Eмисия новини
от 09.00 часа

Bullgaria është sërish pjesë e Natës Evropiane të Muzeve

Për vit të 18 të radhës institucionet kulturore bullgare aderohen ndaj iniciativës evropiane “Nata e Muzeve” më 14 maj. Ideja për këtë ngjarje lindi gjatë vitit 2005 në Francë, nën patronazhin  e Sekretarit të Përgjithshëm të Këshillit të Evropës..

14.05.22 08:15 |

Bullgaria feston 119 vjetorin e vdekjes së Goce Dellçevit

Bllagoevgrad nderoi kujtimin e Goce Dellçevit në ditën e 119 vjetorit nga vdekja e tij. Para monumentit të revolucionarit në sheshin “Maqedonia” në qendrën rajonale u vendosën lule. Goce Dellçev është një nga revolucionarët më të rëndësishëm..

04.05.22 13:48 |

Blagoevgrad mbolli pyllin e qershive me mesazhet e Lindjes

Një pyll i bukur me 100 qershi japoneze tashmë po rritet në Parkun “Maqedonia” në qytetit Blagoevgrad. Pemët u blenë me fondet e mbledhura nga pazaret bamirëse të organizuara nga Viktorija Andonova nga Shoqata “Kauza Blagoevgrad”, me mbështetjen e..

22.04.22 09:15 |

Iniciativat bamirëse ngrohin zemrat e vetmuara

Edhe sivjet, në ditën e Krishtlindjeve, fëmijët dhe të rinjtë në jetimoret e tipit familjar, si dhe të akomoduarit në azilet dhe në Qendrën e Krizave të Bashkisë së Sofjes , do ta presin natën e Krishtlindjeve dhe Krishtlindjet me gatime..

24.12.21 16:26 |

I ftojmë Krishtlindjet në jetën tonë të përditshme

Një yll prej 80 centimetrash shkëlqeu në majë të Pemës së Krishtlindjes në qendër të Sofjes . Pema halore është e gjallë dhe e lartë 13 metra dhe e zbukurojnë mbi 10 000 drita, flokë bore dhe topa. Dy drerë të mëdhenj të ndezur kanë "gjetur strehë" nën..

07.12.21 07:05 |

Gjermania investon në Bllagoevgrad në një fabrikë për prodhim ortozash

Një fabrikë e re për prodhimin e ortozave (pajisje mjekësore që mbrojnë dhe mbështesin sistemin motorik në rast dëmtimesh) u hap në Bllagoevgrad, Bullgaria Perëndimore. Investimi vjen nga Gjermania me vlerë më shumë se 10 milion euro dhe krijon..

07.10.21 16:51 |

Claire Theodora Apovo – një vajzë bullgare nga Benini

Hijeshia e një perëndeshe afrikane,  guximi i Amazonës Dahomeane,  një vështrim i matur dhe i kthjellë ndaj botës dhe etje e madhe për zbulimin e kulturës bullgare, buzëqeshje me shkëlqimin e rrezeve të para të diellit, i cili ndriçon Tokën e..

29.08.21 13:20 |

Historia e “sajasë së zezë” të Gorna Xhumajasë

Në mes të qershorit, Muzeu Historik Rajonal në qytetin Bllagoevgrad/Bullgari Jugperëndimore/ vendosi të "hapë" edhe një herë dollapin me veshjet e bullgarëve nga e kaluara dhe të na tregojë historinë dhe transformimin e një prej rrobave më..

23.06.21 12:34 |

Bullgaria pas shirave të rrëmbyeshëm

Rrugë të përmbytura, oborre dhe shtëpi plot me ujë, fshatra dhe mëhalla të mbyllura si rezultat i rrëshqitjes së dheut - kjo është pamja e përgjithësuar në Bullgari pas shirave të rrëmbyeshëm njëzetekatërorësh. Për fat, nuk ka të dhëna për njerëz..

13.01.21 14:27 |
Pamje nga qyteti Goce Dellçev

Kufizim i lëvizjes së të rinjve të moshës deri në 18 vjeç në bashkinë e Goce Dellçevit

Në bashkinë e Goce Dellçevit, Bullgari Jugore, që ndodhet afër Greqisë, të rinjtë e moshës deri në 18 vjeç nuk mund të dalin nga shtëpia nga 21.00 e mbrëmjes deri në orën 06.30 të mëngjesit. Masa është në fuqi për 14 dirë. Të rinjtë do të mund të..

21.10.20 10:52 |
Всички новини: днес | вчера