Eмисия новини
от 19.00 часа

Shteti financon prodhimin e vaksinave dhe serumeve

Qeveria livron 11.3 mln euro për projektet investuese, të cilat përpunon shoqëria BUL BIO. Mjetet janë për prodhimin suplementar të vaksinës kundër tuberkulozit, për renovimin e laboratorit për prodhimin e produkteve njerëzore të gjakut dhe..

09.12.20 11:28 |

Nëse te 14 dhjetori numri i të infektuarve ulet do të hapen çerdhet dhe kopshtet për fëmijë

Në se te 14 dhjetori numri i njerëzve të infektuar me koronavirus ulet do të hapen kopshtet e fëmijëve dhe çerdhet, ndërsa nga 21 dhjetori – edhe bizneset e mbyllura. Këtë e tha Kryeministri Bojko Borisov në fshatin Callapica, rajoni i qytetit..

07.12.20 15:09 |
Bojko Borisov

Bojko Borisov: Bullgaria nuk merr pjesë në skenar për sulm ndaj shteteve pranë Detit të Zi

“Nuk janë të vërteta thëniet, se Bullgaria është e përfshirë në një skenar për sulmin e shteteve pranë Detit të Zi.” Këtë e shkroi në profilin e tij në Facebook Kryeministri Bojko Borisov në përgjigje të deklaratës së zëdhënëses së Ministrisë së..

05.12.20 15:23 |

Mbërrijnë 300 doza të heparinës me peshë të ulët molekulare për Covid-19

Sot në Bullgari mbërrijnë 300 doza të heparinës me peshë të ulët molekulare për mjekimin e Covid-19. Në mbledhjen e sotme të qeverisë Kryeministri Bojko Borisov vuri në dukje se “Remdesivir” – ilaçi tjetër i cili përdoret për mjekimin e infeksionit..

02.12.20 11:58 |

Bullgaria e dëshiron më shumë sesa Gjermania fillimin e negociatave “BE – Maqedonia e Veriut”

I vetmi shtet i cili e dëshiron më shumë sesa Gjermania fillimin e negociatave të Maqedonisë së Veriut me BE-në është Bullgaria. Mirëpo, për mua ishte një befasim i madh se rezoluta e Parlamentit Evropian për Bullgarinë zbuloi pakicë maqedonase në..

29.11.20 15:53 |
Bojko Borisov

Kryeministri Bojko Borisov numëroi shkaqet për të cilat janë sulmet kundër tij

Oligarkia më sulmon sepse Bullgaria hyri në dhomën e pritjes për euron dhe ata nuk mund ta përdorin sistemin bankar si më parë, thotë Kryeministri Bojko Borisov para gazetës gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Si shkak për sulmet kundër tij..

29.11.20 12:10 |

Bullgaria është në gatishmëri për të dalë nga kriza

Qëllimi ynë është që të dalim nga pandemia, që të mund që vitin tjetër PBB-ja të kthehet përsëri në nivelet 3.8 – 4 për qind. Pas krizës, pasi ekonomia evropiane fillon të rimëkëmbet, dhe kjo medoemos do të ndodhë me vaksinimin, do të jemi të parët..

29.11.20 11:08 |

Kryeministri Bojko Borisov: E mirëmbajmë ekonominë megjithë pandeminë

Kryeministri Bojko Borisov shkroi në profilin e vet në Facebook se ekspertët botërorë përgënjeshtrojnë tezat e rivalëve të tij politikë për falimentimin e shtetit. “Arrijmë ta mirëmbajmë ekonominë dhe financat megjithë pandeminë” , shënoi Borisov..

28.11.20 17:09 |
António Guterres

António Guterres përshëndeti Bullgarinë me rastin e përvjetorit të 65 të anëtarësimit të saj në OKB

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së António Guterres përshëndeti Bullgarinë me rastin e përvjetorit të 65 të anëtarësimit të saj në organizatë, njoftoi MPJ-ja bullgare. Vendi ynë u anëtarësua në OKB më 14 dhjetor 1955. Në një video-fjalim..

25.11.20 19:10 |

Bojko Borisovi premtoi armatime shtesë për trupat e posaçme

Qeveria do të siguroj për trupat e posaçme armatim shtesë, teknikë dhe trajnime, të cilat do të ndihmojnë për zbatimin e suksesshëm të detyrave të tyre, siguroi Kryeministri Bojko Borisov gjatë vizitës së tij në ndërmarrjen “Samel-90” në qytetin..

21.11.20 11:45 |
Всички новини: днес | вчера