Eмисия новини
от 00.00 часа

Hungaria vendosi karantinë 14 ditore për ata që mbërrijnë nga Bullgaria

Nga 15 korriku Hungaria klasifikon shtetet në kategoritë “e kuqe”, “e verdhë” dhe “jeshile” në varësi të situatës me kronavirusin në secilin prej tyre. Bullgaria hyn në listën e vendeve “të verdha” shtetasit e të cilëve kalojnë kontrollim mjekësor në..

15.07.20 09:58 |

Dhurim francez për spitalin në qytetin bullgar Harmanli

Ambasadorja e Francës në Bullgari Florans Robin i dhuroi spitalit në qytetin Harmanli të Bullgarisë Jugore pajisje speciale mjekësore dhe shtretër mjekësorë. Kështu Franca shpreh solidaritetin e saj me Bullgarinë në epideminë e Covid-19. Krahas..

13.07.20 18:52 |

Bullgaria insiston BE-j të vazhdojë dialogun me Turqinë

Në Këshillim e Ministrave të Jashtëm të BE-së Bullgaria insistoi për shkallëzimin, rimëkëmbjen e besimit dhe të dialogut me Turqinë mbi tema si migracioni, garantimi i furnizimeve energjetike, infrastruktura, tregtia, ekonomia, luftimi i terrorizmit. Një..

13.07.20 16:48 |
Erik Mamer

Komisioni Evropian refuzoi të komentojë situatën në Bullgari

Nuk do të komentojmë zhvillimet në Bullgari, tha zëdhënësi i Komisionit Evropian Erik Mamer duke iu përgjigjur pyetjes për situatën në vend ditët e fundit. Përsa i përket qëndrimit të BE-së dhe KE-së mbi çështjen e superioritetit të ligjit në Bullgari..

13.07.20 14:43 |
Fabio Paneta

Bullgaria dhe Kroacia duhet të përmirësojnë institucionet dhe ekonomitë e veta

Bullgaria dhe Kroacia duhet të vazhdojnë të punojnë që t’i përmirësojnë ekonomitë dhe institucionet e tyre, para se të pranojnë euron, deklaroi ditën e hënë anëtari i bordit të Bankës Qendrore Evropiane Fabio Paneta, bëri të ditur Rojtersi...

13.07.20 14:05 |
Ekaterina Zaharieva dhe tomash Petriçek

BE-ja nuk duhet të mbyllë prapë kufijtë e brendshme

Në BE duhet të kemi rregulla të përbashkëta për kufizimin e koronavirusit dhe të mos lejojmë që prapë të mbyllen kufijtë e bashkisë. Këtë e tha ministrja bullgare e punëve të jashtësme Ekaterina Zaharieva në Pragë. Bullgaria përballon me sukses..

10.07.20 08:21 |
Zotërinjtë Majo dhe Borisov

Ministri i jashtëm italian përgëzoi Bullgarinë për përballimin e epidemisë së Covid-19

Ministri i jashtëm italian Luixhi di Majo në një takim në Këshillin e Ministrave me kryeministrin Bojko Borisov përgëzoi vendin për përballimin e epidemisë së Covid-19. Përveç masave evropiane për rimëkëmbjen pas krizës së koronavirusit, të dy..

07.07.20 19:21 |

Italia përkrah anëtarësimin e Bullgarisë në Shengen

Në një takim me presidentin bullgar Rumen Radev ministri italian i punëve të jashtme Luixhi di Majo tha, se Italia përkrah anëtarësimin e Bullgarisë në Shengen. Të dy ata diskutuan bashkëpunimin dypalësh dhe kapërcimin e pasojave sociale nga kriza me..

07.07.20 17:30 |
Andrej Novakov

BE-ja i jep Bullgarisë mjete për rimëkëmbjen nga pandemia

Sipas të dhënave paraprake të Komisionit Evropian Bullgaria merr 692 milion euro pranë programeve evropiane për periudhën e tanishme. Mjetet janë për kapërcimin e pasojave negative nga Covid-19, njoftoi eurodeputeti Andrej Novkov – koordinator në..

30.06.20 16:25 |

Nga mesnata bullgarët që hyjnë në Rumani nuk do të vihen nën karantinë

Instituti Kombëtar i Shëndetit Shoqëror i Rumanisë botoi një listë të vendeve nga e ashtuquajtura “zona e gjelbër” për koronavirus, e cila hyn në fuqi nga ora 00.00 më 30 qershor. Shtetasit e vendeve të zonës së gjelbër nuk do të vihen nën karantinë...

30.06.20 15:16 |
Всички новини: днес | вчера