Eмисия новини
от 02.00 часа
Ministrja Desisllava Taneva

14 mln euro për luftimin e murtajës afrikane të derrave

Deri më sot janë regjistruar 33 vatra të murtajës afrikane të derrave shtëpiake. Gjatë dy javëve të fundit nuk ka asnjë vatër të regjistruar të murtajës afrikane të derrave shtëpiake. Këtë e bëri të ditur në një konferencë shtypi në Këshillin e..

28.08.19 12:14 |

Ministrja Taneva: Situata e lidhur me murtajën afrikane të derrave është shumë e rëndë

Ministrja e bujqësisë dhe ushqimeve Desisllava Taneva deklaroi në një intervistë televizive se situata aktuale në Bullgari sa i përket murtajës afrikane të derrave është shumë e rëndë. Shteti nuk ka dështuar, por në disa sektorë përpjekjet duhej të..

01.08.19 13:23 |
Kreu i Shtetit Rumen Radev

Mbledhje te Presidenti për shkak të murtajës afrikane të derrave

Presidenti Rumen Radev thërriti një mbledhje për murtajën afrikane të derrave. Ai kërkoi që shteti të tregojë nëse është i aftë për ta përballuar epideminë, sepse ajo i përket jo vetëm blegtorisë por të gjithë bullgarëve, të cilët merren me rritje..

31.07.19 16:46 |
Ministrja Desisllava Taneva

Aplikojnë masa suplementare për luftimin e murtajës afrikane të derrave

Rreth të gjitha fermave për rritje derrash në Bullgari po krijohen zona karantine prej 20 kilometrash. Atje është ndaluar rritja e derrave shtëpiake dhe do të forcohet kontrolli mbi lëvizjen e kafshëve, vendosi Këshilli Epizootik. Në të gjitha thertoret..

29.07.19 13:13 |
Ministrja Taneva

Masa të reja kundër murtajës afrikane të derrave në Bullgari

Ministrja e bujqësisë, ushqimeve dhe pyjeve Desisllava Taneva deklaroi se situata në Bullgari në lidhje me murtajën afrikane të derrave tashmë kërkon jo masa preventive, por aktive për përballimin e sëmundjes. Duke plotësuar këshillat e ekspertëve..

25.07.19 12:42 |

Po aplikojnë masa të jashtëzakonshme kundër murtajës afrikane nëpër derrat

Ushtria, policia dhe xhandarmëria përfshihen në luftën me murtajën afrikane nëpër derrat, tha ministrja e bujqësisë Desisllava Taneva. Dy vatra të reja - në rrethin e Vracës dhe në rrethin e Tërgovishtes, janë zbuluar gjatë ditës së mërkurë,..

17.07.19 14:17 |

Bullgaria do që Bashkimi Evropian të financojë luftën kundër murtajës afrikane te derrat

Bullgaria këmbëngul   për një financim në kohë nga ana e Bashkimit Evropian të programeve veterinere kundër murtajës afrikane tek derrat. Në Këshillin e Bujqësisë në Bruksel, ministrja Desisllava Taneva deklaroi se vendi ynë po pret ndihmë për..

16.07.19 12:10 |

Shteti rifilloi blerjen e pyjeve private

Shteti do të livrojë 500 mijë euro për blerjen e pyjeve private, tha para Radios Kombëtare Bullgare Georgi Kostov, këshilltar i Ministres së Bujqësisë Desisllava Taneva. Në Bullgari ka afro 2 mln parcele pyje të vogla private, të cilat administrohen në..

23.05.19 16:02 |
Ministrja Desisllava Taneva

70 000 dynymë sipërfaqe bujqësore u dëmtuan nga shirat e rrëmbyeshëm

Rreth 70 000 dynymë sipërfaqe bujqësore u dëmtuan nga shirat e fundit të rrëmbyeshëm dhe breshri në Bullgarinë Veriore. Ka rajone ku është asgjësuar asfalti rrugor. Këtë e bëri të ditur Ministrja e Bujqësisë Desisllava Taneva. Shteti ka parashikuar..

21.05.19 12:30 |
Ministrja e re Desisllava Taneva

Desisllava Taneva është ministrja e re e bujqësisë

Parlamenti miratoi me 121 vota “pro” dhe 5 “kundër” dorëheqjen e Rumen Porozhanovit si Ministër i Bujqësisë, Ushqimeve dhe Pyjeve për shkak të hetimit të filluar për abuzime me mjete evropiane në fondin shtetëror "Bujqësi", kur institucioni ishte..

15.05.19 11:03 |
Всички новини: днес | вчера