Eмисия новини
от 18.00 часа
Bojko Borisov

Kryeministri shpalli si puç një postim në media

Kryeministri Bojko Borisov  mohoi të ketë prona dhe firma në territorin e kontestuar spanjoll Katalonia. Policia në Barcelonë  po saktëson nëse Borisovi merr pjesë në një skemë për “larje ndërkombëtare të parave të pista”, pohon botimi spanjoll “El..

21.02.20 16:44 |

Bojko Borisov: Janë duke shqyrtuar kandidaturën tonë për sallën e pritjes në eurozonë gjatë korrikut

Në Bruksel Kryeministri Bojko Borisov dhe zëvendëskryetari i Komisionit Evropian Valdis Domrovski kanë shqyrtuar aderimin e Bullgarisë në mekanizmin valutor ERM II. Në një deklaratë pas takimit Borisov vuri në dukje se kandidatura e Bullgarisë dhe..

21.02.20 13:57 |

Drejtori i përgjithshëm i Organizatës Ndërkombëtare të Vreshtave dhe të Verës ndodhet për vizitë në Bullgari

Kryeministri Bojko Borisov u takua në Sofje me drejtorin e përgjithshëm të Organizatës Ndërkombëtare për Vreshtat dhe Verën Pau Roca. Të dy ata shqyrtuan mundësitë për bashkëpunim me qëllim popullarizimin jashtë shtetit  të traditave tona në vreshtari dhe..

19.02.20 11:50 |
Kryeministri Borisov

Kemi nevojë për konsensus për euron dhe për “marrëveshjen e gjelbër”

Derisa nuk kemi konsensus të plotë, nuk do të nxitojmë me hyrjen në “dhomën e pritjes” të Eurozonës (ERM2), premtoi Kyreministri Bojko Borisov. Gjatë shënimit të përvjetorit të 30-të Konfederatës së Sindikatave të Pavarura të Bullgarisë, Borisovi..

18.02.20 10:54 |
Rumen Radev

Presidenti akuzoi Kryeministrin se i përdor shërbimet e inteligjencës për qëllime politike

Presidenti Rumen Radev deklaroi para gazetarëve se Kryeministri Bojko Borisov përpiqet të ngarkojë të tjerë me përgjegjësinë për përgjimin e kreut të shtetit. Arsyeja për këtë deklaratë të tij u bë pohimi i Kryeministrit se ai nuk ka lidhje me..

17.02.20 15:03 |
Markus Soder (majtas) dhe Bojko Borisov

Bojko Borisov: Vetëm ne e përballuam migracionin e paligjshëm

Në kuadrin e Konferencës së Sigurisë në Munih Kryeministri Bojko Borisov u takua me Kryeministrin e Bavarisë Markus Söder. Gjatë bisedimit Borisovi nënvizoi se Bullgaria është shteti i vetëm, i cili e ka përballuar migracionin e paligjshëm dhe i..

14.02.20 18:28 |

Në Sofje Matthew Palmer diskuton të ardhmen e Ballkanit Perëndimor

Zv. Ndihmës Sekretari shtetëror i SHBA-së për çështjet evropiane dhe aziatike Matthew Palmer bisedoi në Sofje për përshpejtimin e integrimit euroatlantik të Vendeve të Ballkanit Perëndimor. Me ftesë të Ambasadores së SHBA-së tek ne znj. Hero Mustafa u..

11.02.20 16:09 |
Bojko Borisov (majtas) dhe Matthew Palmer

Ndihmës sekretari amerikan i shtetit Matthew Palmer është në Sofje

Në një takim në Sofje Kryeministri bullgar Bojko Borisov dhe ndihmës sekretari amerikan i shtetit për çështjet evropiane dhe evroaziatike Matthew Palmer konstatuan thellimin e bashkëpunimit mes dy vendeve tona në kuadrin e NATO-s dhe në marrëdhëniet me..

10.02.20 13:42 |
Rumen Radev

Presidenti Radev vuri në dukje se impeachment eventual mund të çojë në dështimin e qeverisë

“Impeachment-i nuk do të mbushë frigoriferët e familjeve me ushqim, nuk do të rritë pensionit. Vetëm mund të çojë deri në dështimin e qeverisjes.” Kështu presidenti Rumen Radev komentoi deklaratat e përfaqësuesve të partisë në pushtet GERB se në Kuvendin..

06.02.20 19:04 |
Bojko Borisov

Për Bullgarinë “Marrëveshja e Gjelbër e BE-së” është problem

“Marrëveshja e Gjelbër e BE-së” për Bullgarinë është problem i madh, pasi 60 për qind nga energjia elektrike në vend sigurohet nga centralet me qymyrgur. Këtë e tha kryeministri Bojko Borisov para gazetarëve bullgarë gjatë vizitës pune në Bruksel. Sipas..

06.02.20 16:38 |
Всички новини: днес | вчера