Eмисия новини
от 07.00 часа

Filloi festival fotografik “Bosilegrad para dhe tani”

Në Bosilegrad nga 10 deri më 13 gusht po zhvillohet një festival fotografik në të hapur me emrin “Bosilegrad para dhe tani”. Kjo është iniciativa e parë e tillë që mbahet në Bosilegrad. Në të marrin pjesë tre fotografë profesionistë: Asen Velikov,..

10.08.23 14:32 |
Aleksandër Dimitrov

Një bullgar nga Bosilegradi u ndalua në kufirin me Serbinë pasi mbante libra

Autoritetet serbe për 4 orë në pikën kufitare “Olltomanci – Ribarci” nuk e lejuan bullgarin Aleksandër Dimitrov nga Bosilegradi të hyjë në Serbi. Arsyeja është se ai mban libra në bullgarisht. Këto janë tri vëllime të “Elegjisë për rajonin Kraishteto,..

10.08.23 12:16 |
Fëmijët nga Kjustendill edhe këtë vit do të pikturojnë në muret e shtëpive në Bosilegrad

“Mjeshtrit e rinj” nga qyteti Kjustendill do të pikturojnë sërish në Bosilegrad

Shkolla “Mjeshtrit e Rinj” nga qyteti Kjustendill për të dytin vit do të vizitojë Bosilegradin me artin e vet. Nga 1 deri më 4 gusht, nxënësit e Evgeni Serafimov do të krijojnë mbi muret e shtëpive të Bosilegradit. Pas suksesit të vitit të kaluar, kur..

01.08.23 08:15 |
Aleksandër Vuçiç në Bosilegrad më 11 mars

Daniella Mihajlloviç: Isha e ndaluar sepse dikush nuk dëshiron të dijë për problemet në Bosilegrad

Vizita e parë e kreut të shtetit serb Aleksandër Vuçiç në Bosilegrad dhe rajon që prej 97 vitesh, me të cilën ai filloi një program ambicioz për zgjidhjen e problemeve në vend, u bë shkak për arrestimin e dy shtetasve me origjinë bullgare. Rasti..

16.03.23 12:36 |

Nxënës nga Bosilegradi u dalluan në një video festival për fëmijë

Nxënës nga Bosilegrad fituan çmimin e dytë për kamera dhe qasje krijuese në Festivalin e tetë të Videove për fëmijë KIDIKEM, i cili u mbajt në Beograd, njoftoi shoqata “Zëri”. Të dalluarit janë nga shkolla e animacionit “Manime”, me në krye..

08.03.23 15:41 |
Ivan Nikollov

Ivan Nikollov: Po humbasim “luftën” 100 vjeçare për mbijetesën e bullgarëve në Krahinat Perëndimore

Ditët nga 6 deri më 8 nëntor 1920 shoqëruan me frikë dhe trishtim jetën e bullgarëve në Krahinat Perëndimore (rajonet kufitare juglindore të Serbisë me popullsi bullgare). Okupacioni i rajoneve të qyteteve Bosillegrad, Caribrod dhe Strumica nga..

08.11.22 11:54 |

Votimi në Bosilegrad kaloi pa probleme, por me shumë fletë votimi të pavlefshme

230 bullgarë votuan në seksionin në Bosilegrad të Serbisë, njoftoi ekipi i Qendrës Kulturore dhe Informative atje pas përfundimit të ditës së zgjedhjeve. GERB-SDS mori më shumë vota - 71. “Po e vazhdojmë ndryshimin” mblodhi 37 fletëvotime,..

03.10.22 09:19 |
Qendra Informative Kulturore Bullgare në Bosilegrad punon si organizatë joqeveritare

Si jetojnë bashkatdhetarët tanë në pragun e mëmëdheut?

Bullgaria ka 11 institute kulturore shtetërore jashtë vendit (Berlin, Bratislavë, Budapest, Varshavë, Vjenë, Londër, Moskë, Paris, Romë, Shkup dhe Pragë), të cilat udhëhiqen metodologjikisht dhe financiarisht nga Ministria e Kulturës dhe..

26.07.22 11:37 |

Një verë interesante në Bosilegrad – një plein air kreativ dhe graffiti

Një mik më ftoi për ta vizituar Bosilegradin (një qytet në Serbi, afër kufirit me Bullgarinë, ku jetojnë bullgarë etnikë). "Njerëzit atje gëzohen sinqerisht për çdo bullgar që i viziton. Për ta, ardhja e njerëzve nga përtej kufirit është një..

19.07.22 09:33 |
Ilijana Jotova

Bullgarët në Serbi duan të jenë një urë lidhëse drejt Bullgarisë dhe BE-së

Nënpresidentja Ilijana Jotova hapi konferencën “Zërat bullgarë për Evropën” në Bosilegrad të Serbisë. Forumi organizohet nga Agjencia Telegrafike Bullgare (BTA), me mbështetjen e Parlamentit Evropian. Jotova theksoi se bizneset bullgare dhe serbe..

07.06.22 14:06 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна