Eмисия новини
от 11.00 часа

Ngjarjet me adresë ballkanike

Nuk pushojnë protestat në Maqedoninë e Veriut Gjatë javës nuk pushuan protestat në Maqedoninë e Veriut kundër propozimit francez për fillimin e bisedimeve për aderimin e vendit me BE-në. Kulmi i protestave të kryesuara nga partitë..

15.07.22 15:27 |

Ngjarjet me adresë ballkanike

Opozita turke bashkohet për zgjedhjet presidenciale në 2023 Një nga femrat më me ndikim në politikën turke Xhanan Kaftanxhëogllu u hodh në burg për të vuajtur një dënim 5-vjeçar për fyerje të Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan...

03.06.22 13:50 |

Ngjarjet me adresë ballkanike

Albanologu Anton Pançev: Lufta në Ukrainë krijon pasiguri në Ballkanin Perëndimor Lufta në Ukrainë krijon pasiguri në Ballkanin Perëndimor dhe frikën se problemet ekonomike mund të çojnë në jostabilitet politik dhe trazira në vende si..

29.04.22 14:46 |

Ngjarjet me adresë ballkanike

Në rrugën drejt Bashkimit Evropian Shqipëria do që të shkëputet nga Maqedonia e Veriut Shqipëria do të kërkojë nga Bashkimi Evropian të ndahet kandidatura e saj për anëtarësim nga lëvizja e përgjithshme me Maqedoninë e Veriut. Kjo..

08.04.22 13:47 |

Ngjarjet me adresë ballkanike

Vonon nxjerrja e gazit rumun në Detin e Zi Kompania „Black Sea Oil & Gas - BSOG“ do të fillojë nxjerrjen e gazit natyror nga shelfi rumun gjatë tremujorit të dytë të vitit 2022. Projekti vonon, tha Drejtori i Përgjithshëm i..

01.04.22 12:35 |
Krasimir Karakaçanov dhe Annegret Kramp-Karrenbauer

Bullgaria do nga BE-ja për të marrë parasysh rreziqet për sigurinë në Ballkan

Ministri bullgar i Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov dhe homologja e tij gjermane Annegret Kramp-Karrenbauer folën për domosdoshmërinë për një analizë të tërësishme të rreziqeve për Evropën. Ka nevojë dhe për një analizë të tërësishme të..

16.07.20 15:44 |

Bojko Borisov: Ju propozoj që Ballkani të bëhet një prej viseve më tërheqëse të Evropës

Kryeministri Bojko Borisov ripohoi në Berlin angazhimin e Bullgarisë ndaj integrimit evropian të shteteve nga Ballkani Perëndimor. Në një takim me Kryetarin e Grupit të Bashkimit Kristian Social (CSU) në Bundestag Alexander Dobrindt Borisov deklaroi:..

03.09.19 17:58 |

Temenuzhka Petkova: Nëpërmjet bashkëpunimit rajonal do të arrijmë diversifikim të vërtetë në energjetikë

“Vetëm nëpërmjet bashkëpunimit ndërmjet vendeve të regjionit do të arrijmë diversifikim real ”. Këtë e tha në Beograd të Serbisë, Ministrja e energjetikës Temenuhka Petkova në samitin e kushtuar sigurisë energjetike të regjionit. Në forum morën..

03.06.19 14:09 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера