Eмисия новини
от часа
Kirill Vëtev

Fermerët mbyllin fermat e tyre dhe shkojnë jashtë vendit

Pyetjes së një gazetari se pse në muajt e fundit çmimi i mishit të derrit u rrit me 7.5% sipas të dhënave të Ministrisë së Ekonomisë, ministri i bujqësisë Kirill Vëtev përjashtoi mundësinë e spekulimeve dhe tha se një rritje e tillë e çmimit është..

14.08.23 17:06 |

Të shëruarit nga Covid për të tretën ditë radhazi janë mbi 10 mijë

842 janë të sapo infektuarit me Covid në vend në 24 orët e fundit. Rastet u rritën me 199 nga një ditë më parë. 64% e të sapo infektuarve nuk janë të vaksinuar. 16% e 5,149 testeve të kryera ishin pozitive. Treguesi për përqindjen e të..

08.07.22 10:07 |

Kriza i ka bërë bullgarët bujarë dhe mbështetës

“Solidaritet” është fjala me të cilën mund ta lidhim vitin 2020 –një vit krize shëndetësore, sociale dhe ekonomike me shtrirje globale dhe pasoja negative afatgjata. Në sfondin e normës së jashtëzakonshme të rritjes së Covid-19, ishim dëshmitarë të..

03.11.21 07:15 |

Nga sulmet e panikut tek ankthi dhe depresioni i vazhdueshëm ose si reagojmë ndaj situatës së koronavirusit

Nëse bëhet fjalë për luftë, një fatkeqësi natyrore ose epidemi është pa ndonjë rëndësi. Është normale për çdo një situatë ekstreme, ecila është jashtë kontrollit tonë, të shkaktojë një ndjenjë për një pafuqi dhe dobësi. Kurse nganjëherë kjo..

09.10.21 11:25 |
Doktori Aliosman Ahmed

Besimi ndaj mjekut i detyron njerëzit në bashkinë Vrëbnica të vaksinohen kundër Covid-19

Në sfondin e përqindjes mjaft të ulët shqetësuese të njerëzve të vaksinuar në Bullgari (rreth 18%) një mjek i ri, i cili punon në një rajon fshatar, arriti një sukses të madh duke u vënë vaksina kundër Covid-19 mbi 40% nga pacientët e vet kryesisht..

04.10.21 11:23 |

Pse fluksi i bullgarëve nuk mund të kompensojë rënien e të huajve në Sllënçev Brjag

Në kulmin e verës plazhet në bregdetin tonë jugor të Detit të Zi janë të përmbushura plotë e përplot. Kudo dëgjohet gjuha bullgare. U rrit numri i sinjaleve për mosrespektimin e rekomandimeve për një distancë në kushtet e pandemisë  për shkak të..

05.08.21 07:15 |

Pandemia nga Covid-19 ndikon seriozisht mbi shëndetin psikik të bullgarit

Pandemia nga Covid-19 ndikon seriozisht dhe mbi shëndetin psikik të njerëzve, pavarësisht nga fakti nëse kanë qenë të sëmurë nga koronavirusi. Sipas psikiatërve çrregullimet e rënda të depresionit janë rritur me 25% që nga fillimi i pandemisë , kurse çdo..

20.05.21 07:15 |

Nëse Bullgaria hyn në zonën e gjelbër, sezoni i verës do të jetë i mirë, thonë ekspertët

Nëse sëmundshmëria nga Covid-19 pakësohet dhe Bullgaria hyn në zonën e gjelbër, mund të kemi një stinë të mirë turistike verore, prognozon kryetari i Dhomës Turistike të Varnës Ilin Dimitrov përpara Agjencisë Telegrafike Bullgare. Pritjet janë për rreth..

27.03.21 07:15 |

Aktori Naum Shopov: Më shumë se kurrë duhet të kemi kujdes me njëri-tjetrin

Përveçse mbi sistemin shëndetësor, presioni i shkaktuar nga Covid-19 ka ndikim dhe mbi të gjitha sektorët e tjerë nëpër botë dhe tek ne. Akoma nuk mund të bëhet një pamje e plotë dhe vlerësim i pasojave nga masat kufizuese, të imponuara mbi punën e..

24.03.21 07:15 |

Qeveria kërkon furnizime të vaksinave kundër Covid-19 me avion

Qeveria është duke zhvilluar bisedime për furnizimin e vaksinave të destinuara për Bullgarinë me avion dhe shpenzimet të paguhen nga shteti. Këtë e bëri të ditur Kryeministri Bojko Borisov gjatë një inspektimi të tij në ndërmarrjen “Neohim” në..

23.02.21 13:02 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна