Eмисия новини
от 18.00 часа

Qeveria kërkon furnizime të vaksinave kundër Covid-19 me avion

Qeveria është duke zhvilluar bisedime për furnizimin e vaksinave të destinuara për Bullgarinë me avion dhe shpenzimet të paguhen nga shteti. Këtë e bëri të ditur Kryeministri Bojko Borisov gjatë një inspektimi të tij në ndërmarrjen “Neohim” në..

23.02.21 13:02 |

30 000 të vaksinuar gjatë tre ditëve të fundit

Gati 30 000 vaksina janë bërë gjatë tre ditëve të fundit në vend, u bë e qartë në një takim me Kryeministrin Bojko Borisov me Shtabin Operativ Kombëtar. Shtabi raportoi interes jashtëzakonisht të madh në mesin e qytetarëve pasi shteti siguroi..

22.02.21 12:06 |

Presidenti ndaj Kryeministrit: “Ky është teatër për njerëz naivë”

“Ky është teatër për njerëz naivë. Unë e di shumë mirë nga vijnë sulmet kundër meje dhe familjes sime".  Kështu Presidenti Rumen Radev komentoi thirrjen e Kryeministrit Bojko Borisov për të mos i futur fëmijët në politikë. Kryeministri e bëri..

14.02.21 15:24 |
Bojko Borisov

Kryeministri Bojko Borisov: Lokalet do të hapen më 1 mars

Këtë e shkroi në faqen e vet në Facebook Kryeministri Borisov. Ai theksoi se nivelet e sëmundshmërisë janë të mira dhe prandaj nesër në vendbanimet e vogla nxënësit kthehen në shkollë. Ndërsa në qytetin Isperih Kryeministri tha se deri në fund të..

14.02.21 10:44 |
Bojko Borisov gjatë vizitës në Jamboll

Rritje e pensioneve dhe pagave me 6.6 mlrd leva (3 mlrd euro) gjatë mandatit të qeverisë

Mbi 6.6 mlrd leva (3 mlrd euro) më shumë në krahasim me vitin 2017 ka investuar qeveria për të ardhura dhe pensione gjatë mandatit të tanishëm, deklaroi Kryeministri Bojko Borisov gjatë vizitës së tij në Jamboll. Ministri i Financave Kirill..

13.02.21 14:22 |

Bullgaria dhe Izraeli do të punojnë për lehtësimin e udhëtimeve

Kryeministri Bojko Borisov bisedoi në telefon me Kryeministrin e Izraelit Benjamin Netanyahu. Të dy ranë dakord të zhvillojnë bashkëpunim dhe koordinim më të ngushtë në përgjigje të pandemisë, njoftoi BTA. "Izraeli po arrin rezultate..

12.02.21 09:58 |

Shteti livron mjete për shkollat fetare

Mbi 2 mln euro livroi qeveria për financimin e shkollave fetare në Bullgari gjatë vitit 2021. Kryeministri Bojko Borisov theksoi rëndësinë e arsimit në këto shkolla. “Ato janë jashtëzakonisht të rëndësishme për tolerancën etnike dhe për..

10.02.21 15:05 |
Kryeministri Borisov

Bojko Borisov: Tani për tani nuk do të ketë kufizime të reja për shkak të Covid-19

Tani për tani nuk ka nevojë për aplikimin e kufizimeve të reja në Bullgari, megjithëse po vëzhgohet një rritje e ngadaltë e sëmundshmërisë nga Covid-19. Këtë e bëri të ditur Bojko Borisov në një mbledhje pune, me pjesëmarrjen e Ministrit të..

08.02.21 12:47 |

Vetëm për 10 ditë biznesi bullgar ka marrë 30 mln. euro për shkak të pandemisë

Ministri i Ekonomisë Llëçezar Borisov njoftoi para gazetarëve se në kuadrin e ministrive të ekonomisë dhe të punës dhe politikës sociale biznesi është përkrahur me rreth 800 mln. euro. Është arritur marrëveshje për akoma 200 mln euro. Vetëm gjatë..

03.02.21 15:50 |
Vasill Bozhkov

Vasill Bozhkov do të kandidojë për deputet, në qoftë se partia e tij merr vendim për këtë

“Madje të mos arrijmë të regjistrohemi brenda afatit do të gjejmë mënyra që të marrim pjesë në zgjedhje” – deklaroi në një intervistë për BNR nga Dubai afaristi Vasill Bozhkov – themeluesi i partisë “Vera Bullgare”, kundër të cilit janë ngritur 19..

31.01.21 15:07 |
Всички новини: днес | вчера