Eмисия новини
от 21.00 часа

Kryeministri Borisov: Masat liberale kundër Covid-19 japin rezultat

Në krahasim me shtete të tjera evropiane masat kufizuese kundër koronavirusit te ne janë liberale dhe japin rezultat, deklaroi Kryeministri Bojko Borisov në Razllog, ku bashkë me Ministrin e Shëndetësisë Krasimir Vëllçev dhe eurodeputetin Andrej..

16.01.21 11:58 |

Masat antiepidemike japin "rezultate jashtëzakonisht pozitive"

Kryeministri Bojko Borisov  e ndërpreu brifingun e rregullt të Ministrisë së Shëndetësisë për situatën e pandemisë në vend lidhur me koronavirusin, që të shprehet sa u përket deklaratave të presidentit Rumen Radev dhe konsultimeve të thirrura prej..

07.01.21 14:54 |
Kryeministri Bojko Borisov

Kryeministri mendon se po kërkohet shkas për shtyrjen e zgjedhjeve

“Zgjedhjet janë më 28 mars dhe nuk duhet të kërkohen justifikime për shtyrjen e tyre. Në qoftë se Presidenti do që t’i shtyjë, kjo është krejtësisht në të drejtat e tij, por nuk duhet të flasë se askush nuk mund t’i japë prognoza, sepse praktikisht..

05.01.21 13:47 |

Zgjedhjet për Parlament – theksi në vitin politik 2021

Pas një viti të pazakontë që prej dekadash e këtej, gjatë pranverës së vitit 2021 në Bullgari priten zgjedhje të rëndësishme dhe mjaftë atraktive parlamentare. Pavarësisht nga protestat në vitin e Covid-krizës nuk u arrit në zgjedhje para afatit. Tani,..

05.01.21 07:10 |

Bullgaria është me deficit dhe borxh më të ulët të jashtëm në BE

Bullgaria e mbaroi vitin dhe po e fillon vitin e ri me deficitin më të ulët në BE , tha Kryeministri Bojko Borisov gjatë një vizite të tij në Varna. Vendi ynë është me borxhin më të ulët të jashtëm në Evropë dhe i menaxhon më drejt financat e..

04.01.21 12:40 |

Borisov dhe Vuçiç shqyrtuan projekte me interes të ndërsjellë

Kryeministri Bojko Borisov ka shqyrtuar me Presidentin serb Aleksandër Vuçiç përparimin në ndërtimin e autostradës “Evropa”, njoftoi zyra e shtypit pranë qeverisë. “Për vitin tjetër të ri do të kemi autostradë të ndërtuar mes Sofjes dhe..

02.01.21 17:33 |

“Trioja Helmuese” dhe “Ngrihu.BG” me deklaratë për pjesëmarrje në zgjedhje

Platforma civile “Ngrihu.BG” me kryetare ish Avokaten e Popullit Maja Manollova dhe bashkimi joformal “Trioja Helmuese” – iniciator i protestave gjatë disa muajve të fundit, nënshkruan një marrëveshje zyrtare për paraqitje të përbashkët në..

29.12.20 13:18 |

Rinovojnë rrugën drejt Manastirit të Rillës

Kryeministri Bojko Borisov inspektoi rehabilitimin e rrugës drejt Manastirit të Rillës. Një mur i gjatë 150 metra forcon segmentin e bllokuar nga një rrëshqitje e dheut në fillim të vitit. Kontrolli u transmetua online në faqen e Borisovit në..

29.12.20 11:08 |

Kryeministri bullgar përshëndeti arritjen e marrëveshjes mes BE-së dhe Britanisë së Madhe

Kryeministri Bojko Boriso e quajti “një lajm shumë të mirë” marrëveshjen e arritur midis Bashkimit Evropian dhe Britanisë së Madhe”. “BE-ja gjithmonë gjen vendimet e drejta dhe me Britaninë e Madhe do të ketë marrëveshje. Shpresoj se do të..

25.12.20 14:21 |

Presidenti dhe Kryeministri përshëndetën bullgarët për Krishtlindjen

Presidenti Rumen Radev dhe Kryeministri Bojko Borisov u drejtuan përshëndetje bullgarëve me rastin e Krishtlindjeve nëpërmjet Facebook-ut, duke u uruar shëndet dhe shpresë. “Le të jemi unikë në përpjekjet tona dhe ta ruajmëshpirtin tonë, që të..

25.12.20 10:40 |
Всички новини: днес | вчера