Eмисия новини
от 10.00 часа
Kryeministri Bojko Borisov (majtas) dhe Ministri i mbrojtjes Krasimir Karakaçanov

Negociatat për çmimin përfundimtar për avionët F-16 nuk kanë përfunduar

Blerja e shumëpritur e avionëve F-16 nga ShBA do të realizohet me mjete nga rezerva shtetërore, tha Kryeministri Bojko Borisov. Negociatat po vazhdojnë për çmim midis 1,15 – 1,3 mlrd. dollarë. Shuma më e madhe është oferta e amerikanëve, por..

21.06.19 15:55 |

GERB përkrah Manfred Weber për kryetar të KE-së

Në Bruksel Kryeministri Bojko Borisov deklaroi se partia e tij GERB vazhdon të përkrahë kandidaturën e Manfred Weberit për kryetarin e ardhshëm të Komisionit Evropian. Por shtoi edhe se partia ka edhe “plan B”, sepse dhe liderë të tjerë e kanë..

20.06.19 17:41 |

Kryeministri Borisov mirëpriti hapjen e ambasadës së Emirateve të Bashkuara Arabe në Bullgari

Pasi aktivizuam marrëdhëniet midis Bullgarisë dhe Emirateve të Bashkuara Arabe është me rëndësi të ruajmë dinamikën e tyre dhe të vazhdojmë të zhvillojmë bashkëpunimin e frytshëm. Këtë e tha kryeministri Bojko Borisov në një takim me ministrin e jashtëm të..

14.06.19 15:11 |

Gjuajtësit bullgarë F-16 do të mbrojnë edhe qiellin mbi Maqedoninë e Veriut

Javën e kaluar biseduam me homologun Zoran Zaev, se me gjuajtësit e rinj, të cilët do të blejmë, do të mbrojmë edhe hapësirën qiellore të Maqedonisë së Veriut. Këtë e tha kryeministri bullgar Bojko Borisov në poligonin Novo Sello, ku ishte për të parë..

12.06.19 17:55 |

Bojko Borisov: Politika tatimore nuk do të ndryshohet

“Politika tatimore nuk do të ndryshohet. Do të vazhdojmë ta tolerojmë biznesin e vogël, të mesëm dhe të madh”. Këtë e bëri të ditur Bojko Borisov në ballon vjetore të Konfederatës së Industrialistëve dhe Punëdhënësve. Ai i drejtoi kritika Lëvizjes për..

05.06.19 11:17 |

Sylvester Stallone përsëri xhiron filma në Sofje

Ylli i Hollywoodit Sylvester Stallone tashmë një javë xhiron filma në Sofje. Vjeshtën Stallone, i cili është producent dhe skenarist i filmit “Rambo V Last Blood” xhiroi për një muaj një pjesë prej filmit në qendrën kinematografike në Bojana. Gjatë..

04.06.19 11:28 |

Zëvendëskryetari i GERB-it Cvetan Cvetanov dha dorëheqje

Zëvendëskryetari i GERB-it Cvetan Cvetanov dha dorëheqje. Ai largohet nga drejtoria e partisë dhe mbetet anëtar i saj i rregullt. Kjo u bë e qartë pas një bisedimi midis Kryetarit të GERB-it Bojko Borisov dhe Cvetan Cvteanovit. Në profilin e..

30.05.19 15:06 |

Borisov: Partia Popullore Evropiane duartrokiti GERB-in për fitoren zgjedhore

Kryeministri Bojko Borisov mori pjesë në një darkë joformale pune të udhëheqësve shtetërorë dhe qeveritarë të BE-së. Nga kryeqyteti belgjian ai vuri në dukje se Partia Popullore Evropiane ka duartrokitur GERB-in për këtë se në zgjedhjet evropiane në..

29.05.19 10:39 |

U vunë themelet e lidhjes së gazit mes Bullgarisë dhe Greqisë

Kryeministrat e Bullgarisë dhe të Greqisë Bojko Borisov dhe Alexis Tsipras vunë gurin e themelit të lidhjes së gazit nga Komotini deri në Stara Zagora. Interkonektori ka rol kyç për tërë regjionin dhe Evropën dhe çon në diversifikimin real të burimeve..

22.05.19 14:39 |

Ministri i Punëve të Jashtme i Gjermanisë Heiko Maas është për vizitë në Bullgari

Në kuadrin e vizitës së tij dyditore në Bullgari Ministri i Punëve të Jashtme i Gjermanisë Heiko Maas u takua dje në mbrëmje me Kryeministrin Bojko Borisov. Të dy shqyrtuan tema aktuale me karakter dypalësh dhe çështje të rendit të ditës të Bashkimit..

20.05.19 10:43 |
Всички новини: днес | вчера