjet tona për të prekur veprën e tij

Nëse ka një ideal i cili bashkon të gjithë bullgarët, atëherë do të thoshim pa hezitim se ky është Apostulli. Personaliteti i Vasill Levskit na preokupon si askush tjetër, ndërsa fëmijët që në moshë të vogël janë të mahnitur nga guximi, vetëmohimi..

19.02.21 07:05 |

Bullgaria shënon 148 vjetorin e vdekjes së Apostullit të Lirisë

Me rituale ushtarake, njësitë ushtarake përfaqësuese nga të gjitha garnizonet e vendit shënojnë 148 vjet nga vdekja e Apostullit të Lirisë Vasill Levski . Tradicionalisht, pelegrinazhet dhe ritualet ushtarake në të gjitha qytetet zhvillohen në 18..

18.02.21 19:04 |
Vasill Levski

Bullgaria shënon 183 vjet nga lindja e Apostullit të Lirisë

Më 18 korrik në mbarë Bullgarinë shënohet përvjetori i 183 i lindjes së revolucionarit dhe ideolog Vasill Levski. Qendra e kremtimeve është qyteti i lindjes së Apostullit të Lirisë – Karllovo. Në kishën “Shën Nikollaj” u shërbye një meshë, ndërsa në..

18.07.20 11:52 |
Portret i Levskit. 1957, piktore Ruska Marinova

Nëpër vendet e shenjta të Apostullit

Manastiret i quajnë vatra si dhe mbrojtëse dhe roje shpirtërore, përkrahëse të besimit bullgar në vitet e dikurshme të zymta, të përmbushura me persekutime dhe poshtërime të robërisë turke. Fare nuk janë të pakta dëshmitë historike për manastire dhe..

18.07.20 05:15 |
“Në hapat e Apostullit”

Nga qyteti Pleven fillon marshimi “Në hapat e Apostullit”

Nga qyteti Pleven (Bullgari Veriore) nis marshimi turistik kombëtar “Në hapat e Apostullit”. Për vitin e 26-të me radhë turistët nga e gjithë vendi do të ecin nëpër hapat e revolucionarit Vasill Levski, i cili ia kushtoi jetën e vet lirisë së..

12.07.20 09:57 |

19 shkurti – Dita e Apostullit të Lirisë Bullgare

19 shkurti është data, në të cilën çdo vit përulemi kokë dhe mbajmë heshtje para veprës së madhërishme dhe vdekjes heroike të njërit prej luftëtarëve më të mëdhenj për çlirimin dhe prosperitetin e popullit – Vasill Ivanov Kunçev – levski. Më 19..

19.02.20 15:09 |
Всички новини: днес | вчера