Eмисия новини
от 16.00 часа
Karakaçanov dhe Zaharieva

Bullgaria kërkon garanci me shkrim për ndryshimin e politikës së Shkupit

Bullgaria përkohësisht pezullon mbështetjen e saj për Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe nuk do të japë pajtim për të zhvilluar konferencën e parë ndërqeveritare përderisa nuk do të ketë garanci të qarta për ndryshimin e politikes së Shkupit..

18.11.20 15:57 |
Krasimir Karakaçanov

Qeveria u përmbahet vendimeve parlamentare për Republikën e Maqedonisë së Veriut

Zëvendës kryeministri dhe ministër i mbrojtjes Krasimir Karakaçanov informoi parlamentin për bisedimet me kryeministrin e Republikës së Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev. “Bullgaria vazhdon të përkrahë idenë për integrimin e Ballkanit..

13.11.20 14:58 |
Ekaterina Zaharieva dhe Bujar Osmani

Takim përgatitor i ministrave të jashtëm nga Procesi i Berlinit

Sot, më 9 nëntor, do të mbahet takim online i ministrave të jashtëm nga Procesi i Berlinit për bashkëpunim me Ballkanin Perëndimor. Ai është në kuadrin e presidencës së parë të përbashkët të Bullgarisë dhe të Maqedonisë së Veriut si bashkëkryetarë të..

09.11.20 06:05 |
Oliver Varhej

Ballkani Perëndimor në pragun e BE-së – pritje dhe probleme

“Duam të japim një sinjal të fortë që BE e sheh Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe mbarë rajonin ballkanik jo vetëm si pjesë gjeografike por edhe si jesë politike dhe ekonomike prej Evropës. Vendet e Ballkanit Perëndimor duhet që sa më të shpejtë..

06.11.20 14:54 |
Illhan Kyçyk

Konferencë kushtuar integrimit të Ballkanit Perëndimor në BE

Një konferencë virtuale me temë “Ballkani Perëndimor pas vitit 2020: Vendimet dhe veprimet në kohën e pandemisë” do të mbahet më 5 nëntor. Forumi u organizua nga eurodeputeti nga Lëvizja për të Drejta dhe Liri Illhan Kyçyk dhe grupi “Rinovoni..

05.11.20 06:45 |

Filloi punë Presidenca bullgaro-maqedonase e Procesit të Berlinit

Na vjen keq për pamundësinë që Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut t’i afrojnë maksimalisht institucionet e tyre gjatë Presidencës së përbashkët bullgaro maqedonase të Procesit të Berlinit për shkak të shpërthimit të papritur të pandemisë së Covid-19...

29.10.20 10:13 |
Ministri Gent Cakaj dhe Nënpresidentja Iliajana Jotova

Ministri Gent Cakaj: Shqipëria do të respektojë të gjitha të drejtat e pakicës bullgare

Pas njohjes zyrtare të pakicës etnike bullgare në Shqipëri në vitin 2017 ajo disponon të gjitha të drejtat, përfshi këtu dhe mundësinë për mësimin e gjuhës amtare , vuri në dukje Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë..

16.10.20 16:41 |
Bojko Borisov, Angela Merkel

Bojko Borisov: Angela Merkel dhe unë mbështesim Ballkanin Perëndimor në rrugën drejt Bashkimit Evropian

“Me kancelarin e Gjermanisë Angela Merkel i përkrahim vendet nga Ballkani Perëndimor në rrugën   e tyre drejt Bashkimit Evropian “. Këtë e shkroi në faqen e tij në Facebook kryeministri bullgar Bojko Borisov në ditën e dytë nga mbledhja e rregullt..

16.10.20 15:28 |

Komisioni Evropian i bëri thirrje Shkupit të zbatojë Marrëveshjen e Fqinjësisë së Mirë

Zëdhënësi i Komisionit Evropian i bëri thirrje Maqedonisë së Veriut të zbatojë Marrëveshjen e Fqinjësisë së Mirë dhe Miqësisë me Bullgarinë, transmetoi BTA. “Për ne marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë dhe bashkëpunimi regjional në Ballkanin..

12.10.20 16:14 |

Akuzuan ish-nëpunës të Agjencisë për Bullgarët Jashtë Shtetit

Prokuroria e Specializuar parashtroi në Gjykatën e Specializuar akuza kundër ish-Kryetarit të Agjencisë për Bullgarët Jashtë Shtetit Petër Harallampiev, ish-kryesekretarit të Agjencisë Krasimir Tomov dhe akoma dy nëpunësve të tjerë. Ata në..

25.09.20 17:19 |
Всички новини: днес | вчера