Eмисия новини
от 09.00 часа
dr. Ivan Maxharov

Mutacioni i koronavirusit në Britaninë e Madhe nuk është i rrezikshëm

Tani nuk është koha për histeri ose panik dhe nuk ka shtam të ri, tha para Nova TV kryetari i Bashkimit të Mjekëve Bullgarë, Dr. Ivan Maxharov. "Virusi po ndryshon, dhe ne e dinim këtë gjatë gjithë vitit. Tani kemi informacion për pak më shumë se..

21.12.20 12:04 |

Kufizuan përkohshëm hyrjen e pasagjerëve në Bullgari që mbërrijnë nga Britania e Madhe

Që nga 21 dhjetori deri më 3 janar 2021 është ndaluar hyrja në Bullgari e të gjithë pasagjerëve që vijnë nga Britania e Madhe dhe Irlanda e Veriut përmes të gjitha pikave të kalimit kufitar, me të gjitha llojet e transportit, bëri të ditur Ministri..

21.12.20 10:40 |

Rita Ora është duke xhiruar videoklipin e saj të ri në Bullgari

Këngëtarja britanike me prejardhje nga Kosova Rita Ora xhiron në Bullgari një videoklip për singëlin e saj të ri, transmetoi Televizioni Kombëtar Bullgar. Rita Ora ka lindur në Kosovë në vitin 1990 dhe që të njëjtin vit është vendosur me..

16.12.20 11:31 |
Atanas Çikov

Çfarë presin bullgarët në Ishull pas Brexit

Kur në vitet 90-të të shekullit të kaluar për herë të parë mbërriti në Britaninë e Madhe për brigadë studentore i pëlqen aq shumë sa që vendos të kërkojë mënyrë për t'u kthyer dhe për të provuar fatin e vet. Sot Atanas Çikov është një nga bullgarët..

24.11.20 12:06 |

Bullgaria miratoi plan për veprim pas Brexit

Qeveria miratoi Plan për Veprim pas Brexit pa marrëveshje midis Londrës dhe BE-së. Parashikohet lidhja e marrëveshjeve dypalëshe për transport ajror dhe automobilistik, për transportimin e udhëtarëve dhe ngarkesave, për shkëmbimin e informacionit..

04.11.20 16:19 |

Një bullgare në Londër tregon

Po rritet numri i bullgarëve, të cilët janë vendosur jashtë përkohësisht, ose kanë ndërmarrë nëpër rrugën e gjatë të integrimit  në një shtet tjetër të huaj. Përpara 17 vjetëve zgjedhjen e vet fatale e bën dhe poetesha nga qyteti Ruse Tatjana Daskallova...

24.10.20 07:55 |

Ljubomir Kyçukov: Marrëveshja e Tregtisë së Lirë midis Bashkimit Evropian dhe Britanisë së Madhe - akoma larg

Bullgaria duhet të jetë aktive në negocimin e marrëdhënieve të saj me Britaninë e Madhe pas Brexit, por të bazohet mbi interesat e përbashkëta të Bashkimit Evropian. Këtë pozitë mbrojti diplomati bullgar Ljubomir Kyçukov në intervistën e tij përpara..

22.10.20 07:05 |

Qeveria miratoi prioritetet e Bullgarisë për marrëdhëniet midis BE-së dhe Britanisë së Madhe pas Brexit

Të drejtat e shtetasve janë me rëndësi pas daljes së Britanisë së Madhe nga BE. Këtë pozitë do të mbrojë Bullgaria në mbledhjen e Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme më 13 tetor në Luksemburg. Qeveria miratoi prioritetet e Bullgarisë për marrëdhëniet..

07.10.20 15:22 |
Maria Spirova

Bullgarët në Londër do të protestojnë përsëri

Bashkatdhetarët tanë në Londër do të protestojnë edhe sot në përkrahje të demonstratave antiqeveritare në Sofje dhe në shumë qytete të tjera të vendit. Para BNR-së gazetarja Maria Spirova, e cila që prej vitesh banon në Britaninë e Madhe, deklaroi..

25.07.20 17:50 |
Plazhi në Sllënçev Brjag

Pa turistë britanikë në bregdetin bullgar

Bullgaria mbeti në listën e shteteve, të cilat kanë vendosur karantinë të detyrueshme për turistët britanikë. Kjo u bë shkas për anulimin e rezervimeve të tyre të planifikuara. Karantinë të detyrueshme ka edhe për shtetasit e Britanisë së Madhe dhe..

13.07.20 13:11 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна