Eмисия новини
от 09.00 часа
Hristo Ivanov

Nëse ka një shumicë kushtetuese, do të formohet një qeveri

Bashkëkryetari i “Bullgarisë Demokratike” Hristo Ivanov propozoi një formulë të re për formimin e qeverisë - një bashkim për kryerjen e reformës kushtetuese. Lideri i GERB-it Bojko Borisov sot foli gjithashtu për kabinetin kushtetues. Ne nga..

19.05.23 12:56 |
Kirill Petkov (djathtas) dhe Hristo Ivanov

PP-DB nuk mbështet një kabinet me mandatin e GERB-it dhe kryeministres Maria Gabriel

Koalicioni "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" (PP-DB) nuk do të mbështesë një qeveri me mandatin e GERB-SDS, të udhëhequr nga ish-komisionerja evropiane Maria Gabriel. Këtë e vendosi e djathta pas shumë orë diskutimesh të rënda në..

17.05.23 08:56 |
АЕЦ Козлодуй

Gjykata Kushtetuese hodhi poshtë padinë kundër reaktorëve AP 1000 të SHBA-së

Gjykata Kushtetuese hodhi poshtë kërkesën e deputetëve të BSP-së dhe “Vëzrazhdane” për të shpallur antikushtetues vendimin e Legjislaturës së 48-të të Kuvendit Poullor për zhvillimin e negociatave për ndërtimin e një termocentrali të ri bërthamor..

11.05.23 15:44 |

Partia “Vëzrazhdane” paraqiti 590 000 nënshkrime për zhvillimin e një referendumi për ruajtjen e monedhës bullgare

Komiteti i iniciativës, i mbështetur nga partia "Vëzrazhdane", dërgoi 590 mijë nënshkrime në parlament për sondazhin nëse levi bullgar duhet të jetë valuta e vetme zyrtare në Bullgari deri në vitin 2043, njoftoi BTA. Qëllimi është që në vjeshtë, së..

07.04.23 17:23 |
Radan Kënev

Radan Kënev nga Bullgaria Demokratike: Nuk kemi mandat për koalicion me GERB

Radan Kënev, kreu i "Bullgarisë Demokratike" (DB), pjesë e koalicionit që zuri vendin e dytë në zgjedhjet parlamentare të 2 prillit, deklaroi se nuk sheh opsion për koalicion me GERB-in. “Ne nuk kemi mandat politik nga votuesit tanë për të formuar një..

05.04.23 17:35 |
Ivan Hristanov

"Bullgaria Demokratike" po negocion me GERB-SDS për formimin e qeverisë

Bisedimet për formimin e qeverisë tashmë kanë filluar, të paktën midis GERB-SDS dhe "Bullgarisë Demokratike". Për momentin nuk marrin pjesë përfaqësues të “Po e vazhdojmë ndryshimin”. Këtë e ka bërë të ditur për BNR ish-deputeti i “Po e vazhdojmë..

04.04.23 10:12 |

Propozuan çmontimin e Monumentit të Ushtrisë Sovjetike

Me tetë vota “pro”, zero “kundër” dhe një “abstenim”, këshilltarët bashkiakë nga Komisioni për Arsimin dhe Kulturën në Sofje votuan për zhvendosjen e Monumentit të Ushtrisë Sovjetike. “Bullgaria Demokratike” dhe GERB votuan  për çmontimin e..

07.03.23 16:19 |

“Alpha Research”: Pesë formacione me shanse për të hyrë në parlamentin e ardhshëm

Pesë janë formacionet e sigurta politike në parlamentin e ardhshëm dhe tri janë pak nën barrierën prej 4 për qind. Këtë e tregon një sondazh i agjencisë sociologjike “Alpha Research”. Rezultatet e sondazhit në fillim të fushatës parazgjedhore tregojnë..

01.03.23 15:00 |
Bozhidar Bozhanov

“Bullgaria Demokratike” do të apelojë numërimin e përgjithshëm të fletëve të votimit në letër dhe makineri

“Bullgaria Demokratike” do të apelojë në Gjykatën Administrative vendimin e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve që të dhënat e votimit pas numërimit të votave nga fletëvotimet në letër dhe makineri të regjistrohen së bashku në protokollet seksionale. Këtë..

21.02.23 14:52 |

“Po e vazhdojmë ndryshimin” dhe “Bullgaria Demokratike” u bashkuan në një koalicion

Liderët e koalicionit “Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike” nënshkruan një marrëveshje për pjesëmarrje të përbashkët në zgjedhjet parlamentare të 2 prillit, u bë e qartë nga një mesazh në Facebook i pjesëmarrësve në bashkim...

13.02.23 19:29 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна