Eмисия новини
от 08.00 часа

Bullgaria solidarizohet me Austrinë kundër terrorizmit

Nëpërmjet profilit të tij në Facebook kryeministri Bojko Borisov i shprehu ngushëllime popullit austriak pas sulmeve terroriste mbrëmë në Vjenë. “Me rëndësi është që në momente të tilla të jemi të bashkuar dhe së bashku t’i rezistojmë dhunës dhe..

03.11.20 09:11 |
Cveta Karajançeva

Deputetët hodhën poshtë kërkesën për dorëheqje të Kryetares së Parlamentit Cveta Karajançeva

Kërkesa e Partisë Socialiste Bullgare (BSP) dhe Lëvizjes për të Drejta dhe Liri (DPS) për pushimin nga detyra të Kryetares së Parlamentit Cveta Karajançeva u hodh poshtë me 126 vota të partisë në pushtet GERB, “Patriotëve të Bashkuar”, partisë..

15.10.20 16:40 |
Kornelija Ninova

U kërkua dorëheqja e kryetares së Kuvendit Popullor Cveta Karajançeva

Në Parlament u parashtrua një kërkesë për dorëheqjen e Kryetares së Kuvendit Popullor Cveta Karajançeva. Kërkesa është përkrahur nga 96 deputetë nga Partia Socialiste Bullgare (BSP) dhe Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë (DPS) – partia e..

14.10.20 12:35 |
Presidenti Radev

Presidenti Rumen Radev: Komisioni Evropian konstatoi probleme të grumbulluara vite me radhë

Shkelje sistematike e ligjit dhe e interesit të shoqërisë nga Kryeprokurori me qëllim ruajtjen e qeverisë dhe të oligarkëve me çdo çmim, sulm kundër personave që nuk veprojnë në interesin e tyre – e gjithë kjo është në dëm të shtetit, deklaroi..

01.10.20 15:41 |

Protestuesit kërkuan dorëheqjen edhe të Kryetares së Parlamentit Cveta Karajançeva

Balona plot me ujë dhe fruta fluturonin drejt godinës së Kuvendit Popullor ditën e 71 të protestës antiqeveritare. Aksioni kundër Kryetares së Parlamentit Cveta Karajançeva u organizua nga nënat e fëmijëve me çrregullime nga “Sistemi na vret”...

18.09.20 09:08 |

Presidenti vendos veto mbi ndryshimet në Kodin Zgjedhor

Manipulimi i zgjedhjeve dhe shpërndarja e porcioneve të pushtetit janë në thelbin e ndryshimeve në Kodin Zgjedhor – është i mendimit Presidenti Rumen Radev, i cili ishte i pranishëm në liturgjinë me rastin e Ditës së Sofjes. Ky është shkaku që ai..

17.09.20 14:17 |

Kryetarja e Parlamentit u përul para heroizmit bullgar në Kajmakçalan

Kryetarja e Parlamentit Cveta Karajançeva nderoi në majën Kajmakçalan në kufirin mes Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut kujtesën e ushtarëve të vrarë bullgarë gjatë Luftës së Parë Botërore, bëri të ditur BTA. Në fjalimin e vet ajo tha se Kajmakçalan..

09.09.20 16:21 |

Kryetarja e Kuvendit Popullor Cveta Karajançeva: Ndryshimet e propozuara në Kushtetutë janë ftesa e parë për bisedim

“Ditën e martë do të fillojnë bisedimet për grumbullimin e nënshkrimeve për parashtrimin e projektit për kushtetutë të re” – këtë e tha Kryetarja e Kuvendit Popullor Cveta Karajançeva në Zllatograd, ku ishte e pranishme në inaugurimin e monumentit..

22.08.20 14:30 |

Është ngritur padi kundër zhvendosjes së mbledhjeve plenare të deputetëve në ish-shtëpinë partiake

Ish-deputetët Petër Sllavov, Metodi Andreev dhe Martin Dimitrov ngritën padi kundër zhvendosjes së seancave plenare në ish-partinë partiake që nga muaji shtator. Tre deputetët këmbëngulin për heqjen e simboleve komuniste nga pushteti. Në një..

22.08.20 12:13 |
Rumen Radev

Koha për dialog përfundoi sipas presidentit Radev

Para Radios Kombëtare Bullgare presidenti Rumen Radev iu përgjigj thirrjeve për dialog politik të cilat i bëri kryetarja e parlamentit Cveta Karajançeva. “Duhej të zhvillojnë dialog me njerëzit më herët, kur ishte koha për këtë. Tani njerëzit nuk e..

19.07.20 11:41 |
Всички новини: днес | вчера