Eмисия новини
от 09.00 часа

Grupet alternative të rock-ut bullgar me një koncert në Londër

Pas disa koncerteve të përbashkëta të suksesshme në vend, tre nga grupet alternative më interesante bullgare do të mbajnë një koncert të përbashkët sonte në “The100 Club” në Londër. “No More Many More” , “Cool Den” dhe “Kerana dhe..

16.06.23 10:20 |

Bullgarët në Angli i kanë “veshur” zgjedhjet parlamentare me rroba pranverore

Ruleta zgjedhore po rrotullohet në Bullgari për plot dy vjet. Më 2 prill, bullgarët në vend dhe në mbarë botën do të gjejnë sërish kohë për të ushtruar të drejtat dhe përgjegjësitë e tyre civile dhe do të zgjedhin parlamentin e ri - organi..

30.03.23 15:03 |

Bullgaria është në një skemë botërore për mashtrime me TVSH-në, zbuluar nga Prokuroria Evropiane

Prokuroria Evropiane zbuloi një skemë të gjerë të mashtrimeve me TVSH-në në të gjitha 22 vendet pjesëmarrëse në institucion. Mes tyre është Bullgaria, por edhe vende jashtë BE-së si Shqipëria, Kina, Serbia, Singapori, Zvicra, Turqia, Britania e Madhe..

30.11.22 11:04 |

Bansko dhe Borovec ofrojnë çmimet më të ulëta për sezonin e dimrit në Evropë

Bullgaria është zyrtarisht vendi më i lirë për ski në Evropë, sipas sondazhit të fundit të Post Office Travel Money, të cituar nga gazeta britanike Daily Mail. Borovec dhe Bansko janë dy vendpushimet më të mira, thekson Daily Mail. “Prisni..

23.11.22 11:51 |

Më 14 nëntor shënojmë përvjetorin e bombardimit mbi Sofje

Më 14 nëntor 1943, gjatë Luftës së Dytë Botërore filluan sulmet masive ajrore kundër Bullgarisë. Për 5 muaj Sofja u bombardua sistematikisht nga aleatët SHBA dhe Britania e Madhe. Deri më 17 prill 1944, gjithsej 2000 avionë në 7 sulme gjatë ditës e në 5..

14.11.22 12:30 |

Industria e turizmit pret një sezon më të mirë këtë vit

Krahasuar me vitin e kaluar 2021, viti aktual 2022 po bëhet më i mirë për turizmin vendas, njoftoi BTA. Ministri i Turizmit, Ilin Dimitrov, gjatë forumit “BG TURIZËM – DIMËR 2022/2023” në Bansko, të organizuar nga BTA, theksoi se ajo që ka..

10.11.22 15:29 |

Rusia sulmoi me raketa qytetet ukrainase

Ditën e hënë filloi me një tjetër sulm masiv me raketa ruse në qytetet e Ukrainës. Të paktën dhjetë sulme u kryen kundër kryeqytetit Kiev. Shpërthime u dëgjuan në rajonet Harkiv, Krivoj Rog, Zaporozhie, Çerkask dhe Vinice, transmeton UNIAN. Kjo..

31.10.22 10:22 |

Bota nuk i beson akuzat ruse për një “bombë bërthamore ukrainase”

Presidenti ukrainas Vollodimir Zelenski hodhi poshtë pretendimet e ministrit rus të mbrojtjes Sergei Shoigu se Kievi ka përgatitur një provokim me një bombë që përmban materiale radioaktive, një e ashtuquajtur “bombë e pistë”. Vetëm Moska është e aftë..

24.10.22 09:23 |

Atanas Çikov nga Britania e Madhe: Pse nuk votoj në këto zgjedhje?

Ai jeton prej 20 vitesh në Britaninë e Madhe dhe pranon se ka kohë që nuk ka votuar. Por jo sepse nuk i intereson fati i atdheut, por sepse nuk sheh kuptim në zgjedhje. Atanas Çikov, këshilltar për imigracionin dhe iniciator i platformës BG Help,..

02.10.22 13:12 |
Simeon  Sakskoburgotski dhe Mbretëresha Elizabeth II

Gjurma bullgare në dinastinë e mbretërve të Britanisë së Madhe

Më 8 shtator 2022 përfundoi jeta e një njeriu të jashtëzakonshëm, shembull i këmbënguljes, respektit për traditën dhe përgjegjësisë për popullin. Mbretëresha Elizabeth II - kreu i shtetit të Mbretërisë së Bashkuar të Britanisë së Madhe dhe..

13.09.22 13:04 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна