Eмисия новини
от 18.00 часа

Gjykata e Lartë Administrative shpalli të pavlefshme disa nga sanksionet sipas ligjit “Magnitski”

Pjesë të listës bullgare të kompanive të sanksionuara sipas ligjit global të SHBA "Magnitski" janë të pavlefshme, vendosi Gjykata e Lartë Administrative. Arsyeja është se nuk ka asnjë ligj bullgar për sanksionet që rrjedhin nga ligji amerikan dhe..

03.02.22 19:12 |
Irena Krësteva

Emri i nënës së Deljan Peevskit, Irena Krësteva, gjithashtu është në Dosjet e Pandorës

Emri i Irena Krëstevës - nëna e ish-deputetit të Lëvizjes për të Drejtat dhe Liritë (DPS) dhe biznesmenit Deljan Peevski, është gjithashtu i pranishëm në "Dosjet e Pandorës", njoftoi sajti BIRD.BG, i cili është partneri zyrtar i hetimit gazetaresk...

06.10.21 19:53 |

Ish-deputeti i DPS, Deljan Peevski, u thirr në pyetje

Biznesmeni dhe ish-deputeti i Lëvizjes për të Drejtat dhe Liritë (DPS), Deljan Peevski, u thirr sot për t’u marrë në pyetje në Agjencinë Shtetërore për Sigurinë Kombëtare. Marrja në pyetje ndoshta ka të bëjë me përmendjen e emrit të tij në "Dosjet..

06.10.21 16:25 |
Deljan Peevski

Deljan Peevski është një nga bullgarët në "Dosjet e Pandorës"

Ish-deputeti dhe manjati i medias Deljan Peevski ka pasur tre kompani off-shore dhe kjo е fajëson për fshehje tatimesh. Të dhënat janë nga hetimi ndërkombëtar "Dosjet e Pandorës" , pjesë e të cilit është faqja Bird.bg. Ndërsa ka qenë pronar i..

05.10.21 16:11 |
Presidenti Rumen Radev

Oligarkët bullgarë janë më të dukshëm jashtë, komentoi Presidenti

Me sa duket, veprimet e oligarkëve janë më të dukshme jashtë sesa në Bullgari. Kjo nuk flet mirë për organet tona hetimore, komentoi në qytetin Stara Zagora Presidenti Rumen Radev me rastin e hetimit ndërkombëtar "Pandora" dhe informacionit se..

05.10.21 12:31 |

Reagimet në Bullgari pas sanksioneve të SHBA-së

Një ditë pasi Shtetet e Bashkuara vendosën sanksione sipas Ligjit “Magnitski” mbi disa persona me ndikim në Bullgari, bosi i bixhozit i cili aktualisht gjendet në Dubai, Vasill Bozhkov , tha se ai ka qenë "i vetmi që u bëri sinjal zyrtarisht..

03.06.21 19:27 |

Prokuroria ka premtuar veprime kundër personave të sanksionuar nga SHBA-ja

Zyra e Prokurorisë njoftoi se do të marrë masa kundër të gjitha personave të sanksionuar nga SHBA-ja. Prokuroria e shtetit njoftoi se edhe para vendosjes së sanksioneve sipas ligjit global "Magnitski", ishin sjellë në gjykatë Petër Harallampiev dhe..

03.06.21 16:07 |
Deljan Peevski

DPS solidarizohet me biznesmenin e sanksionuar Deljan Peevski

Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë – DPS pret fakte dhe prova që motivuan institucionet e SHBA-së për të vendosur sanksione ndaj biznesmenit Deljan Peevski . "Deri atëherë, mbetemi në solidaritet me pozicionin personal të z. Peevski”, theksohet në..

03.06.21 12:11 |
Vasill Bozhkov

Vasill Bozhkov do të kandidojë për deputet, në qoftë se partia e tij merr vendim për këtë

“Madje të mos arrijmë të regjistrohemi brenda afatit do të gjejmë mënyra që të marrim pjesë në zgjedhje” – deklaroi në një intervistë për BNR nga Dubai afaristi Vasill Bozhkov – themeluesi i partisë “Vera Bullgare”, kundër të cilit janë ngritur 19..

31.01.21 15:07 |

Kryeministri kërkoi dorëheqjet e tre ministrave

Kryeministri Bojko Borisov kërkoi dorëheqjet e Ministrit të Financave Vlladisllav Goranov, të Ministrit të Punëve të Brendshme Mlladen Marinov dhe të Ministrit të Ekonomisë Emill Karanikollov. Motivi është përgënjeshtrim i mendimeve të përhapura se..

15.07.20 20:46 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна