Eмисия новини
от 09.00 часа

Elizabeth II ishte një gërshetim i dinjitetit, rreptësisë dhe përzemërsisë së madhe

Vdekja e mbretëreshës Elizabeth II 96-vjeçare më 8 shtator tronditi popullin britanik dhe shkaktoi një valë simpatie në mbarë botën. “Mbretëresha Elizabeth II tregoi një interes të madh për historinë dhe kulturën e vendit tonë...

09.09.22 12:21 |

Anija bullgare “Rozhen” do të jetë e para që do të eksportojë grurë ukrainas nga Çernomorsk

Anija transportuese bullgare me shumicë “Rozhen” do të jetë anija e parë që do të eksportojë grurë ukrainas nga porti ukrainas Çernomorsk, njoftoi BNT. Aktualisht po organizohet një korridor dhe po pastrohen minat. Anija pritet të niset në ditët në..

28.07.22 18:47 |
Sekretari i Përgjithëshëm i OKB-së Antonio Guterres

Rusia dhe Ukraina nënshkruajnë një marrëveshje për eksportin e grurit nga Ukraina

Rusia dhe Ukraina do të nënshkruajnë sot në Stamboll marrëveshjen e propozuar nga OKB-ja për të liruar eksportin e grurit nga portet e rrethuara ukrainase të Detit të Zi, njoftoi presidenca turke. Me finalizimin e marrëveshjes do të zgjidhet kriza..

22.07.22 10:28 |
Marin Rajkov

Bullgaria nuk dëshiron përshkallëzimin e marrëdhënieve me Rusinë

Mbyllja e Ambasadës ruse në Sofje do të jetë gabim i Moskës dhe nuk ka asnjë arsye të vërtetë për këtë, tha për BNR diplomati Marin Rjikov, ish-Kryeministër në detyrë dhe Ministër i Jashtëm i Bullgarisë. Ai mendon se mund të ketë pasoja për..

04.07.22 14:06 |

Investimet e huaja në Bullgari pas vitit 2010 janë mbi 51 miliardë euro.

Holanda mbetet investitori më i madh i huaj në Bullgari me 7.7 miliardë euro ose 15.1 për qind të të gjitha fondeve të tërhequra. Pas saj vjen Austria me 4.95 miliardë - 9.7 për qind. Gjermania është e treta me 3.78 miliardë euro. Me një rezultat..

04.07.22 13:57 |

Bullgaria pret rritje të turistëve nga Polonia dhe Gjermania

Ministri i Turizmit Hristo Prodanov parashikon se sezoni turistik do të jetë më i mirë se vitin e kaluar. Në Varna ai mori pjesë në një forum të organizuar nga BTA me temë “BG Turizëm - Vera 2022”. Sipas tij, rezervimet më të mira janë nga..

06.06.22 15:24 |

Bullgaria po zbaton rekomandimet për luftimin e korrupsionit

Bullgaria po zbaton plotësisht rekomandimet për parandalimin e korrupsionit midis deputetëve dhe prokurorëve, theksohet në raportin e Grupit të Shteteve kundër Korrupsionit - GRECO pranë Këshillit të Evropës. Vendi zbaton plotësisht 67 për qind dhe..

02.06.22 12:52 |

Bullgaria e frymëzon Paulina Vasilevën të bëhet këshilltare bashkiake në Londër

Vetëm deri dy javë më parë, një bullgare e re arriti të shënojë emrin e saj në historinë politike britanike dhe u bë bashkatdhetaria e parë dhe një nga të paktët e huaj që u zgjodh ndonjëherë për këshilltare bashkiake në zgjedhjet vendore të 5 majit...

25.05.22 07:15 |
Çarlls Majer

Familja Majer nga Brjagovica dhe se si dashuria ndaj kafshëve shtëpiake mund ta bëjë jetën kuptimplote

Xhanis dhe Çarlls Majer janë ardhës nga Britania e Madhe. Para më shumë se 12 vjetësh ata blenë një pronë pushimi në fshatin Brjagovica, rajonin e qytetit Veliko Tërnovo dhe ranë në dashuri me vendin tonë përgjithmonë. Pësoi një periudhë trevjeçare..

15.03.22 07:15 |

Maria Krumova krijon art nga lulet dhe luan muzikë folklorike bullgare

Maria Krumova është një nga të paktat bullgare që niset në ishull jo për të ndjekur ëndrrën e emigrantit, por për dashuri. Gjatë dy viteve të qëndrimit të saj atje ajo ka përjetuar akoma dashuri të mëdha – ndaj luleve në pallatet aristokratike,..

27.02.22 11:45 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна