Eмисия новини
от 00.00 часа
Mbretëresha Eleonora dhe mbreti Ferdinand I

Një ekspozitë prezanton jetën e mbretëreshës Eleonora

Kopshti Universitar Botanik në Ballçik rregulloi një ekspozitë kushtuar 160 vjetorit të lindjes së mbretëreshës Eleonora Bëllgarska . Prezantohen fotografi të siguruara nga Agjencia Shtetërore “Arkiva” të cilat tregojnë jetën e mbretëreshës pas..

29.08.20 12:37 |

Një thesar tatar është duke u paraqitur në qytetin Ballçik

Thesari tatar nga kalaja Kaliakra do të mbetet në kompleksin arkitekturor “Dvoreca” në qytetin Ballçik deri në fund të muajit tetor, që të mund turistët të shijojnë eksponatet e zbuluara gjatë vitit 2018. Afro njëmijë sende kanë qenë të vendosura në një..

08.08.20 06:10 |

“Qytetit të bardh klasikja i shkon shumë”

Në kuadrin e Festivalit Muzikor “Ditë të muzikës klasike” u prezantua dhe xhaz koncertii vetëm. Në skenën e qytetit bregdetar Ballçik dolën muzikantët nga grupi “Fënkalero” me lider Vasill Spasov (piano). Qytetin Ballçik e quajnë..

01.08.20 06:10 |

Java e kulturës çeke në Ballçik

Për vit të katërt me radhë në Institurin Kulturor Shtetëror “Dvoreca” (Pallati) në qytetin bregdetar Ballçik do të zhvillohet Java e Kulturës Çeke. Fillimi do të jetë më 6 korrik në galerinë“Tuneli” me një ekspozitë të plastikëve prej qelqi. Në..

04.07.20 06:00 |
Plovdivi

10 qytetet më të preferuara për turizëm në Bullgari

Portali informativ i Maqedonisë së Veriut „press24.mk“ rekomandon 10 qytetet më tërheqëse për turizëm në Bullgari. Në vend të pare është Plovdivi, i cili bën përshtypje me arkitekturën e vet karakteristike, me restorantet dhe pedonalen moderne. Pastaj..

02.05.19 19:01 |

Në Ballçik ndërtojnë zonë për çiklistë

Në shëtitoren buzë Detit të Zi në qytetin Ballçik do të ndërtohet korsi për çiklistë – diçka që do të tërheqë më shumë turistë në itinerarin midis kompleksit arkitektural “Pallati” dhe Qendrës kulturore dhe informative “Mulliri”. Shëtitorja..

24.02.19 10:40 |
Ekipi xhirues gjatë kohës së xhirimeve në pallatin “Vrana” (afër Sofjes)

Dokumentari në disa seri “Zoti është me ne” ndjek historinë e Mbretërisë së Tretë Bullgare

Dokumentari në disa seri “Zoti është me ne”, i cili tregon për historinë e Mbretërisë së Tretë Bullgare (1878-1946), do të mbledhë adhuruesit e kinemasë më 23 shkurt në “Pallatin” e qytetit bregdetar Ballçik. Në këtë ngjarje shikuesit do të takohen..

23.02.19 10:30 |

Mbi 80 çifte nga Bullgaria dhe bota janë martuar në Pallatin e Ballçikut gjatë vitit 2018

Çifte nga Bullgaria, Fixhi, Kanadaja, Zvicra, Britania e Madhe, Gjermania, Rumania dhe vende të tjera janë martuar në Pallatin në Ballçik pranë Detit të Zi gjatë vitit 2018. Dasmat janë mbi 80, ndërsa më ekzotike ka qenë ajo e një dhëndri nga Fixhi me..

28.12.18 14:38 |

Në kopshtin botanik universitar në Balçik janë mbledhur farat e 230 bimëve për shkëmbim shkencor

Në INDEX SEMINUM për vitin 2018 janë përshkruar të gjitha llojet dhe kushtet specifike, në të cilat rriten bimët në Kopshtin botanik në qytetin bregdetar bullgar Balçik. Ai është pjesë e angazhimit të Bullgarisë, të lidhur me Konventën e Larmisë..

11.02.18 12:30 |
Kopshti Botanik në Ballçik është një vend i preferuar për shëtitje dhe çlodhje

Kopshti botanik në Ballçik – një vend tërheqës për çlodhje dhe argëtim

Frone të vjetra prej guri, liqene artificiale me zambakë uji, pemë dhe lule të rralla – dhe e gjithë kjo në afërsi të drejtpërdrejtë me detin. Dhe në se pyesni ku ndodhet ky kënd piktoresk dhe të mrekullueshëm, përgjigja është – Bullgaria. Vetëm disa..

27.05.10 11:59 |
Всички новини: днес | вчера