Eмисия новини
от 07.00 часа
Dr. Petër Dimitrov

Një mjek bullgar mori pjesë në transplantimin e parë të mitrës në Britaninë e Madhe

Anesteziologu bullgar Dr. Petër Dimitrov ishte pjesë e ekipit që kreu transplantimin e parë të mitrës në Britaninë e Madhe, njoftoi BNR Plovdiv. Pacientja 34-vjeçare ka lindur me sindromën e rrallë Meyer-Rokitansky-Kuster-Hauser, e cila karakterizohet..

24.08.23 18:39 |

Megi Angellova – zëri bullgar në prodhimet e huaja filmike

Zëri magjepsës i bullgares Megi Angellova tingëllon në trailerin e filmit "The Woman King" – 2022, në një film indian, në seriale të shumta televizive koreane dhe kineze. Dhe megjithëse nuk e imagjinon jetën pa muzikë, këngëtarja e talentuar regjistroi..

19.08.23 09:35 |

Të akuzuarit për spiunazh në Britaninë e Madhe ishin gjithashtu kryetarë të seksioneve zgjedhore në Londër

Dy nga tre shtetasit bullgarë të arrestuar në Britaninë e Madhe nën dyshimin për spiunazh për Rusinë ishin anëtarë të komisioneve zgjedhore seksionale, konfirmoi Ministria e Jashtme. Katrin Ivanova dhe Biser Xhambazov ishin kryetarë të komisioneve..

17.08.23 10:58 |
Marin Rajkov

Që nga marsi, Agjencia Shtetërore e Sigurisë Kombëtare dhe prokuroria kanë nisur hetimet për bullgarët e arrestuar në Londër

Ministria e Punëve të Jashtme po monitoron rastin e tre bullgarëve të arrestuar në Britaninë e Madhe për spiunazh në favor të Rusisë, njoftoi Ministria. Me rastin e mos raportimit të arrestimeve në Ambasadën Bullgare, ambasadori bullgar në..

16.08.23 09:49 |

Tre bullgarë janë arrestuar në Britaninë e Madhe me akuzën e spiunazhit për Rusinë

Tre bullgarë - Orlin Rusev, 45 vjeç, Biser Xhambazov, 41 vjeç dhe Katrin Ivanova, 31 vjeçe, janë arrestuar në Britaninë e Madhe me akuzën e spiunazhit për Rusinë. Arrestimet u kryen në shkurt, raportoi BBC . Bashkatdhetarët tanë janë akuzuar se..

15.08.23 15:27 |
Mbreti Boris III

Ambasadori bullgar në Londër mbrojti një shfaqje për Mbretin Boris III

Ambasadori i Bullgarisë në Britaninë e Madhe, Marin Rajkov, në një letër dërguar “The Times”, hodhi poshtë një vlerësim negativ të historianit Kolin Shindler për shfaqjen “Jeta e shkurtër dhe vdekja misterioze e Boris III, Mbret të Bullgarisë”. Pjesa..

15.08.23 11:51 |

Snezhina Meçeva - fituesja e parë e çmimit "Zgjimi" të Ministrisë së Arsimit dhe Kulturës

"Ju jeni rilindës modernë - larg atdheut ju e ruani shpirtin bullgar dhe e mbani atë ndër vite". Me këto fjalë ministri i arsimit, prof. Galin Cokov iu drejtua të pranishmëve në hapjen e konferencës vjetore të Shoqatës së Shkollave Bullgare Jashtë..

12.08.23 10:25 |
Foto: Facebook/NationalMuseumOfHistoryBulgaria

Një mbrëmje bullgare prezantoi Thesarin е Panagjurishtes në Muzeun Britanik në Londër

Një mbrëmje e Bullgarisë u mbajt në Muzeun Britanik në Londër, ku është ekspozuar Thesari i Panagjurishtes. "Nëse vizitoni ekspozitën, do të shihni se sendet më të rëndësishme në ekspozitë janë nga tokat e Bullgarisë së lashtë - ky është Thesari i..

26.06.23 11:39 |

Grupet alternative të rock-ut bullgar me një koncert në Londër

Pas disa koncerteve të përbashkëta të suksesshme në vend, tre nga grupet alternative më interesante bullgare do të mbajnë një koncert të përbashkët sonte në “The100 Club” në Londër. “No More Many More” , “Cool Den” dhe “Kerana dhe..

16.06.23 10:20 |

Bullgarët në Angli i kanë “veshur” zgjedhjet parlamentare me rroba pranverore

Ruleta zgjedhore po rrotullohet në Bullgari për plot dy vjet. Më 2 prill, bullgarët në vend dhe në mbarë botën do të gjejnë sërish kohë për të ushtruar të drejtat dhe përgjegjësitë e tyre civile dhe do të zgjedhin parlamentin e ri - organi..

30.03.23 15:03 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна