Eмисия новини
от 09.00 часа

Borisov: Partia Popullore Evropiane duartrokiti GERB-in për fitoren zgjedhore

Kryeministri Bojko Borisov mori pjesë në një darkë joformale pune të udhëheqësve shtetërorë dhe qeveritarë të BE-së. Nga kryeqyteti belgjian ai vuri në dukje se Partia Popullore Evropiane ka duartrokitur GERB-in për këtë se në zgjedhjet evropiane në..

29.05.19 10:39 |

U vunë themelet e lidhjes së gazit mes Bullgarisë dhe Greqisë

Kryeministrat e Bullgarisë dhe të Greqisë Bojko Borisov dhe Alexis Tsipras vunë gurin e themelit të lidhjes së gazit nga Komotini deri në Stara Zagora. Interkonektori ka rol kyç për tërë regjionin dhe Evropën dhe çon në diversifikimin real të burimeve..

22.05.19 14:39 |

Ministri i Punëve të Jashtme i Gjermanisë Heiko Maas është për vizitë në Bullgari

Në kuadrin e vizitës së tij dyditore në Bullgari Ministri i Punëve të Jashtme i Gjermanisë Heiko Maas u takua dje në mbrëmje me Kryeministrin Bojko Borisov. Të dy shqyrtuan tema aktuale me karakter dypalësh dhe çështje të rendit të ditës të Bashkimit..

20.05.19 10:43 |

Papa Françesku: “Mbeta shumë i kënaqur sepse ju jeni një komb i fortë”

Këtë mëngjes Papa Françesku u nis nga Sofja për në Shkup, ku vazhdon udhëtimi i tij apostolik. Kryeministri Bojko Borisov e përcolli Kreun e Kishës Katolike në aeroport. “Mbeta shumë i kënaqur, sepse ju jeni një komb i fortë. Ju falënderoj për..

07.05.19 09:55 |

Markus Zjoder: E përkrahim Bullgarinë për Shengenin

“E përkrahim Bullgarinë për Shengenin”, deklaroi Kryeministri i shtetit të lirë Bavari Markus Zjoder pas takimit sy më sy me homologun e tij bullgar Bojko Borisov. Zjoder është për vizitë në Bullgari me ftesë të Borisovit. Të dy shqyrtuan bashkëpunimin..

02.05.19 12:20 |

Bojko Borisov: Pa siguri dhe stabilitet vlerat evropiane janë shumë të vështira për t'u mbrojtur

Të kihet parasysh mendimi i të gjitha vendeve anëtare të Bashkimit Evropian  gjatë marrjes së vendimeve për zgjerimin e Zonës së Shengenit. Kjo thuhet në deklaratën përfundimtare të samitit të 13 shteteve anëtare në Varshavë, në të cilin ishte..

02.05.19 10:50 |

Ndërtimi i lidhjes së gazit me Greqinë fillon deri më 3 javë

Për ditë të dytë të radhës në Sofje po zhvillohet   forumi për diversifikimin e tregjeve të gazit për Evropën Lindore, organizuar nga Instituti për studime energjetike  në Uashington dhe Qendra për studime ballkanike dhe të Detit të Zi. Në lidhje..

30.04.19 11:15 |

Bullgaria dhe Irani janë duke shqyrtuar ndërtimin e një korridori të transportit përmes Kaukazit

Kryeministri Bojko Borisov shqyrtoi në Sofje me Ministrin iranian të Transportit Mohammad Eslami forcimin e lidhjeve dypalëshe në transport, energjetikë, bujqësi dhe turizëm. Zhvillimi i një korridori të transportit mes Greqisë – Bullgarisë – Detit të Zi..

18.04.19 11:59 |
Bojko Borisov

Kina shfaq interes ndaj ndërtimit të Centralit Atomik Elektrik “Belene”

Kina shfaq interes ndaj ndërtimit të Centralit Atomik Elektrik “Belene”, tha kryeministri Bojko Borisov në Dubrovnik ku merr pjesë në një takim, nga formati “16+1”, të udhëheqësve shtetërorë dhe qeveritarë të vendeve të Evropës Qendrore dhe Lindore dhe të..

11.04.19 18:51 |

Bullgaria është e prirë të përkrahë shtyrjen e datës së Brexit-it

Në mbledhjen e jashtëzakonshme të Këshillit Evropian thirrur për sot Bullgaria do të prezantohet nga kryeministri Bojko Borisov. Në forum liderët evropian do të diskutojnë mundësitë për një afat alternativ më të gjatë për tërheqjen e Mbretërisë së Bashkuar..

10.04.19 16:16 |
Всички новини: днес | вчера