Eмисия новини
от 12.00 часа
Foto: International Jazz Festival „Dr. Emil Iliev“

Pushimorja Borovec kthehet në një skenë xhazi

Për të dytin vit radhazi në pushimoren malore Borovec do të mbahet Festivali Ndërkombëtar i Xhazit “Dr. Emill Iliev”. Për shkak të interesit të madh, këtë vit festivali do të zgjasë 6 ditë - nga 4 deri më 9 gusht. Organizatorët e udhëhequr nga..

03.08.23 16:05 |

Bora e re zgjati sezonin e skive në vendpushimet dimërore

Rikthimi i dimrit në prill dhe reshjet e borës në male e zgjatën sezonin e skive. Vendpushimet dimërore kanë njoftuar se pistat dhe teleferikët janë në dispozicion për Pashkët dhe presin që turistët të përfitojnë. Që nga 27 marsi, Pamporovo uli..

06.04.23 15:14 |

Hapja e pistave të skive “Jastrebec” u shty

Hapja e planifikuar e qendrës së skijimit “Jastrebec” në Borovec , e planifikuar për sot, më 12 janar, është shtyrë për të shtunën, më 14 janar, për shkak të temperaturave josezonale dhe lagështisë së lartë, njoftoi BTA. Pavarësisht..

12.01.23 17:26 |

Bansko dhe Borovec ofrojnë çmimet më të ulëta për sezonin e dimrit në Evropë

Bullgaria është zyrtarisht vendi më i lirë për ski në Evropë, sipas sondazhit të fundit të Post Office Travel Money, të cituar nga gazeta britanike Daily Mail. Borovec dhe Bansko janë dy vendpushimet më të mira, thekson Daily Mail. “Prisni..

23.11.22 11:51 |

Vendpushimet dimërore bullgare janë plot me turistë

Vendpushimet dimërore bullgare - Bansko, Borovec dhe Pamporovo, janë plot me turistë. Këtë e bëri të ditur kryetari i Institutit për Analiza dhe Vlerësime në Turizëm, Rumen Draganov, cituar nga travelnews.bg. "Ne rivendosëm fluturimet charter nga..

29.12.21 18:39 |

Fillon sezoni i skive në Bansko dhe Borovec

Më 18 dhjetor fillon sezoni i skive në Bansko dhe Borovec , ndërsa një ditë më parë, më 17 dhjetor, stina u hap edhe në Pamporovo , ku nga data 18 deri më 28 dhjetor do të ketë ulje të çmimeve për kartat njëditore për përdorimin e teleferikut. Në..

18.12.21 06:05 |

Bota laramane e artit bullgar të qëndisjes merr jetë në Samokov

Në mes të verës, Borovec pret mysafirët e tij me shtigje të shënuara mirë të cilët çojnë te sekretet e malit Rilla . Por në se doni të gërshetoni pushimet tuaja malore me turizmin kulturor ju rekomandojmë të vizitoni qytetin Samokov i cili..

29.07.21 09:27 |

Bullgarët zgjedhin turizmin SPA në kushtet e koronavirusit

Pandemia shkaktoi një zbaticë dramatike të turistëve të huaj në Bullgari. Po, e njëjta gjë mund të thuhet dhe për turizmin e brendshëm. Pavarësisht nga kufizimet rreth shpërndarjes të koronavirusit në vend, bullgarët nuk heqin dorë nga udhëtimet. Këtë e..

28.01.21 13:03 |
Borovec

U hap sezoni i skive në pushimoren Borovec

Filloi sezoni i skive në vendpushimin dimëror Borovec të malit Rilla . Për shkak të mbulimit të pamjaftueshëm të borës, zona e skive do të jetë pjesërisht e hapur dhe me kompromise në cilësinë e pistave. Zonat e problemeve janë shënuar dhe..

28.12.20 13:43 |

Pushimoret bullgare Borovec dhe Bansko hynë në Top 5 të destinacioneve për ski në Evropën Lindore

Pushimoret bullgare Borovec dhe Bansko u radhitën përkatësisht në vendin e dytë dhe të pestë të klasifikimit të pushimoreve më të mira për ski në Evropën Lindore të botimin online Emerging Europе. Ndër përparësitë e pushimores Borovec..

15.12.20 12:19 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна