Eмисия новини
от 17.00 часа

Veza e kuqe – simboli i Ringjalljes

Sipas traditës Të Enjten e Madhe ngjyrosen vezët për Pashkët. Veza e parë duhet të jetë e kuqe – sipas besimeve kjo ngjyrë është simboli i vuajtjeve të Krishtit në kryq dhe i Ringjalljes së Krishtit. Pse veza e parë e Pashkëve është e kuqe?..

21.04.22 06:05 |

“Ukraina në fokus” në edicionin pranveror të Festivalit „Master of Art“

Katër qytete bullgare mirëpresin kinemanë më të mirë botërore të artit dokumentar të viteve të fundit - Sofja, Plovdiv, Varna dhe Stara Zagora presin edicionin e 7-të pranveror të festivalit të filmit „Master of Art“. Programi zyrtar filloi më 7 prill me..

09.04.22 09:15 |

Kujtim për këngëtarin Boris Hristov

Boris Hristov që prej kohe është i njohur si një nga artistët më të mëdhenj operistik në historinë botërore. Edhe më sot rikrijimet e tij të personazheve Boris në “Boris Godunov” nga Musorgski, Filip II në “Don Karlos” nga Verdi, Mefistofel në..

18.05.21 11:38 |
Penka Kasabova me Boris Hristovin

“Dedikim” – ekspozitë i kushtuar pedagoges Penka Kasabova

Fisnike, inteligjente, e arsimuar Penka Kasabova mbetet në histori jo vetëm si “pedagoge e pedagogëve”, por edhe si gruaja e cila ka një vend special në zemrën e basit me famë botërore Boris Hristov. Ajo u nda nga jeta në vitin 2000 duke lënë pas vetes..

12.03.17 11:35 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера