Eмисия новини
от 15.00 часа

Diplomati i parë i Shkupit numëroi 3500 bullgarë në Maqedoninë e Veriut

Në Maqedoninë e Veriut ka 3500 bullgarë, tha ministri i jashtëm maqedonas Bujar Osmani në Komisionin për Punë të Jashtme të Parlamentit Evropian. Shifra u kundërshtua nga eurodeputetët bullgarë. Ata ngritën çështjen e keqtrajtimit të bullgarëve..

26.04.23 15:10 |
Zëvendësministri i punëve të jashtme Kostadin Koxhabashev

Sofja dhe Shkupi do të diskutojnë çështjet konsullore

Deri në fund të muajit Sofja dhe Shkupi do të zhvillojnë konsultime për problemet e hapura konsullore me të cilat Bullgaria vazhdon të përballet në marrëdhëniet me Maqedoninë e Veriut, tha zëvendësministri i punëve të jashtme Kostadin Koxhabashev...

14.02.23 15:32 |
Ministri maqedonas Bujar Osmani

Shkupi kërkon ndryshimin e emrave të klubeve bullgare në Maqedoninë e Veriut

Ministri i Jashtëm maqedonas Bujar Osmani tha në një intervistë për bTV se klubet kulturore bullgare në Maqedoninë e Veriut duhet t'i ndryshojnë emrat e tyre sipas ligjit të miratuar nga Shkupi për censurimin e emrave të institucioneve kulturore...

23.01.23 10:44 |
Ministri maqedonas Bujar Osmani

Bujar Osmani: Dokumenti i Kuvendit të Bullgarisë do ta bllokojë procesin evropian për një kohë të gjatë

Ministri i Jashtëm i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, tha se votimi i sotëm në Kuvendin Popullor të Bullgarisë për heqjen e vetos ndaj vendit të tij do të paralizonte Marrëveshjen e Fqinjësisë me Bullgarinë. “Ka dy fjalë mes..

24.06.22 15:26 |

Protokolli dypalësh midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut nuk do të vihet në dispozicion për shqyrtim publik

Ministrja Teodora Gençovska e ka regjistruar Protokollin Bilateral ndërmjet Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Republikës së Bullgarisë me vulën е aksesit "Për përdorim", gjë që e kufizon rrethin e njerëzve që mund ta lexojnë atë. Partia..

21.06.22 14:11 |
Ministrja e Jashtme Teodora Gençovska

Ministrja e Jashtme Teodora Gençovska: Qëndrimi i Bullgarisë për Maqedoninë e Veriut nuk ka ndryshuar

"Qëndrimi i Bullgarisë nuk ka ndryshuar - zbatimi i Marrëveshjes së Miqësisë. Na duhen veprime konkrete. Humbëm 5 muaj në biseda, në intervista. Ne presim që të fillojë zbatimi i marrëveshjes," bëri të ditur Ministrja e Punëve të Jashtme e..

18.05.22 19:11 |
Bujar Osmani (djathtas) në Sofje

Bujar Osmani: Ende nuk ka zgjidhje të pranueshme për çështjet e hapura

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, deklaroi në Sofje se ende nuk ka zgjidhje të pranueshme për të dyja vendet për çështjet e hapura. Ai konfirmoi se negociatat janë në vazhdim dhe bëri thirrje që çështjet historike..

26.04.22 16:31 |

Është konfirmuar emri i Ambasadorеs së re të Maqedonisë së Veriut në Sofje

Emri i Agnesa Rusi Popovskës është konfirmuar si Ambasadore e Jashtëzakonshme dhe Fuqiplotë e Maqedonisë së Veriut në Bullgari, bëri të ditur Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, cituar nga BTA. Popovska deri më tani ka qenë..

08.03.22 14:11 |

Komisioni për Çështjet Historike po e vazhdon punën

Komisioni i përbashkët mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut për Çështjet Historike duhet të punojë, bëri të ditur Ministria bullgare e Punëve të Jashtme pas një bisede telefonike të ministrave të jashtëm të Bullgarisë dhe të Maqedonisë së Veriut..

04.02.22 09:28 |
Kryeministri maqedonas Dimitër Kovaçevski

Shkupi do të bojkotojë kremtimin e 150 vjetorit të lindjes së Goce Dellçevit

Kryeministri i Republikës së Maqedonisë së Veriut Dimitër Kovaçevski dhe Ministri i Jashtëm i vendit Bujar Osmani nuk do të marrin pjesë nesër në festimin e 150 vjetorit të lindjes së Goce Dellçevit, njofton BGNES. Sipas planit, ngjarja duhet të..

03.02.22 15:24 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна