Eмисия новини
от 20.00 часа

Bullgaria dhe Argjentina po përgatisin marrëveshje të reja për bashkëpunim

Periudha e viteve 2021-2022 është e rëndësishme për Bullgarinë dhe Argjentinën, sepse shënon 90 vjet nga vendosja e marrëdhënieve diplomatike midis të dyja vendeve, vuri në dukje Ambasadori i Argjentinës tek ne Shkëlqesia e Tij Allfredo Atanasov. Përpara..

05.04.22 15:42 |
Matthias Corman

Bullgaria fillon negociata për të hyrë në Organizatën për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik

Organizata për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik (OECD) po fillon bisedimet e anëtarësimit me gjashtë vende, duke përfshirë Bullgarinë, sipas faqes së internetit të OECD. Procesi është duke u zhvilluar edhe për Argjentinën, Brazilin, Kroacinë,..

26.01.22 12:13 |
Ministrja Teodora Gençovska

Bullgaria dhe Shtetet e Bashkuara kanë diskutuar për krizën ukrainase

Ministrja e Jashtme Teodora Gençovska foli në telefon me Sekretarin e Shtetit të SHBA-së Antony Blinken për "grumbullimin destabilizues të trupave ruse në kufirin me Ukrainën", vihet në dukje në faqen e internetit të Departamentit të Shtetit...

04.01.22 09:29 |

"Air Policing" në qiellin mbi Bullgarinë dhe Rumaninë

Një çift i “MiG-29” nga baza ajrore “Graf Ignatievo” dhe një çift i “F-16” nga Aeroporti “Fetesti” i Forcave Ajrore Rumune përfunduan me sukses sot misionin “Air Policing”. Kjo ndodhi gjatë trajnimit bullgaro-rumun ajror "Blue Bridge 2021", njoftoi..

01.10.21 18:55 |
Kardinal Marcello Semeraro dhe Ministër Svetlin Stoev

Kardinal Semeraro: Toka Bullgare është një udhëkryq i takimeve midis kulturave

Ministri i Punëve të Jashtme Svetlin Stoev priti Kardinalin Marcello Semeraro nga Vatikani, me të cilin diskutuan intensifikimin e marrëdhënieve dypalëshe në vitet e fundit. Stoev e njohu kardinalin me iniciativën e Bullgarisë, të nisur nga Presidenti..

29.06.21 16:20 |

KE bëri thirrje për të pranuar Bullgarinë në Shengen

Bullgaria të bëhet anëtare e Marrëveshjes së Shengenit. Këtë e propozon një strategji të re të shpallur nga Komisioni Evropian, e cila synon ta bëjë zonën Shengen më të fortë dhe më të qëndrueshme. “Bullgaria, Rumania, Kroacia dhe Qiproja duhet..

02.06.21 15:39 |

Bojko Borisov diskutoi për vaksinimin me Charles Michel

Kryeministri Bojko Borisov kishte një video konferencë me Presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel, njoftoi BNT. Shkëmbimi i mendimeve ishte pjesë e një serie bisedimesh midis Mishel dhe udhëheqësve shtetëror dhe qeveritar të vendeve anëtare..

18.03.21 17:21 |

Sillvija Nikollova: Dëgjuesit na donin, kurse në vendet arabe krijonin klube “Radio Bullgaria”

Redaksia Bullgare e Radio Bullgarisë është ajo e cila bashkë me reporterët nga Shërbimi i dikurshëm Qendror i Informacionit, vite të tëra me radhë është përgjegjëse për krijimin e një pjese të konsiderueshme të materialeve, të cilat shërbejnë si..

23.02.21 07:05 |

Shkupi ka frikë nga ndikimi bullgar përmes Korridorit 8

Në një kohë të afërt nuk do të ketë ndryshim të konsiderueshëm në qëndrimin e Shkupit ndaj çështjeve të shtruara nga Bullgaria, tha për BNR doc. Milen Mihov, Zëvendëskryetar i VMRO . “Histeria antubullgare” pritej. Ajo duhet të parandalojë..

22.11.20 16:43 |
Hristo Ivanov

Partia “Po, Bullgaria” kërkoi hapjen e dosjeve nga tranzicioni

Partia “Po, Bullgaria” me në krye Hristo Ivanovin ka parashtruar një letër drejtuar Kryeministrit Bojko Borisov, ku do që të hapen dosjet e tranzicionit gjatë 30 viteve të fundit. Nëpërmjet një video-incizimi të publikuar në Facebook Hristo Ivanov..

20.08.20 17:31 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера