Eмисия новини
от 22.00 часа

Është e domosdoshme të zgjidhen mosmarrëveshjet historike bullgaro-maqedonase

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev tha, se Goce Dellçev është revolucionar maqedonas, por është fakt se bullgarët e konsiderojnë bullgar, transmetoi BTA. Për të afruar pozitat e të dy vendeve mbi mosmarrëveshjen historike Zaevi tha..

23.09.20 14:00 |

Vloggeri holandez Leon: “Në Bullgari unë provoj një ndjenjë jo tokësore”

Pasioni i tij është të udhëtojë vet nëpër Bullgari në kërkim të përjetimeve autentike, sepse mendon se vendi ynë është i përmbushur me shumë ndjenja të cilat burojnë nga shpirti. Për 28 vjeçarin Leon de Leeuw, Bullgaria është një dashuri që me..

20.09.20 07:00 |

Optimizëm i matur për marrëdhëniet ekonomike bullgaro-turke në sfondin e Covid-19

Pandemia nga Covid-19 preku të gjithë ekonominë botërore, kurse milionë njerëz humbën punën e vet. Kriza çoi deri në ngushtimin e konsumit, deri në ndërprerjen e prodhimeve dhe deri në ndërprerjen e vargjeve tanimë të ndërtuara për furnizime...

16.09.20 09:58 |
Goce Dellçev

Goce Dellçev është si bullgar, ashtu dhe maqedonas

Goce Dellçev është njëkohësisht maqedonas dhe bullgar – ai është maqedonas në kuptim regjional dhe bullgar në kuptim kombëtar. Këtë e tha para bTV docenti Naum Kajçev zëvendës kryetar i Komisionit të Përbashkët për Çështjet Historike midis..

14.09.20 11:08 |

Rumunët pushojnë në Bullgari dhe gjatë muajit shtator për shkak të çmimeve të leverdishme

Dhe gjatë muajit shtator, pikët tona kufitare me Rumaninë  vazhdojnë të jenë të ngarkuara në momente të caktuara nga dita. Turistët nga fqinja jonë veriore janë disa nga më të priturit nëpër bregdetin verior bullgar të Detit të Zi. Ata zgjedhin..

13.09.20 06:10 |

Bullgaria është ndër favoritët për çmimin evropian “Natura 2000”

Komisioni Evropian propozoi Bullgarinë për çmimin evropian “Natura 2000”. Vendi ka shansin unik të bëhet fitues me sipërfaqet e mëdha të pyjeve shekullore, njoftojnë nga Agjencia Ekzekutive e Pyjeve. Votimi publik është KËTU .

11.09.20 18:16 |

Mosmarrëveshjet bullgaro-maqedonase për historinë mbeten të pazgjidhura

Nga Shkupi varet fillimi i bisedimeve me BE-në, tha para BGNES eurodeputeti Andrej Kovaçev në lidhje me deklaratat e fundit të kryeministrit maqedonas Zoran Zaev për mosmarrëveshjet historike midis Sofjes dhe Shkupit. Nuk e kam të qartë pse ai..

11.09.20 15:41 |

Belgjika e transferoi regjionin e Bullgarisë Veriperëndimore në zonë “portokalli”

Dikasteri Federal për Punën dhe Tregtinë e Jashtme të Belgjikës transferoi rajonin e Bullgarisë Veriperëndimore , që përfshin qytetet Vidin, Vraca, Montana, nga zona e “gjelbër” në atë “portokalli” . Shtetasit bullgarë që mbërrijnë në Belgjikë..

10.09.20 18:04 |

Marrëveshja për Miqësi dhe Fqinjësi të Mirë duhet të zgjidhë të gjitha çështjet historike midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut

Në sajë të Marrëveshjes për Miqësi dhe Fqinjësi të Mirë midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut duhet të zgjidhen të gjitha çështjet historike të cilat i rëndojnë të dy palët nga dekada. Kjo theksohet në një përgjigje të Ministrisë së Jashtme..

10.09.20 16:38 |

Gjermania hoqi kufizimet për ata që vijnë nga krahina Dobriç e Bullgarisë

Gjermania hoqi kërkesën për PCR test ose karantinë 14 ditore për ata që vijnë nga krahina e qytetit Dobriç e Bullgarisë Verilindore . Instituti “Robert Koh” e nxori këtë rajon nga lista e destinacioneve të rrezikshme për udhëtim për arsye të..

10.09.20 12:01 |
Всички новини: днес | вчера