Eмисия новини
от 09.00 часа

Konferencë përfundimtare prezanton rezultatet e projektit evropian të kontrollit të fakteve

Në Shtëpinë e Evropës në Sofje, më 8 gusht do të mbahet konferenca finale kushtuar vendit të zhanrit “kontrolli i fakteve” në programet moderne radiotelevizive. Rezultatet e projektit, me theks në reportazhet dhe hetimet gazetareske, të prodhuara dhe..

08.08.23 08:10 |

Buxheti i vitit 2023 i vë strukturat shtetërore në prag të mbijetesës

Në sfondin e vapës së korrikut, debatet e nxehta rreth Buxhetit 2023 vazhdojnë. Deri më 25 korrik, kur Kuvendi Popullor duhet të votojë përfundimisht kuadrin financiar të shtetit, duhet të merret vendimi për rritjen e të ardhurave në sferën buxhetore...

19.07.23 07:15 |
Sergej Lavrov

Ministri rus Lavrov për BNR: Forcat e armatosura ruse nuk sulmojnë objekte civile në Ukrainë

Forcat e armatosura ruse nuk sulmojnë objekte civile në territorin e Ukrainës. Kështu deklaroi në një konferencë për shtyp ministri i jashtëm i Rusisë, Sergej Lavrov, në përgjigje të një pyetjeje të korrespondentit të Radios Kombëtare Bullgare..

30.06.23 15:34 |

BNR mbetet në krye për sa i përket besimit tek audienca bullgare

Radioja Kombëtare Bullgare (BNR) është edhe këtë vit media kombëtare në të cilën bullgarët kanë më shumë besim, sipas Digital News Report për vitin 2023 të Institutit Reuters për Kërkimet e Gazetarisë në Universitetin e Oksfordit. Pjesa më e..

14.06.23 09:51 |

Fotoprojekti "Unë jam bullgarе!" i Radosllav Përvanov në BNR

Pjesa e tretë e projektit kombëtar "Unë jam bullgare!" të fotografit Radosllav Përvanov do të hapet më 8 qershor para Studios së Parë në ndërtesën e Radios Kombëtare Bullgare (BNR) në Sofje më 8 qershor në orën 17:30. Projekti "Unë jam..

08.06.23 06:10 |

Institucionet kulturore, përfshirë BNR, janë gati të protestojnë

Strukturat e sindikatave KNSB (Konfederata e Sindikatave të Pavarura) dhe "Podkrepa" në institucionet kulturore dhe organizatat e ndryshme profesionale janë gati për një protestë në të cilën do ta lënë Bullgarinë pa ngjarje kulturore dhe do të..

06.06.23 08:29 |

Zornica Sllavova dhe S-MO fituan konkursin e këngës të BNR “Pranvera 23”

Zornica Sllavova dhe S-MO morën çmimin e madh në konkursin për muzikën e re bullgare, pop dhe rok, “Pranvera'23”. Mes 12 këngëve finale, fituesja e edicionit të 54-të të konkursit muzikor fitoi votën e jurisë me këngën “Zgjedhje”. Ajo dhe S-MO do të..

01.06.23 09:43 |
“Frymëzime të njohura dhe të panjohura IV”

Ekspozita e njerëzve “të padukshëm” në Radion Kombëtare Bullgare

Ekspozita “Frymëzime të njohura dhe të panjohura IV” hapet më 31 maj, në Sallën e Mermerit të BNR-së në prag të festës së fëmijëve. Ekspozita organizohet për të katërtin vit radhazi nga transmetimi “Të njohur dhe të panjohur” të programit “Hristo..

31.05.23 07:30 |

BNR do të promovojë turizmin bullgar

Bullgaria po pret me padurim sezonin e ri veror me plazhe më të pastra. Pritshmëritë janë të arrijmë të paktën 4.6 milionë vizita turistike në verën e vitit 2023. Kjo do të jetë të paktën 5% mbi rezultatin e sezonit në 2019 para koronavirusit, tha..

18.05.23 15:29 |

Punonjësit në BNR protestuan për shpërblimin e denjë të punës

Punonjësit e Radios Kombëtare Bullgare (BNR) protestuan për një shpërblim të denjë të punës së tyre. Protesta kishte si në kryeqytet, ashtu edhe në radio-stacionet rajonale. Në Sofje, një kryqëzim kyç pranë ndërtesës së radios u mbyll për një orë...

17.05.23 14:44 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна