Eмисия новини
от 19.00 часа
“Pirin Run”.

Dëfrimet verore filluan dhe në qytetin Bansko

Filloi dhe programi aktiv veror në vendpushimin tonë Bansko. Për vit të 11 të radhës ai mbledh sportistët më të mirë malorë për ngjitjen e majës Vihren në garën në vrapim malor dhe çiklizëm “Pirin Run”. Mbi 70 janë pjesëmarrësit në maratonën dhe ata janë..

27.06.21 07:35 |
Eva Vukadinova

Italiania Sofi Matiu u bë kampione në ski-garat tek femrat në qytetin Bansko

Italiania 19 vjeçare Sofi Matiu u klasifikua në vendin e parë me rezultat të përgjithshëm 1:40.24 minuta, në sllallomin e Kampionatit Botëror në disiplinat ski alpine  për të rinj e të reja deri më 21 vjeç në Bansko. Ajo qe e pesta pas raundit të..

10.03.21 16:19 |

Një suedeze fitoi sllallomin gjigand në Bansko për të rinj e të reja

Suedezja 18 vjeçare Hana Ellfman fitoi medaljen e artë  në sllallomin gjigant të Kampionatit Botëror për të Rinj e të Reja në ski në qytetin Bansko. Ajo ishte 0,75 sekonda përpara Marte Monsenit nga Norvegjia dhe me 0,88 sekonda përpara Neja..

09.03.21 16:35 |

Problem me vizat ndalon turistët rusë dhe turq për Bullgarinë

Pothuajse nuk ka turistë nga Rusia dhe Turqia në vendpushimet tona dimërore. Arsyeja për këtë nuk është vetëm pandemia. Problemi i madh janë vizat dhe procedura e rëndë për lëshimin e tyre. Çështja u ngrit edhe një herë nga dega turistike në..

16.02.21 16:22 |

Vendpushimi dimëror Bansko është plotë turistë

Kërkesa e autoriteteve bullgare për PCR test negativ për hyrje në vend çoi në 25-30% anulim të rezervimeve nga jashtë për vendpushimin dimëror Bansko në malin Pirin. Megjithatë këtë fundjavë pushimorja ishte plotë turistë bullgarë dhe rumunë...

01.02.21 15:49 |

Në vendpushimin Bansko filloi punë një laborator PCR

Në vendpushimin dimëror Bansko në malin Pirin filloi punë një laborator për teste PCR, ku do të mund të testohen banorët dhe mysafirët e qytetit, si dhe pjesëmarrësit në garat e sporteve dimërore, bëri të ditur Bashkia e Banskos. Ideja për..

28.01.21 11:12 |

Në Bansko u hap programi i festivaleve për 2021

Programi i festivaleve në Bansko për vitin 2021 filloi me një festival peshku, i cili tërhoqi shumë banorë dhe mysafirë të qytetit turistik, njoftoi BTA. Së bashku me gjellët e shijshme të peshkut, u ekspozuan verëra nga bodrumet bullgare,..

09.01.21 17:15 |

Euronews: Turistët në Bullgari kanë shans të bëjnë ski

Në dallim të Francës, ku këtë Krishtlindje vendpushimet e skive janë të mbyllura, në Bullgari bora dhe skiatorët takohen në vendpushimin dimëror Bansko, një nga destinacionet më të mëdha turistike në vend, transmetoi Euronews në një reportazh të..

25.12.20 17:35 |

Pushimorja Bansko hapi sezonin dimëror

“Që nga sot, 17 dhjetori, adhuruesit e sporteve të bardha dhe malit me dëborë mund të vijnë për të pushuar në qytetin Bansko”, tha për Radion Kombëtare Bullgare kryetari i bashkisë Ivan Kadev. Në zonën e skive dhe në qytet u vendosën masa të..

17.12.20 14:04 |

Pushimoret bullgare Borovec dhe Bansko hynë në Top 5 të destinacioneve për ski në Evropën Lindore

Pushimoret bullgare Borovec dhe Bansko u radhitën përkatësisht në vendin e dytë dhe të pestë të klasifikimit të pushimoreve më të mira për ski në Evropën Lindore të botimin online Emerging Europе. Ndër përparësitë e pushimores Borovec..

15.12.20 12:19 |
Всички новини: днес | вчера