Eмисия новини
от 19.00 часа
Atanas Krëstin

Rusia shpalli dy diplomatë bullgar në Moskë “persona non grata”

Për sjellje jo miqësore ambasadori bullgar në Moskë u thirr në Ministrinë e Jashtme Ruse, njofton Agjencia TASS. Ambasadorit bullgar Atanas Kristin iu dorëzua një notë për shpalljen “persona non grata” dy diplomatë bullgarë. Masa u argumentua..

12.10.20 15:24 |
Emill Georgiev

Rezoluta e pranuar nga PE tregon se problemet në Bullgari janë të qarta për eurodeputetët

Varianti i miratuar i rezolutës së Parlamentit Evropian (PE) tregon se problemet më të rëndësishme për të cilat protestohet në Bullgarisë dhe për të cilat flitet që prej vitesh nga forcat jashtëparlamentare, janë të qarta për eurodeputetët. Këtë e tha..

09.10.20 11:05 |
prof.Kirill Topallov

Komisioni Bullgaro-Maqedonas për Historinë do të mblidhet në Shkup

Më 15 dhe 16 tetor në Shkup mblidhet Komisioni i Përzier Bullgaro-Maqedonas mbi Çështjet Historike. Këtë e njoftoi anëtari i komisionit profesor Kirill Topallov. Duhet të nënshkruhet protokolli nga mbledhja e fundit zhvilluar në nëntor 2019. Takim..

08.10.20 17:34 |
Petër-Emill Mitev

Partia Popullore Evropiane investon besim në partinë GERB

Përkrahja e Partisë Popullore Evropiane për partinë GERB përbën një investim. Deklarata e kryetarit të partisë Manfred Weber në përkrahje të partisë GERB është me më shumë rëndësi se sa kritikat e drejtuara ndaj Bullgarisë. Këtë e tha në një..

08.10.20 15:09 |

Bullgaria prapë është pjesë e Fushatës Evropiane Nata e Lakuriqëve të Natës

Në Bullgari hasen 33 lloje të lakuriqeve të natës nga 35 të mundshme në Evropë. Lakuriqët e natës sjellin shumë dobi sepse hanë insektet të cilat i dëmtojnë bujqësisë. Apeli i mbrojtësve të natyrës dhe të vullnetarëve që organizojnë fushatën..

08.10.20 05:55 |

Komisionari evropian i zgjerimit bëri thirrje për zgjidhjen e mosmarrëveshjes midis Shkupit dhe Sofjes

Në interes të Bullgarisë dhe të Maqedonisë së Veriut është të gjejnë zgjidhje të çështjeve të cilat provokojnë mosmarrëveshje. Këtë e tha në Shkup komisionari evropian i zgjerimit Oliver Varhej në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Zoran..

07.10.20 17:43 |
Ryma Ballkanike

“Gazprom” pret që Bullgaria të përfundojë “Rrymën Turke”

Projekti “Rryma Turke” ose “Rryma Ballkanike” do të vonohet me gjysmë vit dhe do të përfundojë deri në fund të vitit 2020 sipas Bullgarisë. Kjo thuhet në një memorandum të viganit rus të gazit “Gazprom” për një emision të ri të eurobonove. Ndërtimi..

07.10.20 16:32 |

Qeveria miratoi prioritetet e Bullgarisë për marrëdhëniet midis BE-së dhe Britanisë së Madhe pas Brexit

Të drejtat e shtetasve janë me rëndësi pas daljes së Britanisë së Madhe nga BE. Këtë pozitë do të mbrojë Bullgaria në mbledhjen e Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme më 13 tetor në Luksemburg. Qeveria miratoi prioritetet e Bullgarisë për marrëdhëniet..

07.10.20 15:22 |
Krasimir Karakaçanov dhe Mark Esper

Udhërrëfyes për bashkëpunim në fushën e mbrojtjes u nënshkrua midis Bullgarisë dhe ShBA-së

Udhërrëfyes për bashkëpunim në fushën e mbrojtjes u nënshkrua midis Bullgarisë dhe ShBA-së në takimin e ministrave të mbrojtjes të të dy vendeve Krasimir Karakaçanov dhe Mark Esper në Pentagonë. Dokumenti ripohon partneritetin strategjik midis të..

07.10.20 14:17 |

Eurodeputetët do të votojnë korrigjime në projektrezolutën për Bullgarinë

Pritet sonte në Parlamentin Evropian të votohen korrigjimet në projektrezolutën për superioritetin e ligjit në Bullgari. Eurodeputetja nga Partia Popullore Evropiane Roberta Mecolla ngul këmbë që në dokument të përfshihen rastet me..

07.10.20 11:44 |
Всички новини: днес | вчера