Eмисия новини
от 18.00 часа

Propozuan çmontimin e Monumentit të Ushtrisë Sovjetike

Me tetë vota “pro”, zero “kundër” dhe një “abstenim”, këshilltarët bashkiakë nga Komisioni për Arsimin dhe Kulturën në Sofje votuan për zhvendosjen e Monumentit të Ushtrisë Sovjetike. “Bullgaria Demokratike” dhe GERB votuan  për çmontimin e..

07.03.23 16:19 |

“Alpha Research”: Pesë formacione me shanse për të hyrë në parlamentin e ardhshëm

Pesë janë formacionet e sigurta politike në parlamentin e ardhshëm dhe tri janë pak nën barrierën prej 4 për qind. Këtë e tregon një sondazh i agjencisë sociologjike “Alpha Research”. Rezultatet e sondazhit në fillim të fushatës parazgjedhore tregojnë..

01.03.23 15:00 |
Bozhidar Bozhanov

“Bullgaria Demokratike” do të apelojë numërimin e përgjithshëm të fletëve të votimit në letër dhe makineri

“Bullgaria Demokratike” do të apelojë në Gjykatën Administrative vendimin e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve që të dhënat e votimit pas numërimit të votave nga fletëvotimet në letër dhe makineri të regjistrohen së bashku në protokollet seksionale. Këtë..

21.02.23 14:52 |

“Po e vazhdojmë ndryshimin” dhe “Bullgaria Demokratike” u bashkuan në një koalicion

Liderët e koalicionit “Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike” nënshkruan një marrëveshje për pjesëmarrje të përbashkët në zgjedhjet parlamentare të 2 prillit, u bë e qartë nga një mesazh në Facebook i pjesëmarrësve në bashkim...

13.02.23 19:29 |

Zgjedhje të reja të parakohshme në vendin tonë në sfondin e besimit jashtëzakonisht të ulët te partitë dhe udhëheqësit e tyre

Kabineti i pestë zyrtar, i emëruar nga presidenti Rumen Radev gjatë mandatit të tij, nisi nga puna. Ai u emërua pas përpjekjeve të dështuara të Legjislaturës së 48-të të Kuvendit Popullor për të formuar një qeveri. Në prag të zgjedhjeve të..

08.02.23 13:05 |

Zgjedhje të ndershme, ruajtje e kursit të politikës së jashtme dhe punë për të mirën e njerëzve

Forcat parlamentare nuk kanë pritshmëri të mëdha nga kabineti i ri, në të cilin ka vetëm një ndryshim ministri, por i vendosin kërkesat e tyre. Sipas bashkëkryetarit të “Po e vazhdojmë ndryshimin” Kirill Petkov, qeveria duhet të organizojë..

02.02.23 16:27 |

“Po e vazhdojmë ndryshimin” dhe “Bullgaria Demokratike” akuzuan formacionet e tjera në parlament në komplot kundër hyrjes së Bullgarisë në Eurozonë

“Po e vazhdojmë ndryshimin” (PP) dhe “Bullgaria Demokratike” (DB)akuzuan 5 partitë e tjera parlamentare për një komplot kundër pranimit të Bullgarisë në Eurozonë. Martin Dimitrov nga DB insistoi në miratimin e menjëhershëm të ndryshimeve në Kodin..

31.01.23 16:25 |

“Po e vazhdojmë ndryshimin” dhe “Bullgaria Demokratike” janë duke negociuar një bashkim parazgjedhor

Negociatat për bashkimin parazgjedhor mes formacioneve “Po e vazhdojmë ndryshimin” (PP) dhe “Bullgaria Demokratike” (DB) tashmë janë duke u zhvilluar dhe janë në drejtim të finalizimit. Këtë e tha Daniell Llorer nga PP. DB dhe PP duhet të..

30.01.23 18:41 |

“Po e vazhdojmë ndryshimin” dhe “Bullgaria Demokratike” sulmuan ndryshimet në Kodin Zgjedhor para Gjykatës Kushtetuese

Grupet parlamentare të “Po e vazhdojmë ndryshimin” (PP) dhe “Bullgaria Demokratike” paraqitën një ankesë në Gjykatën Kushtetuese për ndryshimet në Kodin Zgjedhor. “Para së gjithash, ne e kontestojmë vendosjen e zgjedhjes për një pjesë të popullit se..

27.01.23 17:20 |

Zgjedhje të reja të parakohshme në vendin tonë shtyjnë daljen nga labirinti politik

Bullgaria po shikon tashmë zgjedhjet e pesta parlamentare në gati dy vjet, pas një tjetër rrotullimi bosh të ruletit politik për të formuar një qeveri. Të martën më 24 janar, BSP do t’i kthejë presidentit mandatin e tretë eksplorues të paplotësuar..

23.01.23 15:28 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна