Eмисия новини
от часа
Nikolina Angellkova

Bullgaria pret udhëzime nga BE-ja për turistët e vendeve të treta

Bullgaria pret udhëzime nga Komisioni Evropian për rregullat për udhëtim nga vende jashtë BE-së, tha ministrja e turizmit Nikolina Angellkova. Kjo ka të bëjë me vende të rëndësishme për turizmin bullgar si Rusia, Izraeli, Ukraina, Bjellorusia, Turqia..

29.06.20 10:33 |

Bullgarët që udhëtojnë për në Qipro duhet të kenë test për Covid-19

Që nga data 29 qershor ata që mbërrijnë nga Bullgaria në Qipro duhet të kenë test negativ për koronavirus bërë jo më shumë se sa 72 orë para ardhjes. Nikozia e përfshiu Bullgarinë ndër shtetet me rrezik më të madh për përhapjen e virusit. Kjo u bë pasi..

29.06.20 07:58 |

Shtetasit e BE-së më lehtë mund të hyjnë në Greqi nga Bullgaria përmes pikës kufitare “Ilinden-Eksohi”

Një pjesë prej shtetasve serbë që hyjnë në Greqi përmes Bullgari po testohen për Covid-19, shënohet adresa në të cilën ata do të qëndrojnë dhe plotësohen deklarata. Kjo ngadalëson lëvizjen e makinave, njoftojnë nga Policia Kufitare. Prandaj shtetasit..

27.06.20 10:34 |
Hajko Maas dhe Ekaterina Zaharieva

Vizitë e ministrit të jashtëm të Gjermanisë në Bullgari

Vetëm një ditë para takimit video të nivelit të lartë të liderëve evropianë për vizitë në Bullgari mbërrin ministri i jashtëm i Gjermanisë Hajko Maas. Ai do të takohet me zëvendëskryeministren dhe ministre e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva. Theksi..

18.06.20 09:18 |

Bullgaria mund të aderohet në ERM II deri në fund të vitit

Bullgaria dhe Kroacia mund të hyjnë në dhomën e pritjes të eurozonës deri në fund të këtij viti. Këtë e tha në një intervistë për gazetën franceze “Mond” anëtari i bordit të Bankës Qendrore Evropiane Fabio Paneta. Qëllimi i të dy vendeve është që në..

16.06.20 19:19 |

Hiqet karantina për të gjithë që hyjnë në Greqi nga Bullgaria

Që nga dita e hënë, 15 qershori, Greqia hap kufirin e saj tokësor për qytetarët që hyjnë në vend nga Bullgaria dhe ata nuk do të vendosen në karantinë të detyrueshme. Hyrja përmes kufijve të tjerë të Greqisë – me Shqipërinë, Maqedoninë e..

13.06.20 14:01 |

Vdekshmëri e lartë në Bullgari për shkak të aksidenteve rrugore

Rumania dhe Bullgaria konstatojnë vdekshmëri më të lartë në rrugë në vitin 2019. Sipas të dhënave të Komisionit Evropian ajo ka qenëpërkatësisht 96 për 1 mln dhe 89 për 1 mln në të dyja vendet. Treguesi mesatar në BE është 51 të vrarë për 1 mln...

11.06.20 15:10 |

Bullgaria është ndër liderët e prodhimit të biçikletave

Bullgaria është në vendin e pestë në Evropë për nga prodhimi i biçikletave. Vitet e fundit bum në Bullgari regjistroi prodhimi i biçikletave elektrike. Edhe në kohën e krizës me koronavirusin sektori nuk pësoi dëme dhe pas saj madje regjistroi kërkim të..

09.06.20 10:46 |
Zotërinjtë Borisov dhe Netanjahu

Bullgaria dëshiron të aktivizojë bashkëpunimin me Izraelin

“Izraeli nuk është vetëm partner strategjik por para se gjithash mik i Bullgarisë”. Këtë e tha kryeministri Bojko Borisov në një bisedë telefonike me kryeministrin e Izraelit Benjamin Netanjahu. U diskutuan praktikat e mira të të dy shteteve në kushtet e..

09.06.20 07:51 |

Diskutohet krijimi i qendrës shkencore bullgaro-kineze për inovacione

Një ekip shkencëtarësh do të marrë pjesë në krijimin e qendrës bullgaro-kineze për inovacione në Sofje. Për këtë u arrit marrëveshje në një takim te presidenti Rumen Radev me ambasadorin kinez në Bullgari Dun Sjaoxjun, zëvendës ministren e arsimit..

08.06.20 18:56 |
Всички новини: днес | вчера