Eмисия новини
от 13.00 часа
Kostadin Kostadinov

Partia “Vëzrazhdane” paralajmëron për një embargo ruse të naftës

Ekziston një probabilitet i lartë që Federata Ruse të ndërmarrë veprime proaktive në lidhje furnizimet me naftë për vendet e BE-së dhe NATO-s. Për këtë paralajmëroi kryetari i “Vëzrazhdane” Kostadin Kostadinov në një brifing në Kuvend, duke iu..

05.05.22 12:53 |
Ivan Kyçukov

Guvernatori i Qarkut të Sofjes Ivan Kjuçukov nuk pranon që Bashkia e Sofjes të ngrejë flamurin ukrainas

Guvernatori rajonal i Sofjes, Ivan Kjuçukov, ktheu vendimin e Këshillit Bashkiak të Sofjes për vendosjen e flamurit të Ukrainës në ndërtesën e bashkisë. Flamuri duhej të qëndronte atje deri në fund të luftës në shenjë simpatie për tragjedinë e..

18.04.22 15:20 |

Sofja zuri vendin e dytë në konkursin "Kryeqyteti i Gjelbër i Evropës" për vitin 2023

Kryeqyteti bullgar Sofja u rendit i dyti në konkursin "Kryeqyteti i Gjelbër i Evropës" për vitin 2023, duke ia lënë vendin e parë kryeqytetit estonez të Talinit. Zëvendëskryetarja e bashkisë Desisllava Bileva komentoi se Sofja ka përmirësuar..

13.09.21 08:36 |
Statua e Shën Sofias në qendër të kryeqytetit

Sofja është ndër favoritët për "Kryeqytet të Gjelbër të Evropës 2023"

Kryeqyteti bullgar është finalist në konkursin “Kryeqyteti i Gjelbër i Evropës” së bashku me tre qytete të tjera, dhe ka një shans të madh për të fituar çmimin në vitin 2023, shkruhet në sajtin e projektit "Sofja e Gjelbër" të Bashkisë së Sofjes...

14.07.21 13:52 |

Protesta e prindërve për shkak të mungesës së vendeve në kopshtet e fëmijëve

Sot prindërit do të protestojnë për herë të radhës para Bashkisë së Sofjes për shkak të mungesës së vendeve në çerdhe dhe kopshte. Qytetarët kanë zgjedhur si moto të protestës së “Një vend për çdo fëmijë!”, pasi pas renditjes së parë për kopshtet..

25.05.21 05:35 |

Një kalendar popullarizon veprimtaritë kulturore në Sofje gjatë verës

Doli një udhëzues special kulturor KalendArt i Bashkisë së Kryeqytetit. Në të janë të përfshirë aktivitete të ndryshme që do të organizohen  në Sofje gjatë muajve korrik, gusht dhe shtator. Udhëzuesi është në gjuhën bullgare dhe në të angleze dhe ofrohet në..

18.07.19 16:37 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера