Eмисия новини
от 22.00 часа

Nga pikëpamja financiare bullgarët janë më të prekur në BE nga pandemia e koronavirusit

Të ardhurat e 53% prej bullgarëve janë prekur nga pasojat ekonomike për shkak të Covid-19, tregon një studim i “Kantar” i porositur nga Parlamenti Evropian. 26% prej bullgarëve presin që së shpejti të ardhurat e tyre të preken, megjithëse ende nuk..

20.10.20 17:38 |

Bullgaria dhe akoma 14 shtete janë për veprime të përbashkëta në BE kundër gënjeshtrave për 5G teknologjitë

BE-ja ka nevojë për një strategji kundër dezinformimit për 5G teknologjitë. Në rast të kundërt gënjeshtrat mund të rrezikojnë rimëkëmbjen ekonomike. Këtë e pohojnë 15 shtete, ndër të cilat edhe Bullgaria, në një letër ndaj Komisionit Evropian,..

19.10.20 18:04 |
Ministri Gent Cakaj dhe Nënpresidentja Iliajana Jotova

Ministri Gent Cakaj: Shqipëria do të respektojë të gjitha të drejtat e pakicës bullgare

Pas njohjes zyrtare të pakicës etnike bullgare në Shqipëri në vitin 2017 ajo disponon të gjitha të drejtat, përfshi këtu dhe mundësinë për mësimin e gjuhës amtare , vuri në dukje Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë..

16.10.20 16:41 |
Bojko Borisov, Angela Merkel

Bojko Borisov: Angela Merkel dhe unë mbështesim Ballkanin Perëndimor në rrugën drejt Bashkimit Evropian

“Me kancelarin e Gjermanisë Angela Merkel i përkrahim vendet nga Ballkani Perëndimor në rrugën   e tyre drejt Bashkimit Evropian “. Këtë e shkroi në faqen e tij në Facebook kryeministri bullgar Bojko Borisov në ditën e dytë nga mbledhja e rregullt..

16.10.20 15:28 |
Presidenti Rumen Radev

Presidenti Rumen Radev: Nuk mund të bëhen kompromise me historinë dhe gjuhën

Anëtarët e Komisionit Bullgaro-Maqedonas janë profesionistë, ata do të kërkojnë dhe mbrojnë si deri tani të vërtetën historike. Mesazhi im ndaj tyre është se politikanët nuk mund të abdikojnë nga ky proces i rëndësishëm për Bullgarinë, Maqedoninë e..

16.10.20 12:09 |

Ministrja Ekaterina Zaharieva ripohoi përkrahjen e Bullgarisë ndaj integrimit evropian të Shqipërisë

Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva ripohoi përkrahjen e Bullgarisë për integrimin evropian të Shqipërisë gjatë bisedimeve me homologun e saj shqiptar Gent Cakaj në Ministrinë bullgare të Punëve të Jashtme...

15.10.20 16:22 |

Ulje në tregtinë me BE-në dhe me vende të treta

Gjatë periudhës janar – korrik 2020 eksporti i mallrave nga Bullgaria për BE-në është ulur me 6.5% në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit 2019 dhe është me përmasë rreth 20.5 mlrd leva /10.5 mlrd euro/. Partnerët kryesorë tregtarë të Bullgarisë..

12.10.20 13:01 |

Kryeministri Borisov: Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut t’i zgjidhin kundërshtimet e tyre deri më 10 nëntor

Deri më 10 nëntor duhet të arrihet një vendim kompromisi, i cili t’i kënaqë edhe të dyja palat, tha Kryeministri Bojko Borisov para Ministrit të Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut Bujar Osmani, i cili është për vizitë në Sofje...

09.10.20 15:25 |
Esteban Gonzalez Pons

Partia Popullore Evropiane nuk do të përkrahë rezolutën e Parlamentit Evropian për Bullgarinë

Grupi i Partisë Popullore Evropiane nuk do të përkrahë rezolutën e Parlamentit Evropian për Bullgarinë, tha zëvendës kryetari i partisë Esteban Gonzalez Pons. Sipas partisë disa grupe parlamentare e kthyen dokumentin në vegël partiake në   vend që..

08.10.20 15:53 |

Qeveria miratoi prioritetet e Bullgarisë për marrëdhëniet midis BE-së dhe Britanisë së Madhe pas Brexit

Të drejtat e shtetasve janë me rëndësi pas daljes së Britanisë së Madhe nga BE. Këtë pozitë do të mbrojë Bullgaria në mbledhjen e Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme më 13 tetor në Luksemburg. Qeveria miratoi prioritetet e Bullgarisë për marrëdhëniet..

07.10.20 15:22 |
Всички новини: днес | вчера